Bangkok 3

Bangkok’un içinde gezilecek birçok yerin yanında, yakın çevresinde de oldukça ilginç yerler var. Bunlardan en ünlüsü yaklaşık bir buçuk saatlik yolculukla varılan Floating Market yani Yüzen Market. Burası doğal bir şekilde su altında kalan koca bir semt. Semtin sokaklarında arabalar değil, tekneler dolaşıyor. Herkesin küçüklü büyüklü ince uzun kayığı var. Semtin ihtiyacı olan her mekâna ulaşım nehirden oluyor. Semt pazarı da su üstünde kalan yerlerden biri. Bu ilginç Pazar doğal olarak turistlerin ilgisini çekmiş. Zamanla semtin ihtiyacını karşılayan bir pazardan öte turistik bir mekâna dönmüş. Çok ilginç bir yer. Her türlü yiyecek, içecek, meyve ve hediyelik eşya satılıyor. Bir şey almak isteyen tekneyle yanaşıp alışveriş yapıyor.

IMG_7598
Yüzen Market
IMG_7584
Yüzen Market

Bangkok çevresinde bir diğer yer de Kwai Köprüsü. Köprü, Burma ile Tayland’ı birbirine bağlayan demir yolunda kritik bir köprü. 2. Dünya savaşında Japonlar, İngiliz esirlere yaptırmış. Hatta bununla ilgili çok ünlü bir film ve herkesin bildiği, ıslıkla çalınan bir film müziği var. Köprü ilk yapıldığında ahşaptan yapılmış ve yıkılmış daha sonra beton ve demir kullanılarak yapılmış o da yıkılmış, en son yapılanı da filme konu olmuş. Köprü, yürüyerek gezilebildiği gibi turistik bir trenle de gezilebiliyor. Köprünün hemen yanında JEATH (Japonya, İngiltere, Amerika, Avustralya, Tayland, Hollanda’nın baş harfleri.) ismine bir savaş müzesi var. Müzede köprünün yapım aşamasında ve o bölgedeki savaş sırasında kullanılan eşyalar, bununla ilgili fotoğraflar sergileniyor.

IMG_7730
Kwai Köprüsü
IMG_7746
Kwai Köprüsü
IMG_7663
Müze

Tayland’dan bahsederken Tai masajından bahsetmemek olmaz. Tai masajı, bilinen masaj türü olan yağlı masajdan farklı olarak esneme – gerdirme yöntemi ile yapılıyor. Tamamen yağsız yapılan masajın temeli geleneksel Çin ve Hint tıbbına dayanıyor. Vücudun çeşitli yerlerinde kan dolaşımını hızlandırmaya yönelik yapılan esneme ve gerdirme hareketleri bölgedeki dolaşım bozukluğunu giderip vücuda enerji veriyor. El, kol, bacak, omuz yani vücudun her bölgesi için özel masaj çeşitleri var. Bangkok’ta özellikle turistik olan her yerde bir masaj salonu görmek mümkün. Fiyatları da oldukça uygun. Birçok çeşidini yaptırma fırsatım oldu. Vücudun önemli noktalarını bilen masörlerin usta elleriyle yapılan masajlar oldukça etkili.

IMG_7782
Sokakta masaj yaptıran tusristler

Bangkok’ta yemek kültürü de oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Çin, Hint, Türk, Arap ve Avrupa mutfakları başta olmak üzere birçok ülke mutfağının yemeklerinin yenilebileceği restoranlar mevcut. Bunların yanında Tayland’ın da kendine özgü zengin bir mutfağı var. Deniz ürünlerinin ve tropikal meyvelerin ağırlıklı olarak karşımıza çıkan yiyecekler genelde hafif yiyecekler. Pad Thai, Tom Kha Kai, Tai dondurması en çok tercih edilen lezzetler arasında.

IMG_6038
Timsah şiş
IMG_6733
Ananasda pilav

Bangkok, nasıl bir şehirle karşılaşılacağı bilinmeyen gizemli bir şehir. Filmlerde oldukça kaotik bir şehir olarak lanse edilse de bizzat görmeden yorum yapılmaması gerek. O bölgenin en hareketli en canlı şehri olması yanında Güzel ve mistik olması yanında oldukça da güvenli olan Bangkok, Asya, Avrupa ve Uzak Doğu kültürünün harmanlanmış bir hali Bangkok. Hareketli olmasının yanında sanayisi, ihtişamı ve tapınaklarıyla mistik bir şehir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s