Kuala Lumpur 26/10/2014

Bugünkü planımda KL’nin şehir merkezinden biraz daha uzak yerler var. Hotelden 15 dakika yürüyüş ile Merdeka Meydanı’na, üstü açık turist otobüslerin durağına geldim. 24 saatlik bilet 45 ringgit. 23 durakta duruyor. Bu biraz sightseeing otobüslerden ziyade, gezilecek yerlerin kapılarına kadar bırakan bir otobüs olmuş. Üstü açık fakat açık kısmında oturulmuyor. Şoför açık yolda bir kaptırıyor, millette şemsiye şapka ne varsa uçuyor.

KL
KL
Tur otobüsü
Tur otobüsü

Otobüs ana hatları ile Kültür Sarayının, Petronas Kulelerinin, KL Tower’ın, akvaryumun, Arap Mahallesinin, Çin Mahallesinin, Central Pazarın, Little India’nın, KL Tren İstasyonunun, Ulusal Müzenin, Ulusal Sarayın, Ulusal Anıtın, Perdana Botanik Bahçesinin, Ulusal Caminin ve Merdeka Meydanının önünden geçiyor. İstediğinde atlayıp iniyorsun, o bölgeyi gezdikten sonra diğer gelene biniyorsun.

KL
KL
KL
KL
Budist tapınağı
Budist tapınağı
Petronas ikiz kuleleri
Petronas ikiz kuleleri ( zamanında yıllarca dünyanın en büyük binasıymış. Şimdi 5.) Petronas, bizdeki petrol ofisinin aynısı
Ulusal saray
Ulusal saray

Tam bir tur yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Ben tam bir tur atmadan Merdeka meydanının iki durak öncesinde Ulusal anıtın orada indim. KL’nin en büyük parkından yürüyerek aşağılara bir yerlere gideceğim.

KL Kulesi
KL Kulesi (dünyanın en büyük 7. Tv kulesi)

İlk sırada 1. Ve 2. Dünya Savaşı kahramanları için yapılan anıt var. Anıt, bu güne kadar gördüğüm en değişik anıt. Anıtın çevresindeki bahçe neredeyse anıtı bastıracak kadar güzel. Anıt bir havuzun içine yapılmış ve anıta gitmek için köprüler yapılmış. Ayrıca anıtın çevresine de kubbeleri olan yürüyüş yolları var.

Ulusal anıt
Ulusal anıt
Ulusal anıtın parkı
Ulusal anıtın parkı

Anıttan aşağıya kelebek parkına geçtim. Yol çok zevkli. Sürekli gördüğüm  değişik ağaçların fotoğrafını çektiğim için dakika başı duraklayarak ilerliyorum.

Değişik bir ağaç
Değişik bir ağaç
Bu da değişik
Bu da değişik

Kelebek bahçesi görülmeye değer bir yer. Giriş 20 ringgit Büyük bir alanın üstü bir tül ile kapatılmış, %99 nem oranı sağlamışlar. Bir de içine göletini, şelalesini, tropikal ormanını yapınca çok güzel bir yer olmuş. İçeri girer girmez yüzlerce kelebeği görebiliyorsunuz. Her yerde uçuşuyorlar. Yaklaşık bir saat boyunca onlarca kelebek fotoğrafı çektim.

Kelebek
Kelebek
Kelebek bahçesi
Kelebek bahçesi
Fotoğraftaki böceği bakalım bulabilecek misiniz?
Fotoğraftaki böceği bakalım bulabilecek misiniz?

Oradan orkide bahçesine doğru yürürken önümü maymunlar kesti. Küçüklü büyüklü bir sürü maymun kaldırımın kenarında durup gelenden geçenden yiyecek istiyor. Gelen geçenin de canına minnet ellerinde ne varsa veriyor. Bunun karşılığında fotoğraf çekiyorlar.

Maymunlar
Maymunlar
Yavru maymun
Yavru maymun
Çiçek
Çiçek

Maymunları atlatıp orkide bahçesine geldim. Hayatımda bu kadar çok orkideyi ilk defa görüyorum. Bahçenin her yerinde çok değişik orkideler var. Sanırım mevsimi olmadığından çoğu açmamış, solmuş, bozulmuş.

Orkide bahçesi
Orkide bahçesi
Bunlarda değişik bir şey
Bunlarda değişik bir şey

Orkide bahçesinden çıkıp yoluma devam ettim. Bu arada akşamüstü saat 4’e yaklaştı. Yağmur saati geldi. Ha yağdı ha yağacak derken atıştırmaya başladı. Bende çok kasmadan bir turistik otobüs durağında otobüsü beklemeye başladım.

Siz de hanım kızımız gibi çöpünüzü çöp kutusuna atın
Siz de hanım kızımız gibi çöpünüzü çöp kutusuna atın

Saat daha erken ama yağmur hafiften yağıyor. O yüzden otobüsten inmedim ve bir şehir turu daha attım. Benim hotelin önüne gelince otobüsten indim ama o arada çok fena yağmur başladı. Hotele gidene kadar sırılsıklam oldum. Tropikal yağmurda sırılsıklam olmak da varmış. Yapacak bir şey yok.

Ve yağmur başlar
Ve yağmur başlar

Yarın akşam Malezya’nın kuzeyinde Langkawi adında çok şirin bir adaya gitmeye karar verdim. Otobüs gidiyormuş. Aslında gezi boyunca uçak kullanmak istemiyordum ama ada ülkelerinde mecbur kaldım. Başka bir ulaşım aracı yok. Malezya’da otobüs imkanı buldum. Bütün gün otobüs durağının nerede olduğunu düşünmüştüm. Uzaksa sırtımla çanta ile gitmemin zor olacağından korkuyordum. Meğer hotelin karşısındaki, hiç bir şeye benzetemediğim anlamsız yapı otobüs terminaliymiş. Çok sevindim. Kurulanıp bilet almaya gittim. 8 saatlik KL – Kuala Perlis yolculuğu için 48 ringgit verdim. Kuala Perlis’den feribot ile Langkawi adasına geçeceğim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s