Bangkok 2

Bangkok’un, bunca tapınağın oluşturduğu mistik havası yanında, çılgınlar gibi eğlencelerin yaşandığı hareketli ve renkli yerlerinin yarattığı enerjik bir havası da var. Bunların arasında en haraketli olan yerlerinden biri dünyaca ünlü Khaosan Road. Bangkok’un tam merkezinde bulunan Khaosan Caddesi 24 saat uyumayan caddelerden biri. Caddede Sağlı sollu gece kulüpleri, restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkânları, masaj salonları ve turizm acenteler bulunuyor. Sürekli hareketli olan caddede öğleden sonra hareketlilik daha çok artıyor ve sabaha kadar tıklım tıklım oluyor. Cadde tamamen düzensizlik düzeninde kurulmuş. Biri bir yerde takım kıyafet satıyor, diğeri yol kenarında masaj yaptırıyor, diğeri kaldırım kenarında uyuyor, diğeri son ses müzikte dans ediyor, yiyenler, içenler herkes caddenin tadını çıkartıyor. Caddede alışık olmadığımız bir şey de böcek satan seyyar satıcılar. Tezgâhlarda hamam böceğinden, kurbağasına, kurdundan, çekirgesine hepsi var. Bütün haşeratın fiyatları faklı bunların yanında fotoğraf çekmek 10 baht (1,7TL). Birkaç tanesinin tadına baktım. Eklem bacaklıların tadı fena değil. Yerken kıtır kıtır ağızda dağılıyor.

IMG_7317
Khaosan Road
IMG_7321
Tuktuklar
IMG_7777
tezgahta satılan böcekler

Şehrin merkezinde şehrin en büyük ve en eski parkı olan Lumphini parkı bulunuyor. Kral 6. Rama heykelinin bulunduğu Lumphini Parkı, Bangkok’un iş merkezinin ortasında 57 hektar büyüklüğünde bir park. Gölet, çevresini saran gökdelenlerin arasında, şehir kalabalığı içinde çok güzel bir nefes alma alanı. Parktaki ağaçların çeşitliliği ve peyzajın güzelliği yanında parkın içinde serbest dolaşan semenderler de var. 3 metreyi bulan semenderler ilk görüşte biraz ürkütse de insanlara zarar vermiyor.

IMG_7878
Lumphini parkı
IMG_7883
Semender

Parkın bir tarafı eski Bangkok’u yaşarken diğer tarafı modern Bangkok’u yaşıyor. Modern Bangkok’un olduğu semtin adı Siam. Gökdelenler, dünyanın en lüks otel zincirleri, pahalı markaların mağazaları, tertemiz kaldırımlar ve takım kıyafetli adamlar, bize bambaşka bir Bangkok sunuyor. Siam semti tapınakların olduğu Bangkok’tan çok farklı.

IMG_7905
Siam

Siam Semtinde bulunan Siam Paragon Asya’nın en büyük alışveriş merkezi. İçinde satılan markaların fiyatları gibi kendisi de oldukça görkemli. Siam Paragon’un alt katında Ocean World adında bir akvaryum var. İçeride her türlü deniz canlısı yaşıyor. Çok büyük köpek balıkları, gece parıldayan denizanaları, rengârenk balıklar görülmeye değer. Akvaryumun yanında bir de Madame Thousadde Mumya Müzesi var. Siam Paragon’un biraz ilerisinde Central World adında bir alış veriş merkezi daha var. Bu da Asya’nın en büyük alış veriş merkezlerinden biri. İçeride dünyanın en pahalı markaları var. Değil dükkâna girmek vitrine yaklaşılmıyor.

IMG_7898
Centralworld

Yine Siam semtinde Siam Parago’nun, köşesinde bir de MBK adında bir alışveriş merkezi var. Burası da Asya’nın sayılı büyük Alışveriş merkezlerinden biri. MBK Bangkok’un ilk yapılan alış veriş merkezi. Her katında ayrı bir sektörün ürünleri satılıyor ve katlar uçsuz bucaksız geniş. Burada fiyatlar uygun ve daha yerel mağazalar var.

IMG_8024
MBK

Çin Mahallesi, Bangkok’un en hareketli mahallelerinden biri. Çinlilerin her yere getirdiği ekonomik canlılık buradaki Çin mahallesinde de görülüyor. Çin kültürüne ait her şeyin yaşatıldığı bu mahalle adeta küçük Çin’e dönmüş.

IMG_7534
Çin Mahallesi

Tayland’da hayvan çiftlikleri hayvanat bahçelerinden çok daha yaygın. Timsah, kaplan, fil, maymun gibi hayvanların yaşadığı çiftliklerde hem hayvanların yararına para toplanıyor, hem hayvanların bakımları yapılıyor hem de kapılar ziyaretçilere açıyor. Bangkok’ta da böyle bir yılan çiftliği var. Bir hastanenin arka bahçesini çiftliğe çevirmişler. İlk başta hayvanat bahçesi gibi görünse de aslında burası yılan zehrine karşı araştırma yapılan bir sağlık birimi. İçeride besledikleri birçok yılan çeşidinin zehirlerini inceleyip gerek panzehir gerekse başka ilaçlar yapılıyor.

IMG_7849
Yılan Çiftliği

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s