Kano Turu Yazıları 5

Demre kumsalından sabah erken saatte yol alarak Türkiye’nin en güzel kano rotasına kürek çektik. St. Nicholas Kilisesinin ucundan Andriake limanından geçip Kekova’ya vardığımızda denizden esen rüzgar şiddetini arttırmaya başladı fakat biz Kekova iç denizine girmiş olduk. Kekova gerek yerleşim yeriyle gerekse deniziyle gerçekten muhteşem bir yer. Simena Kalesinin bulunduğu Kaleköy’de kalacağımız pansiyonun iskelesine kanolarımızı yanaştırıp, odalarımıza geçtik. Kaleköy kara yolu ile ulaşımı olmayan bir yer. Her pansiyonun cafenin kendi iskelesi var. Yerleşim yerleri birbirine çok yakın ve yollar daracık.

image
Demre – Kekova arası
image
Kekova adası
image
Kekova iç denizi
image
Simena Kalesi
image
Üçağız
image
Pansiyonun limanındaki kanolarımız

Ertesi gün Kekova’daki antik kentin etrafında kanoyla tur attıktan sonra bir sonraki mola yerimiz olan Ufakdere koyuna gittik. O günlerde hakim olan hava durumu o gün için de geçerliydi. Sabah erken saatlerde sakin olan hava öğle vakti şiddetlendi. Ufakdere, Likya yolu ve Kaş –  Adrasan kano turları güzergahı üzerinde adı üstünde ufak bir koy. Biraz mahrumiyet bölgesi fakat muhteşem bir yer.

image
Kekova kral mezarı
image
Kekova 
image
Ufakdere 
image
Ufakdere Koyu
image
Ufakdere

Sonraki gün Ufakdere’den Kaş’a geldiğimizde hava biraz bulutlanmaya başladı. Beklediğimiz yağmur çok yaklaştığının işaretlerini veriyordu. Kaş’ta bizi Hera Hotel ağırladı. Hera Hotel, Kaş ve Meis Adası manzarası ile çok güzel bir konuma sahip. Ayrıca Başta İbrahim Beyin ve güler yüzlü personelinin misafirperver tutumları ile oldukça sıcak bir atmosferi var.

image
Kekova – Kaş arası
image
Kaş

 

 

image
Deniz Feneri

Karya ve Likya arasında stratejik konumu ve 2000 yıldan eski tarihiyle Kaş önemli bir turizm noktası. Yapılabilecek aktivite çeşitliliği ve çarşısındaki o sıcak atmosferi ile bizi bir kez daha büyüledi.

image
Kaş sokakları
image
Kaş
image
Meis Adası
image
Kaş

Kaş’ta bir çok fotoğraf çekip keyifli dakikalar geçirdikten sonra ertesi gün erkenden yola koyulmak için hazırlıklarımızı yaptık fakat yeni gün bizi yağmur ile karşıladı. Bir gün öncesinden baktığımız hava durumu raporlarına göre sabaha doğru yağmur kesilecekti fakat tahminler tutmadı ve neredeyse tüm gün yağmur yağdı.

image
Kaş’ta yağmur
image
Kaş’ta yağmurlu hava

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s