Asya ve Uzakdoğu Turu

Bangkok 13/11/2014

Bu gün Bangkok’ta son günüm. Sıra Bangkok’un modern yüzünü keşfetmeye geldi. Sabah 9’da otelden çıktığımda aslında yürümeye niyetliydim fakat tuk tukları görünce son bir kez binmek istedim.

Tuk tuk

Tuk tuk

Tuk tuk

Tuk tuk

Bangkok’un modern yüzünü görmeden önce uğrayacağım bir tapınak ve bir çiftlik var. İlk konuştuğum tuk tuk şoförü ile fiyatta anlaşamadık. 300 baht diyor. Zaten adamın biraz garip olduğunu konuşmanın ilk başında anlamıştım. Ben “şu tapınağa gideceğim. Kaça götürürsün?” diye soruyorum. Adam bana “orası uzak ne yapacaksın orada?” Diyor bir de haritasını çıkartıyor. Bana çevredeki tapınakları gösteriyor.

Normal bir insan zor sığıyor.

Normal bir insan zor sığıyor.

İkincisi ile 200 bahta anlaştık. Burada kesinlikle ilk dedikleri fiyat gerçek fiyat değildir. Aynı bizim turistlere uyguladığımız taktikler uygulanıyor. İllaki bir pazarlık payı bırakıyorlar. Benim gibi pazarlık yapmayı sevmeyen biri olsanız bile en azından son fiyatını sorun, mutlaka indirecektir.

Triamit tapınağı

Triamit tapınağı

Yaklaşık yarım saatlik yolculuktan sonra Wat Traimit’e yani diğer adı ile Altın  Buda’ya geldik. 5,5 ton ağırlığı ile dünyanın en büyük Altın Buda’sı. Giriş 40 baht. Fotoğraflarını çektikten sonra yürüyerek yılan çiftliğine doğru devam ettim.

Altın buda

Altın buda

Yılan çiftliği benim tahminlerimin çok uzağında kalan bir yer. Ben daha yılanla iç içe her yerin yılan kaynadığı bir yer bekliyordum. Bir hastaneden içeri giriyorsunuz. Hastanenin arka bahçesini çiftlik yapmışlar. İç ve dış alanı var. Bütün her yeri gezmek yarım saat sürmüyor. Giriş de 200 baht. Hastaneye yardım yapmış oldum. Ben girdiğimde oditoryumda yılan tanıtımı varmış. Girdim. Taylandlı doktorlar yılanları tanıttılar. Neyse ki sonlarına gelmişim de çok sıkılmadım. İçeriyi dışarı gezip hemen çıktım. Ben yaptım bir hata siz yapmayım.

Yılan çiftliği

Yılan çiftliği

Yılan

Yılan

Oradan hemen yanındaki Kral 6. Rama heykelinin bulunduğu Lumphini Parkına gittim. Mekan olarak Bangkok’un iş merkezinin içinde bulunan park, çevresindeki şehir kalabalığı içinde çok güzel bir nefes alma alanı olmuş.

Lumphini parkı

Lumphini parkı

Lumphini parkı

Lumphini parkı

Bangkok

Bangkok

Parkta yürürken, ortadaki göletin kenarında olağan dışı bir kıpırdanma dikkatimi çekti. Bir akıntı ya da bir balık değil. Yavaş yavaş yanaşıp o kıpırdanmanın ne olduğunu çözmeye çalışırken, yoldan geçen bir Tayland’lı kadın beni uyardı. Eliyle yanımda çimleri gösteriyor. Döndüm baktım ki ben suyun içinde ne var diye bakınırken bir tanesi çıkmış yanıma kadar gelmiş. Bir semender. Bunlar insanı öldürür mü? Süründürür mü? Bilmem ama oradan yavaş yavaş uzaklaşırım. Nitekim öyle de yaptım. Bir süre sonra bir boy büyüğü çıktı karşıma. Daha sonra daha da büyüğü. Bu sonuncusunun boyu benim kadar vardı. Parkın her yerinde bu hayvanlardan var. Sanırım zararlı değil ki böyle serbest bırakmışlar.

Semender

Semender

Perkın heryerinde bunlar

Perkın heryerinde bunlar

Pabuç kadar da dili var

Pabuç kadar da dili var

Parktan çıkınca kendimi bir anda modern Bangkok’un içinde buldum. Gökdelenler, dünyanın en lüks otel zincirleri, özenle şekil verilmiş refüj çalışmaları, tertemiz kaldırımlar ve takım kıyafetli adamlar, bize bambaşka bir Bangkok sunuyor. Burası tapınakların olduğu Bangkok’tan çok farklı. İlk olarak Central World diye bir alış veriş merkezine girdim. Zaten girmem ile çıkmam neredeyse bir oldu. İçeride dünyanın en pahalı markaları var. Değil dükkana girmek vitrine yaklaşılmıyor. Bu güne kadar hiç Louis Vuitton, Dior ya da Mushi Mushi ihtiyacı duymadım. Eğer sizin böyle bir ihtiyacınız var ise Central World tam yeri.

Kaldırımdaki yön tabelası

Kaldırımdaki yön tabelası

Central World

Central World

Bangkok

Bangkok

Bangkok’da alışveriş merkezlerinin çoğu Siam diye bir semtte toplanmış. Küçüklü büyüklü onlarca market yan yana dizilmiş. Hepsi de yürüme mesafesinde. Central World’un biraz ilerisinde Bangkok’un ilk alışveriş merkezi olan Siam Center’ın yanına ek yapılarak Asya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Siam Paragon’a girdim. Burası da oldukça lüks bir yer. Burada da çok vakit kaybetmeden. Bodrum katında Asya’nın en büyük akvaryumu olan Ocean World’a gidiyorum. Giriş 950 baht. Pahalı olması beni biraz düşündürdü fakat beraber yüzdüğüm balıkları tekrar görmek istediğim için girmeye karar verdim.

Yaratık

Yaratık

Deniz atı

Deniz atı

Deniz anası

Deniz anası

Ocean World gerçekten çok güzel bir akvaryum. İçeride her türlü deniz canlısı yaşıyor. Çok büyük köpek balıkları, gece parıldayan denizanaları, rengarenk balıklar görülmeye değer. Beni en çok etkileyen geçen hafta beraber yüzdüğüm balıkları, mercanları, deniz hayvanlarını tekrar görmem oldu. Şimdi o suları düşünüyorum da gerçekten akvaryum gibiymiş. Köpek balıklarının olduğu dev akvaryum da çok güzeldi. Mekan karanlık, koltuklar çok rahat, önünde dev balıklar yüzüyor, bir de güzel yavaş bir müzik koymuşlar. İnsan izlemeye başlayınca uykusu geliyor. Ben şahsen biraz uyumuşum. Akvaryumdan çıkarken verdiğim paraya değdiğini düşünüyorum. Akvaryumun yanında bir de Madame Thousadde Mumya Müzesi var. Buraya girmedim.

Köpek  balığı

Köpek balığı

Köpek balıkları

Köpek balıkları

Siam Paragonun, köşesinde MBK diye bir alışveriş merkezi var. Burası da Asya’nın sayılı büyük AVM’lerinden biri. İçerisi uçsuz bucaksız görünüyor. Buranın fiyatları daha alınabilir ve daha yerel mağazalar var. Her katı ayrı bir sektörden oluşmuş. Ben direk 4. Katına elektronik bölüme çıktım. İnanılmaz büyük ve kalabalık.

Mbk

Mbk

Bangkok

Bangkok

BMK’dan çıktığımda saat dördü bulmuştu. Yolum uzun olduğu için Khaosan Road’un yolu tuttum. Khaosan caddesine vardığımda bir kahve molası verdikten sonra otele döndüm.

Bangkok

Bangkok

Kaç gündür az uyuduğum için çok uykum var ama önce biraz Khaosan Caddesi turu ve yemek var. Bir Thai mutfağında şişte değişik et çeşitleri yedikten sonra saat 11gibi otele dönüp yattım.

Khaosan caddesi

Khaosan caddesi

Khaosan

Khaosan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s