Görülmesi Gereken Yerler

Kazvin’de görülmesi gereken 10 yerler

1- Alamut Kalesi

Kazvin’e 120 km uzaklıkta Elburz dağlarının eteklerindeki Alamut Kalesi, Deylem Kralı tarafından yaptırılmış. Kale, dağların arasında, kayaların üzerinde öyle bir kaleymiş ki yüzyıllar boyunca hiç ele geçirilememiş. Fakat kalenin efsaneleşmesi yıllar sonra Hasan Sabbah’ın kaleyi 3000 altına almasından sonrasında başlar. Burada Hasan Sabbah burada dünyanın ilk suikast örgütü olan Haşhaşileri kurar ve 34 yıl boyunca büyük bir güç olur ta ki Moğolların kaleyi ele geçirene kadar. Hasan Sabbah’ı bilenler için kale çok heyecanlandırıcı fakat görünüşte kaleden çok bir şey kalmamış.

img_2429

Alamut Kalesi

img_2437

Alamut Kalesi

2- Jameh Mescit 

İran mimarisine uygun yapılan cami, giriş kapısı, geniş avlusu, ince işçiliği ve çift minaresi ile oldukça görkemli. İran’ın en önemi camilerinden biri.

dsc_1029

Jameh Camisi

3- Ali Qapou Kapısı

Kazvin’in tam merkezinde bulunan Kapı Safeviler tarafından Tebriz- Kazvin ana yolu üzerinde şehrin girişinde savunma amaçlı yapılmış. Değişen şehir planlamaları yüzünden bir anıt gibi duran kapılardan biri.  Şu an bir parka açılıyor.

img_2505

Ali Qapu Kapısı

4- Zurhane

İran’ın ata sporu olan zurhane, bizdeki güreş ile vücut gelişme sporu karışımı bir spor. Müzik eşliğinde yapılan sporda bir takım değişik ekipmanlar kullanılır. Günümüzde spor halen devam etmekte. Bunun yanında turistlerin ilgisi arttığı için turistik gösteriler yapılmaktadır. Kazvin’de bu gösteriler Ali Qapu kapında yapılıyor. yaklaşık yarım saat sürüyor.

5- Kazvin müzesi

Safeviler döneminden bu yana Kazvin kültürüne ait eserlerin sergileniyor. Müze Kazvin’in tam merkezinde bütün müzelerin bulunduğu bölgede. 

800px-Qazvin_museum

Kazvin Müzesi

6- Chehel Sotoun

Chehel Sotoun aslında Safevi döneminde kurulan bir saray fakat şu an müze olarak kullanılıyor. Mimarisi ve vitray camların oluşturduğu renk cümbüşü görülmeye değer. Ayrıca içeride Halı enstrümanı sergileniyor. Müze görevlisi çalmasını biliyor. Bazı zamanlarda başına geçip çalıyor. 

img_2542

Chehel Sotoun

7- Qajar Anthropology Museum / Kaçar Antropoloji Müzesi

Kaçar döneminin kültür, yaşam ve sanatını canlandırma ile sergilendiği oldukça renkli bir müze, tarihi bir hamamdan müzeye çevrilmiş.

dsc_1055

Kaçar Antropoloji Müzesi

8- Peighambarieh Mescid ve Türbesi

Tipik İran camisinin en güzel örneklerinden biri olan cami içinde türbesi, aynalı duvarları ve yeşil ışığıyla görülmeye değer bir cami

img_2588

Peighambarieh mescid

dsc_1102

Peighambarieh Türbesi

9- Kazvin Bazaar

Kazvin’in merkezinde yeni restore edilmiş bir kapalı çarşı. İnce işlemeleri ve ışıklandırmaları ile oldukça güzel olan çarşının restorasyonu yeni bitti için çok kalabalık değil.

dsc_1123

Kazvin Çarşısı

10- Rus Ortodoks Kilisesi

Bir dönem yaşayan Ruslar için Ortodoks kilisesi mimarisine uygun olarak inşa edilen Kilise şu an için mücevher dükkanı olarak kullanılıyor. 

dsc_1051

Rus Ortodoks Kilisesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s