Mestia 2/2

Gürcistan’ın her bölgesinde gözle görülür kültür ve coğrafi farklılıklar var. Mestia’nın içinde bulunduğu Svaneti bölgesi şüphesiz en farklılarından biri. 5000 metrenin üstüne çıkan görkemli karlı dağları, alp gölleri, şelaleleri, insanın başını döndüren havası ve yeşilliği ile yeryüzündeki saklı cennetlerden biri.

IMG_9962
Svan Kuleleri
IMG_9971
Mestia
IMG_9972
Mestia

Tarih boyunca Bizanslıların, Perslerin, Osmanlıların de içinde olduğu birçok medeniyet burayı himayesi altına almış. Buna rağmen Svan halkı, gelenek, görenek ve hatta mimarilerini bile bozmadan bu güne gelmeyi başarmış. Kendilerini Gürcü olmaktan çok Svan olarak gören yerli halk hayatlarından da çok memnun.

IMG_0010
Mestia
IMG_0004
Restoran
IMG_9956
Cafe, Hostel
DSC_1224
Meydan

Mestia’ya geldiğimizde ilk gözümüze çarpan hemen hemen her evde bulunan dev kuleler. Mestia manzarasının vazgeçilmez figürü olan Svan kuleleri 20- 25 metre yüksekliğinde ve savunma amaçlı yapılmış. Biz de ilk iş olarak bu kuleleri keşfetmeye gittik.

IMG_8013
Mestia

Film setini andıran sokaklarda kule ile ilgili olduğunu tahmin ettiğimiz bir müze tabelasını takip etmeye başladık. Daracık sokaklar da her an bir domuz, inek, boğa, sığır ve köpekle karşılaşmak olası. Mestia’da hayvanlar insanlar kadar rahat ve özgür gezebiliyor. Evin köşesini dönüp karşınızda bir sığır sürüsü görürseniz kenara geçip yol vermeniz en mantıklı olanı.

IMG_0015
Manşet girin

IMG_9998

IMG_0007

Her tarafta sığır dışkısı olan sokaklardaki evler o kadar güzel ki müze zannedip içeri girmemek elde değil. Zaten girseniz de müze değilse hosteldir. Size odanızı gösterirler. Kendimizi çok farklı bir yerde bulmanın verdiği şaşkınlık ile müze tabelasını kaybettik. Daha doğrusu en son tabelanın gösterdiği yerde müze yoktu. Biz de terk edilmiş bir kuleye tırmanmaya başladık. Tırmanırken, merdivenlerin bakımsız görünümünden ve gıcırdamasından başta tedirgin olduk ama buraya kadar gelmişken bir Svan kulesine çıkmadan olmazdı. Eğile büküle kulenin en tepesine çıktık. Hatta çatıya bir merdiven uzanıyordu. En tepesine kadar çıktık. Kafkas dağlarının arasında bir vadide olan Mestia’yı ve çevresindeki karlı zirvelerden oluşan manzara insanın aklını başından alıyor. Gözlerimize inanamadan bir süre manzaranın tadını çıkarttık.

IMG_8019
Çıktığımız Svan Kulesi
IMG_9996
Kulenin içi
IMG_9984
Kulenin içi

IMG_9974

Çıkmanın zor olduğu kuleden inmesi de bir o kadar zordu. Aşağı indiğimizde müze olarak ziyaretçilere açılan kulenin hemen yanımızdaki kule olduğunu öğrendik. Meğer bizi çıktığımız kule tehlikeli ve yasakmış. Diğer kuleye de çıktık. Bu sefer çok zorlanmadık.

IMG_8034

IMG_8033

Kuleleri bitirdikten sonra Hostel sahibinin bahsettiği Hatsvali kayak merkezine doğru yürüdük. Mestia’dan 6km uzaklıktaymış. Başta 40-50 lari taksi parasından bahsetse de sonra genç olduğumuzu ve yürüyebileceğimizi söyledi. Her yerin bembeyaz olduğu mükemmel bir ağaçlık yolda biz de çok düşünmeden yürümeye karar verdik. Yolun yaklaşık 2.km’sinde bir araç bizi yukarıya çıkardı. Hatsvali’de dağın hemen karşısındaki dağın zirvesine oldukça uzun teleferik var. 5 lari. Zirveye çıkana kadar gördüğümüz manzaranın görebileceğimiz en güzeli olarak düşünüyorduk ama zirvede daha baş döndürücü manzara olduğunu gördük. O kadar yüksek dağların ve görkemli zirvelerin meydan okuması karşısında insan kendini küçücük ve çaresiz hissediyor. Manzara karşısında insanın ilk başta nefesi tutuluyor ve bu baş dönmesiyle devam ediyor.

DSC_1240
Mestia – Hatsvali yolu

IMG_0018

IMG_0026
Mestia – Hatsvali yolu

Bir süre manzarayı içimize sindirdikten sonra teleferikle aşağı inerken, o kadar sıkı giyinmemize rağmen teleferiğin rüzgârı ile soğuktan dişlerimizin tıkırdamasını durdurmadık. Aşağı iner inmez ısınmak için hızlı adımlarla 6kmlik yolu yürümeye başladık. Yürürken ayaklarımızdan çıkan kar sesi dışında çevrede öyle bir kar sesliği var ki sanki bütün dünya bizi bırakmış da başka bir dünyaya gitmiş gibiydi. Dünyada yalnız bizim olmadığını arkamızdan gelen jiple fark ettik. Hatta jip gelmekle kalmadı bizi de aldı. Kalan yaklaşık 3 kmlik kısmı jiple devam ettik.

IMG_0031

IMG_0033

IMG_0035

IMG_0041

IMG_0053

IMG_0054
Kraliçe Tamara Havaalanı

Jip bizi köyün hemen girişinde, dışarıdan yarım bırakılmış bir binaya benzeyen, Svan müzesine bıraktı. Müze, dış görünüşüyle bıraktığı kötü izlenimi aksine oldukça zengin ve estetik yapılmış. Müze de tamamıyla Svan halkının günümüze kadar kullandığı her şey sergileniyor. Svanların kullandığı silahlar, el aletleri, kıyafetler, süs eşyaları, kitapları Svan’ların ne kadar köklü bir ırk olduğunu gösteriyor.  Ayrıca, Svanlar’ın çeyiz sandığından, rahleye benzeyen kitap altlığına kadar bizim kullandığımız çoğu şeyleri kullanmaları bizi şaşırtıyor.

DSC_1261

DSC_1268
Svan Müzesi
DSC_1301
Svan Müzesi
DSC_1284
Svan Müzesi

Zaten eksilerde olan hava sıcaklığı müzeden çıktığımızda güneşin gitmesi daha da soğuyor. O saatten sonra yapılacak en güzel şey kapalı bir mekâna girip yemek içmek.

DSC_1310
Öncelik Boğaların

Bir Gürcü restoranına girip şömine başında şaraplarımızı ve yiyeceklerimizi söylediğimizde şansımıza yan masadaki Gürcü bayan grup da şarkılar söylemeye dans etmeye başladı. İlerleyen vakitte  şarkılara pek iştirak edemesek de danslarına biz de eşlik ettik.

DSC_1337
Barmen Doğan
IMG_20151221_103237
Şarkıları söyleyen Gürcü bayanlar
IMG-20151206-WA0015
Dans

Mestia videosu:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s