Kuala Lumpur ( Malezya) 25/10/2014

Gece gözüyle beğendiğim Kuala Lumpur’u sabah gözüyle görmeyi çok merak ediyordum. Klasik Avrupa şehirlerinde neyle karşılaşacağımızı az çok biliriz. Çok büyük bir sürpriz beklemeyiz. Ama hakkında çok bilgi sahibi olmadığımız şehirlere gittiğimizde, bizi bekleyen sürprizlerin olduğunu bilmek çok heyecanlı. Ne kadar Malezya’yı Kuala Lumpur’u bilsem de tam olarak nasıl bir yer olduğunu bilmiyorum. Dediğim gibi dün gece havaalanında ilk izlenimim oldukça olumluydu.

KL
KL

Dün gece geç yattığım için geç uyandım. Komple bütün kıyafetleri yıkamaya verip merakla beklediğim Kuala Lumpur sokaklarına kendimi attım.

Hotel 99
Hotel 99

KL ( Burada neredeyse hiç Kuala Lumpur denmiyor. Hep kısaltılmış adını kullanıyor.) gerçekten turizm dersine çok iyi çalışmış. Benim kaldığım yer Hotel 99 tam KL’nin ortasında. Gecelik fiyatı 45 ringgit. Dün gecesinden bir harita alıp nereleri gezebilirim diye bakmıştım. Hotelden çıkınca da haritaya göre ilerledim. Ama burada neredeyse haritaya gerek yok. Yollarda sürekli tabelalar var. KL’ye genel anlamda temiz ve düzenli diyebiliriz. Arada da gözden kaçırılmış yerler olsa da şehri güzelleştirmeye uğraştıkları ortada. Beni tam anlamıyla şaşırttı. Hiç bu kadar turistik, bu kadar temiz ve güzel bir yer beklemiyordum.

Şehir ilk bakışta biraz karışık gibi görünse de gezilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesinde.

Jalan Petaling (çin mahallesi girişi)
Jalan Petaling (çin mahallesi girişi)
Çin mahallesi
Çin mahallesi

KL’de üç önemli mahalle var. Birincisi en merkezi olan Jalan Petaling dedikleri Çin Mahallesi, ikincisi yarım saatlik yürüme mesafesinde Lebuh Ampang (Little İndia) dedikleri Hint Mahallesi, üçüncüsü ise Arap mahallesi. Arap Mahallesi biraz daha uzakta kalıyor. Mahallelerden de anlaşılacağı gibi KL üç kültürün etkisinde kalmış. Özellikle Arap kültürü başta olmak üzere, Çin ve Hint kültüründen oldukça etkilenmiş.

Hint mahallesinde çiçek kolyeleri
Hint mahallesinde çiçek kolyeleri
KL
KL

Otelin hemen yanındaki Çin Mahallesinden geziye başladım. Burası tam anlamıyla turistik çarşıya dönmüş. Aralarda Çin lokantalarının bulunduğu iğne atsan yere düşmeyecek bir yer. Çin Mahallesini mahallesi oldukça büyük bir alan. Çevresinde de çok fazla görülmesi gereken şeyler var. Ortalıkta dolanırken Hintlilerin yaşadığı küçük bir mahallenin içine girdim. Mahallede tam bir Hindistan havası var. Ama burası little İndia dedikleri yer değil. Burada dolaşırken bir yerde öğle yemeği yedim. Restoranda kimse çatal kullanmıyor. Herkes avuçluyor o yağlı yiyecekleri. Tabi ki ben çatal bıçak istedim. Safran soslu pilav ve balık yedim. Fakat yemek süperdi.

Merdeka Meydanı
Merdeka Meydanı
Sultan Abdul Samad Binası ve Merdeka Meydanı
Sultan Abdul Samad Binası ve Merdeka Meydanı

Little İndia’dan çıkıp Merdeka Square’e geldim. Meydan çok değişik bir meydan. Ortası tamamen çim. Çevresinde birbirinden güzel binalar var. Çevresinde Ulusal Tekstil Müzesi, KL Şehir Galerisi, Zafer Fıskiyesi, Warisan Restoran, KL Şehir Kütüphanesi, Royal Selangor Club, St. Mary Cathedrali, Panggung Bandaraya Şehir Tiyatrosu, Former Hight Court Building ve Sultan Abdul Samat Building var. Bu yapıların geneli 1800lerin sonu ve 1900letin başları arasında yapılmış. İnanılmaz güzel bir havası var Merdeka Meydanı’nın.

Tekstil müzesi
Tekstil müzesi
Şehir tiyatrosu
Şehir tiyatrosu
KL şehir galerisi
KL şehir galerisi

Meydanın arkasında Masjid Jamek, yani Jamek Camii var. Hayatımda gördüğüm en değişik cami. Zaten 1909 yılında yapılan camiyi, bir İngiliz mimara çizdirmişler. KL’nin en eski camisi. Kapısına geldim baktım. Erkeklere etek, kadınlara mor peçe giydiriyorlar. Caminin güzelliği ve merak uğruna giydik eteği. Küçük gibi görünüyor ama aslında büyük bir cami.

Masjid Jamek
Masjid Jamek
Masjid Jamek
Masjid Jamek
Turistler
Turistler

Camiden sonra harita üzerinde sokak aralarında ki tapınaklara nokta atış yapmak için yola koyuldum. Şehir merkezinde kısa mesafelerde, cami, kilise, Hint tapınağı ve Çin tapınağı hepsi iç içe duruyor. Kimsenin de bundan bir şikayeti yok. Eğer Kuala Lumpur Orta Doğu’da olsaydı şimdiye çoktan kan gövdeyi götürmüştü.

Sri Mahamariamman Hindi Tapınağı
Sri Mahamariamman Hindi Tapınağı
Chan See Shue Yuen Tapınağı ( içeriyi meyve sebze haline çevirmişler)
Chan See Shue Yuen Tapınağı ( içeriyi meyve sebze haline çevirmişler)

Tapınak gezilerinden sonra Central Market dedikleri yere geldim. Geldim dediğim zaten hemen yan sokağı. Burası 1800 lü yıllarda açılmış. Şehrin en eski pazarlarından biri. Çok da güzel restore etmişler. İçeri de, KL’nin her yerinde olduğu gibi çok değişik sulu meyveler satılıyor. Hepsinden biraz denedim. Salak meyvesinden bile yedim. Central Market yetmemiş yanındaki sokağa taşmış. Orası da Kasturi Walk Central Market. Orada hayatımda ilk defa bambu suyu içtim. Değişik bir tadı var.

Central Market
Central Market
Meyve standı
Meyve standı
Kloss
Kasturi Walk Cenral Market

Saat dört gibi şehir merkezinde gezilecek her yeri gezdim. Şehrin doğrusunda kalan botanik bahçesinin olduğu yeri ve şehrin gezi otobüsüne binmeyi düşünüyordum ama aceleye getirmeden yarına bırakmaya karar verdim. Fakat yine yerimde duramayıp Ulusal Cami’yi de görmeye gittim.

O kadar güzel cami yap, gel kapısının önüne bu tabelayı koy. Ben de cami ile ilgili sadece bu fotoğrafı koyuyorum. Gayri müslüm görüp de günah olmasın.
O kadar güzel cami yap, gel kapısının önüne bu tabelayı koy. Ben de cami ile ilgili sadece bu fotoğrafı koyuyorum. Gayri müslüm görüp de günah olmasın.

Şehirdeki eski yapılar gerçekten çok güzel. Ama her büyük şehirde olduğu gibi yeni yapılan binalar eski binaları boğmuş.

Gün içinde hava çok sıcaktı. 32 derece hava sıcaklığı nem ile birleşince baya çekilmez bir hava oldu. 6 gibi tam otelin oraya yaklaşınca bir anda gökyüzünü bulutlar kapladı ve sağanak yağmur başladı. Tipik tropikal ada havası, güneşi, nemi, sağanak yağmuru hepsi içice girmiş.

KL, güzelliği ve temizliği ile beni ne kadar çok şaşırttıysa, insanlarının suratsızlığı beni o kadar şaşırttı. Abartmıyorum, insanlar o kadar suratsız ki selam veriyorsun kafasını çeviriyor. Belki yüzde beşlik bir kısmı nazik. Onun dışında insanların tavrı aynen şu şekilde ; ” ulan yine mi sen geldin, hadi işini hallet de git artık”. Yani düşünce okuyan cihaz olsa çoğundan böyle bir anlam çıkardı.

Kuala Lumpur ( Malezya) 25/10/2014” üzerine 2 yorum

  1. adamın müslüman olup olmadığını nsl anlıyorlar onur??? girişde kelime-i şehadet mi getiriyorsun? :))))

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s