İrkutsk

Güney Sibirya’da Rus’lar yerleşmeye başladığında bölgenin denetlenmesi için karargah olarak kurulan ve zamanla Rusya, Moğolistan ve Çin ticaret yolunun zenginleşmesiyle Sibirya’nın en önemli merkezi haline gelen bir şehir İrkutsk. Zamanında sürgün şehri olarak ülkede ki suçluların sürüldüğü sürgün bölgesiydi. Ekim devrimi öncesi ünlü bolşevik lider Lenin de buraya sürgüne gönderilenler arasında. Bir çeşit açık hava hapishanesindeyken, ticaret yolunun büyümesi ve daha sonra Trans Sibirya demir yolu hattının geçmesiyle, zenginleşmiş, önemi artmış ve sürgün şehri imajından turistik, mistik bir Sibirya şehri havasına bürünmüştür.

İrkutsk tren istasyonu
İrkutsk tren istasyonu

Ticaretin ve turizmin yanında İrkutsk’un gelişiminde rol oynayan etkenlerden biri de özellikle makine üretimi ile gelişen sanayisi ve başta altın olan zengin yer altı madenleridir.

Angara nehri
Angara nehri
Angara Nehri
Angara Nehri

Dünyanın en uzun beşinci nehri olan Yenisey nehrinin ana kollarından biri olan ve Bakyal gölüne dökülen Angara nehrinin yanında kurulmuştur. 580 bin kişi nüfusu ile küçük bir şehir olmasına rağmen oldukça modern bir şehirdir. Angara nehri, genişliği ve üzerinde uçuşan martılarından dolayı Sibirya bozkırlarında bulunan İrkutsk’a sahil şehri havası katıyor. Nehrin şehir merkezinden geçen bölümlerine yapılan yürüyüş yollarındaki ve parklardaki genç yaşlı her çeşit insanın kalabalığı, İrkutsk’un mistik güzelliğine çok büyük bir canlılık kazandırıyor.

Raylar
Raylar
kentin simgesi pars
kentin simgesi pars

İrkutsk’da görülmesi gereken çok fazla yer var. İrkutsk’da kurulan gönüllü turizm elçileri bu kadar çok gezilecek yer olduğundan ve bunlar şehrin dört bir tarafına yayıldığından dolayı turistler için yeşil ve kırmızı iki yürüyüş parkuru hazırlamış. Yeşil olan küçük parkuru takip edenler 7.29km’lik bir yürüyüş ile 30 tarihi binayı geziyor.

Sonsuzluk ateşi
Sonsuzluk ateşi
Kurtarıcı Kilise
Kurtarıcı Kilise
Kirov meydanı
Kirov meydanı

Gezilmesi gereken yerlerin en başında, İrkutsk’un merkezinde bulunan Kirov meydanının çevresinde bulunan, rus mimarisinin en tipik örneği olan ve tam meydana bakan hükümet binası, onun hemen arkasında bulunan savaş sırasında kahramanca savaşmış işçi sınıfı ve askerler anısına yakılan sonsuzluk ateşi, karşısında bulunan 1600’lü yıllarda yapılan Kurtarıcı Kilise ve orjinali tamamen ahşaptan olup 1600’lü yıllarda yangından kül olan ve daha sonrası orjinaline bağlı olarak tekrar yapılan Epiphany Kadetrali merkezde bulunan önemli yerlerden bazıları. Meydana yürüme mesafesi uzaklığında bulunan, şehrin moskova ile tek bağlantı noktası olan liman girişine yapılan Moskova Kapısı, İrkutsk tarihinin tüm dönemlerinden kalan eserlerin ve fotoğrafların sergilendiği İrkutsk Tarih Müzesi, Rusya- Sibirya ve Çin kültürünün önemli ahşap ve bronz eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi, dönemin ünlü kişilerin kaldığı müze evler ve tarihi tiyatrolar İrkutsk’ta başlıca gezebilecek yerler arasında.

Moskova kapısı
Moskova kapısı
Hükümet binası
Hükümet binası
Epiphany Kadetrali
Epiphany Kadetrali

İrkutsk’da çok fazla miktarda tarihi evler görmek mümkün. Özellikle merkezin biraz dışında otogara giderken komple tarihi evlerden oluşan bir mahalle var ki insan kendini o devirde hissediyor. Eski Rus mimarisinin tipik özelliklerini barındıran, soğuk ikliminden dolayı küçük pencereli, bol işlemeli iki katlı evlerin neredeyse tümünde yaşam sürmekte. İster istemez dantel gibi işlemeli evlerin fotoğraflarını çekerken yerli halk alışmış ki hiç tepki göstermeden siz yokmuşsunuz gibi davranıyor.

Eski İrkutsk evi
Eski İrkutsk evi
Eski irkutsk evi
Eski irkutsk evi

İrkutsk’dan bahsederken Baykal gölünden bahsedilmeden olmaz. İrkutsk’un biraz güneyinde bulunan göl, 1637mt derinliği ile dünyanın en derin ve bölgenin en büyük gölüdür. Derinliğinin ve genişliğinin bu kadar büyük olması Baykal gölünü dünyanın en önemli su havzası yapar. Bunların yanında çevresinde kendine özgü oluşturduğu endemik bitki örtüsü, içinde bulunan adacıklar, canlı çeşitliliği ve muhteşem manzarası da birçok gezcininin ilgisini çeker. Baykal gölünün suyu o kadar berrak ve temiz ki hiçbir filtreden geçmeden içilebildiği söylenir. 730km2 ile Olhon adası gölün en büyük adasıdır. Olhon adasına az da olsa yerleşim yerleri vardır ve tekneler ile gidilebilir. Baykal gölü kıyılarında çadır kurulup uzun süre kalınabileceği gibi irkutsk’dan günü birlik turlar ile gezilebilir.

Baykal gölü
Baykal gölü
IMG_9939
Baykal gölü
Baykal gölü
Baykal gölü

 

İrkutsk kışın bembeyaz bir örtüye bürünüyor ve sıcaklık eksi 30 dereceleri bulabiliyor. Fakat şehrin kapalı yaşam alanlarının her türlü soğuğa karşı alt yapısı hazır. Dışarıda gezerken sıkı bir giyinme ile kışın en soğuk günlerinde masallarda ki gibi bir seyahat yapılabilir. Soğuğu sevmeyenler için de İrkutsk yaz aylarında muhteşem doğası ile gezilebilecek bir yer. Baykal gölü kıyısı ve çevresi, Angara nehri kıyısı tertemiz havası ve sıcacık güneşi ile insana huzur veriyor. Karasal iklimden dolayı 30 derecelere varan günlük hava sıcaklığı farkından dolayı dikkatli olmakta fayda var.

 

Alış veriş caddesi
eski alışveriş caddesi
yeni alışveriş caddesi
yeni alışveriş caddesi
Kitap okuyan çocuklar
Kitap okuyan çocuklar
Angara Nehri
Angara Nehri

 

Rusya, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vize istemiyor.

İrkutsk” üzerine 2 yorum

  1. Selamlar. yazınızı keyifle okudum. ben şubat ayında bu yolculuğa çıkmak istiyorum. kış ayı tavsiye edermisiniz. birde kalacak yerleri nasıl ayarladınız? gitmeden mi yoksa varınca mı?

  2. Merhaba, Benim fikrim bu coğrafyada bir gezi için en güzel mevsim kıştır. karı ve soğuğu seviyorsanız bence sizin için de en güzel zamanı kıştır. Yanınıza alacağınız kıyafetler soğuğa elverişli olduğu taktirde çok fazla üşüyeceğinizi sanmıyorum. Orada genelde iç mekanlar o bölgeye uygun olarak çok sıcak oluyor.
    Genellikle kalacağım yerleri o şehre gelince karar veriyorum. bunun için bir şehre varış zamanımı gündüz erken saatte yapmaya çalışıyorum. ayrıca gitmeden önce nerelerde hangi tür konaklama yapabilirim diye internetten araştırma yapıyorum.
    Benim güzergahımda bir şehirden konaklama yardımı almak isterseniz yardımcı olabilirim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s