Bangkok 1

Uzakdoğu ve Asya’nın ortasında bir kültür mozaiği oluşturan Tayland’ın Başkenti Bangkok, bir taraftan çılgın gece hayatıyla, diğer taraftan tapınakların getirdiği mistik havasıyla heyecan verici bir şehir. Tam adı “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit” olan Bangkok’un ismi de kendisi gibi ilginç. Bu uzun isim yanında resmi ismi “Melekler Şehri” anlamına gelen “Krung Thep”. Bizim bildiğimiz hali olan “Bangkok” ise dünya çapında kullanılan ismi.

IMG_7273
Bangkok

Bangkok 1872 yılında Kral 1. Rama tarafından kurulur. Küçük ve mütevazı bir şehir olan Bangkok günümüze kadar gerek sanayisi, endüstrisi, gerek turizmi ile Asya’nın oldukça hareketli ve kozmopolit şehirlerinden biri olur. Mistik atmosferi içinde bir tarafından en değerli markaların bulunduğu lüks dükkânların olduğu caddelerin ışıltısı parlarken, diğer taraftan bakımsız ve düzensiz sokaklarını insan kalabalıkları doldurur.

IMG_7852
Kral 1. Rama
IMG_7867
Şehir parkı

Bangkok’un kalbi sayılabilecek yeri şüphesiz Grand Palace ve Wat Phra Kaeo Tapınağınıdır. Şehrin merkezinde bulunan Grand Palace yani Kraliyet Sarayı, 1782 yılından günümüze kadar halen Siyam Krallığına ev sahipliği yapıyor. Siyam Krallığı ismi Tayland Krallığı olarak değişse de Kraliyet ailesi ve kaldıkları Kraliyet Sarayı değişmedi. Saraya ve önemli tapınaklara ev sahipliği yapan Grand Palace güzel peyzaj çalışması ve heykel süslemeleri ile oldukça etkileyici bir yer. Saray Kompleksinin içinde yer alan Wat Phra Kaeo Tapınağı, Tayland’ın en kutsal mekânı kabul edilir. Zümrüt Tapınağı olarak da bilinen tapınağın önemi, tapınağın tam ortasındaki 13. Yüzyılda yapılan 66cm boyutundaki büyük zümrüt Buda’dan geliyor.

IMG_7380
Grand palace
IMG_7377
Grand Palace
IMG_7340
Zümrüt Buda

Grand Palace’dan elli metre ileride yine çok kutsal sayılan Wat Pho Tapınağı var. Tapınak oldukça ilginç. Uzunlamasına yapılan tapınağın girişinde, ilk bakışta ne olduğu anlaşılmıyor. Çünkü Tapınağın ortasında tüm tapınağı boydan boya kaplayan 15 metre yüksekliğinde 43 metre genişliğinde bir buda yatıyor. 16. Yüzyılda yapılan Yatan Buda heykeli baştan aşağı altın varaklar ve üzeri değerli taşlarla işlemeli.

IMG_7023
Wat Pho

 

Chao Phraya Nehri, Bangkok’tan geçip Tayland Körfezi’ne dökülen Tayland’ın en büyük nehridir.  Bangkok içinden geçen nehir, diğer birçok küçük nehrin birleştiği ana hattı oluşturur. Chao Phraya Nehri ve ona bağlı onlarca nehrin oluşturduğu deniz yolu ağı, insan ve malzeme taşımacılığında önemli bir rol oynuyor.

IMG_7101
Chao Phraya Nehri

Bangkok’un kalbi sayılan Grand Palace’ın önünden geçen Chao Phraya Nehrinin hemen karşısında Bangkok’un bir diğer önemli yeri olan Wat Arun Tapınağı bulunuyor. Nehirde sürekli git gel yapan gemilerle 2 dakika ulaşılan tapınak, ismini Hindu tanrısı Arun’dan almış. Aynı zamanda, güneş doğarken sarının göz kamaştırıcı tonlarına büründüğü için tapınak, Şafak Tapınağı olarak da anılır. 80 metre yüksekliğinde olan ve Hindu Tapınakları tarzında komple her tarafı çinilerle süslenen Wat Arun, normal bir Budist tapınağına göre daha görkemli. Ayrıca yanındaki merdivenlerden tırmanılan çatısından mükemmel bir Bangkok manzarası seyredilir.

IMG_7125
Wat Arun
IMG_7135
Wat Arun manzarası

Wat Suthat tapınağı Bangkok’un bir diğer önemli tapınağıdır. Yapımına 1807 yılında Kral 1. Rama tarafından başlatılmış ve kırk yıl sürmüş. Tapınağın önünde Brahmin törenlerinde kullanılmak üzere dev bir Giant Swing bulunmaktadır. Tapınak halen daha kullanılsa da Giant Swing artık kullanılmıyor.

IMG_7199
Giant Swing
IMG_7213
Wat saket

Budist inancına sahip her şehirde olduğu gibi Bangkok’ta da eski ve değerli tapınaklar çok fazla. Yazdığım diğer tapınakların yanında biri de Sarp kayaların üzerinde yapılmış Wat Saket tapınağı var. Üzerinde bulunduğu sarp kayalıklara Gold Mount deniyor. Gold Mount’a daire çizerek tırmanılınca Wat Saket’e ulaşılıyor. Yol boyunca kutsal sayılan çanların asılı olduğu Gold Mount’un zirvesi şehrin en güzel manzara izleme yerlerinden biri.

IMG_7271
Gold Mount

Wat Traimit yani diğer adı ile Altın Buda tapınağı da Bangkok’un önemli tapınağından biri. Bu tapınağın önemi 5,5 ton ağırlığı ile dünyanın en büyük Altın Buda’sına ev sahipliği yapıyor olmasından geliyor. Çalınma riskine karşı yapıldığında sıva ile kapatılmış. Yüzyıllarca öyle kalmış ve altın olduğu unutulmuş. Ta ki düşürülene kadar… Düşürülünce sıvası çıkmış ve buda heykelinin altın olduğu keşfedilmiş.

IMG_7820
Altın Buda

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s