Pekin 20/09/2014

İki günlük yolculuktan sonra akşam erken yattığım için sabah erkenden kalktım. Pekin’de gezmek için ilk günüm. Yorucu bir gün beni bekliyor.

İlk olarak Lenin’deki gibi öldükten sonra mumyalayıp Tian an men meydanında mozolede sergilenen Mao’yu görmeye gittim.

Mao'nun mumyasının sergilendiği yer
Mao’nun mumyasının sergilendiği yer

Mao Zedon Çin Halk Cumhuriyetini kuran lider. Aynı zamanda komünist parti başkanı ve Çin’e komünizmi getiren lider. Çinlilerin en büyük kahramanı. Mozolesi Tian an men meydanının tam ortasında ve devasal büyüklükte. Yaklaşık 2kmlik kuyruğa girmeden önce görevliler beni çantamı bırakmam konusunda uyardı. Çanta emanet kuyruğuna girdim. Fotoğraf makinesini ve çantayı bırakıp 2 kmlik kuyruğa girdim. Kuyruk adımlama hızında ilerliyor. Neyse köşeyi döndük. Binanın içinde bir kontrolden daha geçtik. Binaya girince çiçekleri arasında koltuğunda oturan Mao heykeli karşılıyor. Kuyrukta çiçek alan Çinliler çiçeklerini buraya bırakıyor. Her yer  çiçek dolu. Oradan adımlama hızıyla devam ettik. Mao’nun mumyasının bulunduğu odaya girdik. Mumya aynı Lenin’in yattığı pozisyonda yatıyor. Görevliler hiç bir şekilde durdurmuyor. Saygıdan eğilen Çinileri bile ilerlemesi için dürtüklüyorlar. Oradan hemen çıkıp gidiyoruz.

Kuyruğun küçük bir kısmı
Kuyruğun küçük bir kısmı

Mao’nun mozolesinde kendimi çok garip  hissettim. Her yer polis ve askerler dolu. Sürekli bir komut verme durumu. Pasaportları hazırla, yürü, dur. Aslında 1.5 milyar insan başka idare edilmez ama yine çok abartı geliyor bana. Gezi dışında başka konulara girmek istemiyorum ama parmaklarımın ucuna geliyor. Ben yine de bir iki cümle yazayım hazır parmaklarımın ucuna gelmiş. Sonu izm ile biten her şey insanın öz değerlerini bozuyor. İnsanı insanlıktan çıkartıyor.

Mao’nun mozolesinden sonra yasak şehre doğru ilerledim. Etraf o kadar kalabalık ki anlatamam. Belki sırf Tian an men Meydanı çevresinde yüz binlerce kişi vardır. Bu kadar turist bir anda Antalya merkeze gelse herhalde şehir alarm durumuna geçer.

Mao'nun önündeki anıt
Mao’nun önündeki anıt
Tian An Men Meydanı
Tian An Men Meydanı

Kontrol noktalarından geçerek yasak şehir geldim. Yasak şehre girişte 30 tane gişe var ve hepsinde kuyruk var. Burada insandan bol bir şey yok. 60 yuana aldım bileti. Girişte bir kontrol daha bir kuyruk daha derken kendimi attım yasak şehre.

Yasak şehir videosu:

Tian An Men Meydanı
Tian An Men Meydanı
Bilet kuyruğu
Bilet kuyruğu
Yasak şehire giriş
Yasak şehre giriş
Geziyormusun, eziyet mi çekiyorsun belli değil
Geziyormusun, eziyet mi çekiyorsun belli değil

Yasak şehir, Çin hanedanlığının sonuna kadar kullandığı Çin imparatorluk sarayıdır. Pekin’in tam ortasında Tian an men meydanında bulunur. Yaklaşık 500 yıl kullanılmış. 1400 lü yılların başında inşa edilen  saray kompleksi, 720 bin m2 alanı ile 8707 odası ve 980 yapısı ile dünyanın en büyük saray kompleksi. En son dönem herkesin, Son İmparator filminden hatırlayacağı 3 yaşında tahta geçen imparator Puyi yaşamış.

Ysak şehir
Yasak şehir
Yasak şehir
Yasak şehir
Çatı uçlarının hepsi böyle
Çatı uçlarının hepsi böyle
Sokakları
Sokakları
Sokakları
Sokakları

İmparator Puyi amcasının ölümü ile 3 yaşında imparator oldu. Daha sonra 1911 devrimi ile tahtan indirildi ama sarayda yani yasak şehirde yaşamasına izin verildi. Yıllar sonra İmparatorluk kalkınca Puyi normal bir vatandaş sayıldı ve yasak şehirden çıkışına izin verildi. En sonunda ise bir sıradan vatandaş gibi bir botanik bahçesinde makine onarım atölyesinde çalışarak hayatını sürdürdü.

İmparator Puyi
İmparator Puyi
Yasak şehirde ben
Yasak şehirde ben

Gerçekten saray çok ama çok büyük. Bu gün altı saat boyunca gezdim ama tam olarak bitiremedim. Yasak şehrin içinde, adı üstünde bir şehir de olması gereken her şey var. Başta imparatorluk binaları, karşıma yerleri, tören binaları, imparatorun yakınlarının yaşama yerleri, hizmetkarların kalacak yerleri, yiyecek yerler, parklar, bahçeler, sokaklar, tapınaklar var.

Yasak Şehir videosu:

Yasak şehir
Yasak şehir
Yaak şehir
Yasak şehir

Gerçekten gezilmeye değer bir yer. Mekan büyük olduğu için içine kafeterya ve dinlenme alanları koymuşlar. Ayrıca bol miktarda hediyelik eşya dükkanı var.

Oradan çıktım. Oldukça yoruldum. Tian an men meydanına geri dönmek için yürürken, Pekin’in meşhur caddesi olan Wangfusing caddesine uğradım. Ama cadde kilometrelerce uzunluğunda bir kısmını gezdim. Daracık sokaklara, kalabalık sokaklara girdim. Her türlü böcü börtü satan sokağa girdim. Burada çeşit çeşit böcek var. Çekirge, akrep, denizatı, ahtapot, örümcek vb. Tabi ki hemen böcek yemedim. Kuzu etinden yapılan çöp şiş ve patates yedim. Böcek yemeyi  ilerleyen günlere saklıyorum.

Wangfusing street
Wangfusing street
Wangfusing street
Wangfusing street
Akrep yedim tavsiye ederim
Akrep yedim tavsiye ederim
Yemede yanında yat
Yemede yanında yat
Ara sokaklar
Ara sokaklar
Ara sokaklar
Ara sokaklar
Döner olmadan olmaz
Döner olmadan olmaz

Oradan tekrar meydana doğru yürüdüm. Yürürken, dün dolandırıldığımı anladım. Çünkü bir bayan geldi benimle arkadaş olmak istedi. Bayrak seremoni olduğunu ama ondan önce bir yerde çay içebileceğimizi söyledi. O zaman jeton düştü. Meğer burada dolandırma tekniği buymuş. Bir yere götürüp hesabı şişirip ödetmek. Vay be Çin’de insanlar bile Çin malı. Tabi ki maymun gözünü açtı. Kabul etmedim. Çok fazla moralimi bozmadım. Yeter ki gezinin en kötü anısı bu olsun.

Meydan da bayrak seremonisini izledim. Seremoni dedikleri de bayrağın indirilmesiymiş. Bayrak indi. Koca meydanı boşalttılar. Canım meydan bomboş kaldı. Polisler, askerler koyun sürüsü yönlendirir gibi kışkışlayarak herkesi meydandan çıkarttı.

Meydanı boşaltıyoruz
Meydanı boşaltıyoruz

Bu gün de iki kişi fotoğraf çekinmek istedi.

Hostele doğru yürümeye başladım. Giderken, Çin seddi turu aldım. Yarın sabah 7:30 da tur başlıyor ve akşam altıya kadar gezeceğiz. O yüzden bu gün gece dinlenmem lazım bekle beni Çin Seddi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s