Kutsal Ada Miyajima

Bir ada düşünün ki kutsal kabul edilsin ve insan ayakları bu kutsal adaya basmasın diye ibadethane denizin üzerine yapılsın, kayıkların üzerinde ibadet edilsin ve Törenler kayıklarda olsun.

Miyajima Adası
Miyajima Adası
Miyajima Adası
Miyajima Adası

Böyle bir ada Japonya’nın güneyinde, Hiroşima’ya yaklaşık bir saatlik uzaklıkta Seto iç denizde bulunuyor. Tamamen Şinto ve Budist rahiplerin yaşadığı Miyajima adası çok eski tarihlerde kutsal bir ada olarak kabul ediliyordu. Adaya Şinto ve Budist rahipleri dışında birinin ayak basması yasaktı. 500’lü yıllarda adanın kıyısına, denizin üstüne Itsukushima Shrine inşa edilir. ( Shrine, Şinto dininin ibadethanesidir.) Shrine’ların önüne torii adında bir giriş kapısı konuşması Şinto’ya göre mecburdur. Denizin üzerine inşa edilen Itsukushima Shrine’ın giriş kapısı olan torii de tam denizin ortasına inşa edilir. Bundaki amaç ibadet etmek için gelenler, adaya ayak basmadan denizin açığındaki torii’de ibadetini yapsın.

Torii
Torii
Itsukushima Shrine
Itsukushima Shrine

Günümüzde adanın kutsallığı devam ediyor ama insan ayaklarının adayı kirlettiğine inanılmıyor. Ayak basılmasın diye inşa edilen shrine’nın ve toriinin de gelen turistler tarafından bol bol fotoğrafı çekiliyor. Japonya’da yapılan araştırmaya göre Japonya’da en çok fotoğrafı çekilen üç yerden birisi bu shrine.

Itsukushima Shrine
Itsukushima Shrine

Miyajima, Hiroşima yakınlarında bir ada. Hiroşima’dan kara yoluyla ya da tren ile bir saatlik mesafede olan Miyajimaguchi feribot limanına, oradan sürekli kalkan ve yaklaşık 10 dakika süren feribot ile Miyajima adasına varılıyor. Daha hızlı adaya varmak isteyenler için de direk Hiroşima’dan Miyajima adasına hızlı feribot var. Fakat bunun fiyatı 5 katı daha pahalı. Ada oldukça küçük olmasına rağmen çok etkileyici bir ada. Daha adaya yaklaşmadan denizin ortasındaki toriiyi görüp etkilenmeye başlıyorsunuz. Adaya adım atar atmaz geyiklerden oluşan bir karşılama komitesi tarafından karşılanınca adanın çok farklı bir yer olduğunu anlıyorsunuz.

Geyikler
Geyikler
sokaklar
sokaklar
sokaklar
sokaklar

Miyajima adasında çok fazla sayıda Şinto shrine’ı ve Budist tapınağı bulunuyor. Shrine’ların en önemlisi ve en büyüğü denizin üstüne yapılan Itsukushima shrine’ı. İlk yapıldığında küçük yapılmış ve zamanla büyütülmüş. Çok defa yangından kül olmuş tekrar yapılmış. Bunun yanında Toyokuni shrine, beşli pagoda ( Budistlerin dini yapıları.), Omoto Shrine, Tahoto pagodası, Daishoin tapınağı, kiyomori shrine, Daiganji tapınağı, Miyama shrine, Okunoin tapınağı ve daha birçok Budist tapınağı ve Şinto shrine’ı bulunmakta.

Beşli pagoda
Beşli pagoda
Daiganji tapınağı
Daiganji tapınağı
uzaklarda bir yer
uzaklarda bir yer
budist heykel
budist heykel
Daishoin tapınağı
Daishoin tapınağı

Ada kutsallığının yanında büyüleyici bir doğaya sahip. Adanın en yüksek yeri 535mt yükseklikteki Misen dağı.  Misen dağına teleferikle çıkılabileceği gibi yürüyerek de çıkılabiliyor. Birkaç çeşit yürüyüş rotası var. Bu rotaları gösteren haritaları Miyajima adasında her yerde bulabilirsiniz. Misen dağına yürüyerek çıkmak biraz yorucu olsa da yürüyüş esnasında seyredilen manzara yorgunluğu unutturuyor. Uzun bir yürüyüş ya da kısa bir teleferik yolculuğundan sonra Misen dağının zirvesindesiniz. Zirvede seyir terası var. Binlerce Japon adasının, onlarcasını ve Hiroşima’yı seyretmek çok büyük bir zevk.

Misen dağı yolu
Misen dağı yolu
Misen dağı yolu
Misen dağı yolu
Miyajima adası
Miyajima adası
dağ yolu
dağ yolu
zirve
zirve
Hiroşima
Hiroşima
Japon adaları
Japon adaları

Ada da dini mekânlarının yanında çok sayıda gezilecek yerlerde var. Bunların başında parklar geliyor.  Japon bahçe süsleme sanatı ile yapılan parklar oldukça ilginç. Az sayıda bulunan müzeler de çok zengin olmamasına rağmen ada tarihi ve gelenekleri hakkında her şeyi bulunuyor. Bir de küçük akvaryum var ki açıkçası bu kadar büyülü bir ada da akvaryumun neden yapıldığını tam olarak anlamadım. Zaten diğer yerlerdeki kadar çok bir ziyaretçisi de yok. Bütün gezinin sonunda biraz yorgunluk atmak biraz yöresel bir şeyler yemek için küçük sokaklardan oluşan çarşı tam adresi. Her türlü hediyelik eşyaların satıldığı yöresel kıyafetlerin ve yiyeceklerin satıldığı sokaklar oldukça hareketli ve güzel.

park
park
sokak
sokak
Balık kek
Balık kek
adaya özgü bir kek
adaya özgü bir kek

Adada dini mekânlar kadar çok görebileceğiniz başka bir şey ise adanın neredeyse yerlisi olan geyikler. Geyikler çok fazla sayıda olduğu gibi tamamen serbest yaşıyorlar. Adanın her yerinde karşınıza çıkıyor. Geyikler evcil olmamasına rağmen insanlarla yaşamaya alışmışlar. İnsanlardan kaçmıyorlar ve zarar vermiyorlar. Tek sıkıntı insanların ellerindeki harita ya da biletleri yemeye çalışmaları. Nitekim çoğu yerde elinizde kâğıt (harita, bilet vs.) taşımayın diye uyarılar var. Benim de bizzat şahit olduğum bir olay, geyikler direk elinizdeki kâğıtları yemek sanıp alıp kaçıyor. Geyikler, güneş batmaya yakın adadan ayrılırken, sabah adaya gelirken sizi karşıladıkları gibi giderken de sizi uğurlamaya geliyorlar.

Miyajima adası
Miyajima adası
çarşı
çarşı
uğurlamaya gelen geyik
uğurlamaya gelen geyik

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s