Phuket Adası (Tayland) 1-2/11/2014

Phuket’e gelir gelmez ayağımın tozu ile katıldığım cadılar partisinden sonra ertesi gün öğlene doğru uyandım. Gündüz gözüyle Phuket’i görmek için can atıyorum. Dün aldığım broşürlere göz attım. Burada yapılacak çok şey var. Phuket, Bodrum gibi çok dağınık ve büyük bir ada. Bir sürü gezilecek yer var. İşe kaldığım Patong Plajını keşfetmekle başladım.

Phuket
Phuket
Heryer masaj salonu
Her yer masaj salonu
Sağlam bi maç var
Sağlam bi maç var

Bu kadar büyük ve kalabalık bir tatil yeri daha önce görmedim. Sırf Patong Plajındaki sokaklarda gezmek için bile tuk tuk denilen küçük taksiler kiralanıyor. Ben tabi doğal olarak yürüyerek gezdim. Bir yandan gezerken diğer yandan gözüm  kalacak güzel bir oteldeydi.

Patong plajı
Patong plajı
Kara bulutlar toplandı yine
Kara bulutlar toplandı yine

Biraz plajda, biraz ara sokaklarda, biraz ana caddelerde dolaştım derken, saat dördü buldu. Bu arada günlük sağanak yağışımızı da yedik, ıslandık. Fakat o ne olursa olsun sonuçta güzel bir otel bulmuştum. Ertesi gün o otele geçeceğim. Üstelik onun fiyatı 600 baht. Oda daha büyük ve şeriat kanunları işlemiyor.

Bangla caddesi en kalabalık caddesi
Bangla caddesi en kalabalık caddesi
Phuket
Phuket

Phuket, Tayland’ın orta batısında kalan dünyanın en ünlü adalarından biri. James Bond, The Beach filmlerinin ve Lost dizinin burada çekilmesi, adanın ününe ün katmış. Komple bütün ada yaklaşık Bodrum büyüklüğünde bir yer. Benim kaldığım Patong Plajı ise adanın en turistik ve kalabalık yeri. Denizi, güneşi, gece hayatı dışında ada da gezilecek çok fazla yer var. Üç beş gün ile bitecek bir ada değil. Gezilecek yerlerin arasında da oldukça mesafe var.

Burada eğlence bitmiyor. Onlarca lamborghini'yi dizmişler
Burada eğlence bitmiyor. Onlarca lamborghini’yi dizmişler
Bunlar da onları bekliyor
Bunlar da onları bekliyor
Akşam da festival vardı.
Akşam da festival vardı.
Festival
Festival

Patong Plajı Alanya şeklinde, Bodrum lükslüğünde, Kuşadası’nda ki kadar deniz aktiviteleri zenginliğinde, Marmaris kalabalığında, Türkiye de hiç bir yerle kıyaslayamayacağım kadar da seksi bir yer.Yani herşeyi içinde barındıran bir ada. Tam bir tatil adası. Zaten yoktan dünya çapında ün kazanmamış. Sessiz sakin bir tatil isteyenler adanın diğer taraflarına ya da başka adalara gitmek zorunda.

Festival
Festival

Ertesi gün hacı amcaya durumu güzellikle anlattım. Normalde beş gün olarak anlaşmıştım. Hacı amca Müslüman olduğum için (gerçekten öyle söyledi) bir sorun çıkartmadı. Yeni otelime geçtim. Burası daha büyük daha ucuz ve daha rahat bir yer.

Tuk tuklar
Tuk tuklar

Otele yerleştikten sonra banka sorununu halletmek için bir kaç bankamatik dolaştım. Bu arada bankada param olmasına rağmen bankamatik bana para vermiyor. Kredi kartı kullanıyorum fakat o da her yerde geçmiyor. Sonuçta halledemedim. Otelin yeme içmesini kullanıyorum. Dışarıdan bir şey alamıyorum. Sorun ne? Ben de çok merak ediyorum.

Patong beach
Patong beach
Plajdaki masaj salonu standı
Plajdaki masaj salonu standı

Para işiyle uğraşmayı bırakıp kendimi Phuket sahillerine attım. Akşamüstüne kadar Andaman Denizinin tadını çıkardım. Fakat Patong sahilinin denizi, kumsalı kadar güzel değil. Deniz berrak değil biraz bulanık ve akşamüstü dalga çıkıyor.

Phuket
Phuket
Phuket
Phuket
Phuket

Güneş batmasına yakın akşam güneşin batışını kaçırmamak için fotoğraf makinemi aldım. Baştan sonra sahilde yürüyüş yaptım.

Phuket
Phuket
Phuket
Phuket
Phuket
Phuket
Gemi koymadan olmaz
Gemi koymadan olmaz

Hava iyice karardıktan sonra sahilden, kalabalık ışıl ışıl Phuket sokaklarına geçtim. Yürürken yol üstünde bir yemek sokağına girdim. Sokakta gezinirken timsah eti gördüm. Timsah eti görüp de kaçırır mıyım? Timsah eti yanında minik ahtapotlardan da yedim. Timsah eti, tavuk görünümlü kırmızı et tadında. Tadı gerçekten çok güzel. Yemekten sonra Putong’un en ünlü avm’si olan Jungceylon’a girdim. Jungceylon, Puket’in eski adıymış. Çıktıktan sonra günlük meyvelerimi alıp, otele döndüm. Bugünkü meyve menüsünde papaya, ananas ve muz var.

Jungceylon pazarı
Jungceylon pazarı
Meyve standı
Meyve standı
Şişte timsah
Şişte timsah
Minik ahtopotlar
Minik ahtopotlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s