Kwai Köprüsü

01.The bridge on the River Kwai
Film afişi

Bir çoğumuzun çok iyi bildiği bir film Kwai Köprüsü. Hatırlayamayanların da ıslıkla çalınan film müziğini duyunca hatırlayacaklarına eminim. 1957 yılı ABD yapımı olan film 7 dalga Oscar ödülü kazandı.

Yönetmenliğini David Lean’ın yaptığı film, 2. Dünya savaşında Japonlara esir düşen İngiliz askerlerinin, Japonlar tarafından Kwai nehrinin üzerinde stratejik konumu çok yüksel olan bir yerde köprü yaptırmalarını konu alıyor. Köprünün adı da Kwai Köprüsü.

IMG_7746
Kwai Köprüsü

 

IMG_7717
Kwai Köprüsü
IMG_7730
Kwai Köprüsü

Başlarda köprü yapımına isteksiz olan esir İngilizlerin askerlerinin komutanı Albay Nicholson ile köprü yapımından sorumlu Japon Albay Saito arasında geçen baskılar ve direnmelerle geçen psikolojik çatışma sonucunda, Albay Nicholsan, Japonların kıskanacağı mükemmel bir köprü yapmak için bütün askerlerine emir verir. İngilizler zor şartlar altında mükemmel bir köprü yapmaya çalışırken, kritik konumda olan köprüyü yıkmak için İngilizler bölgeye komando birliği gönderir.  Mükemmel bir köprü yapmak için çalışan İngiliz askerleri ile köprüyü yıkmaya çalışan İngiliz komandoları karşı karşıya gelir. 

IMG_7707
Kwai Köprüsü üzerinde gezi treni
IMG_7688
Üstten bakış
IMG_7697
Meydan

Filmde konu olan Kwai köprüsü, Bangkok’un yaklaşık 130 km batısında Myanmar (Burma) – Tayland sınırına yakın bir yerde. Bangkok’tan otobüsle gidebileceğiniz gibi oraya düzenlenen bir çok turdan da faydalanabilirsiniz. Günübirlik düzenlenen turlar çok pahalı değil. 

IMG_7679
JEATH Savaş Müzesi
IMG_7675
O dönemde Kwai Nehri üzerinde kullanılan tekne
IMG_7662
İnşaat yapımından bir canlandırma
IMG_7655
O dönem kullanılan tren

İlk başta ahşap olan köprü bir çok defa yıkılmış ve her seferinde yenisi yapılmış. En sonunda demirden yapılan köprü halen ayakta duruyor. Fakat köprü artık turistlerin hizmetinde. Ayrıca köprünün hemen yanında 2 adet savaş müzesi bulunuyor. JEATH ( Japonya, İngiltere, Amerika, Avustralya, Tayland, Hollanda’nın baş harfleri.) savaş müzesinde 2. Dünya savaşı zamanında gerek savaşta gerekse köprü yapımında kullanılan araçlar, malzemeler ve ekipmanlar sergileniyor. Diğer müze de Art Gallery & War Museum. Burada da yine o dönem kullanılan savaşı konu alıyor ama o dönemi canlandırmalar ve tablolarla sergiliyor. 

IMG_7751
Sanat galerisi & Savaş Müzesi
IMG_7660
Sanat Galerisi & savaş Müzesi girişi

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s