Mestia 1/2

Masallarda anlatılan Kafkas dağlarının zirvesindeki Mestia’ya giderken uzaklardan görünen o eşsiz manzarası insanın başını döndürüyor. Bunun yanında bir türlü ulaşamamanın verdiği sabırsızlık, yolun zorluğu ile yapılan söylentiler bizi daha çok heyecanlandırdı. Orada bizi bekleyen manzara bu heyecanlanmamıza değip değmeyeceğini düşünürken düzlükten 2bin metreye tırmanmaya başladık.

IMG_9903
Kafkas dağları

IMG_9909

IMG_9912

Bir yanımızda uçurum diğer yanımızda, yola kayalar döken, dik yamaçlar eşliğinde kıvrılarak ilerlerken ortalık yavaş yavaş beyazlaşmaya başladı. Zaman zaman gidiş gelişin iyice daraldığı ve karşıdan genlere yol verdiğimiz dar yollarda yaklaşık 5 saat yolculuk sonunda Mestia’ya vardık. Uzaklık 150km olmasına rağmen yol gerçekten zor ve tehlikeli. Uçurum ve karşıdan gelen arabanın tehlikesi dışında yolların buz tutması ve yamaçlardan sürekli kayaların yollara yuvarlanması tehlikeyi biraz daha arttırıyor. Ulaşımın ucuz olduğu, ülkenin bir ucundan diğer ucuna 15 lariye gidilebileceği halde Zugdidi – Mestia arasından neden 20 lari aldıkları çok iyi anlaşılıyor.

IMG_9916

IMG_9922

IMG_9926

Mestia, Gürcistan’ın Svaneti bölgesinde, Svan halkının yaşadığı ortaçağdan kalma bir şehir.  Unesco tarafından koruma altına alınan bu bölge 5100 metre yüksekliği ile Gürcistan’ın en yüksek noktası. Kafkas sıradağlarının arasına saklanmış Mestia ile Rusya’yı ayıran sınır aradaki sıra dağlar.

IMG_9927
Mestia
IMG_9933
Kafkas dağları

Minibüsten inip büyülenmiş bir şekilde sağa sola bakınırken buraya gelirken katlandığımız zorluklara fazlasıyla değdiğini kabul ediyoruz. Güneşin dağlar ardına geçmesiyle hava sıcaklığının eksilere düşmesi başta nefesimizi dondursa da karşılaştığımızda bozulmamış mimarisi ile orta cağdan kalmış bir şehir bulunca içimiz ısınıyor.

IMG_9947
Mestia
IMG_9950
Mestia
DSC_1170
Mestia

Hissiyat olarak içimizin ısınması yetmiyor. – 2,3 derecede fiziksel olarak da ısınmamız gerekir. O yüzden hemen hostel aramaya başlıyoruz. Çok da zorlanmadan bir markette hostel buluyoruz daha doğrusu Hostel sahibi İngilizce öğretmeni bir bayan bizi buluyor. Eve gidip baktığımızda kendi kullandığı evin bir odası olduğunu görüyoruz. Oldukça ilginç bir yer adı Villa Gabliani. Fiyatı da 15 lari. Mestia’da hostel bulmak çok kolay. O kadar çok fazla hostel var ki neredeyse yerli halkın kaldığı evden daha çok. Her sokakta birkaç tane hostel bulunuyor.

DSC_1222
Kaldığımız hostel
DSC_1209
Kaldığımız hostel
IMG_7977
Kaldığımız hostel
DSC_1171
Mestia

DSC_1176

DSC_1185
Mestia

Hostele yerleşip dışarıya çıktığımızda hava kararmış ve sıcaklık -6 derecelere düşmüştü. O yüzden çok fazla ortalıkta dolaşmadan kendimizi odun sobasının yandığı sıcak bir cafeye atıyoruz.

DSC_1195
Mestia
DSC_1203
Mestia

Normalde Mestia’nın sezonu, kayak merkezinden dolayı Ocak, Şubat ve yürüyüş ve tırmanış parkurlarından dolayı yaz mevsimiymiş. Biz orada tam iki sezon arasına denk gelmişiz. Akşamları açık 4- 5 tane restoran ve cafe bulunuyor.

DSC_1207
Mestia
DSC_1208
Mestia

Mestia videosu:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s