Kiev’de Görülmesi gereken yerler

Ukrayna’nın Başkenti ve en büyük şehri olan Kiev, 3milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 7. şehri. Şehrin tam olarak nasıl ve kimler tarafından kurulduğu hala tartışma konusu olsa da tarih bakımından kuruluşu ortaçağa kadar uzanıyor.

Tarih boyunca bir çok uygarlığın varlığını sürdürdüğü Kiev’in mimarisi ve kültürü, Sovyet mimarisi ve kültüründen oldukça etkilenmiş. Geniş ve düzgün caddeleri, onları çeviren devasa büyüklükteki işlemeli binaları şehrin her yerinde görmek mümkün.

DSC_0135
Kiev

Kiev’de de diğer Ukrayna şehirlerinde olduğu gibi çok fazla sayıda müzeler, anıtlar, ibadet yerleri var. Şehre gitmeden ilgi alanınıza göre bir liste çıkartmazsanız tüm Kiev’i gezmek haftalar sürebilir. Kiev’e varır varmaz ilk almanız gereken şey gelen turistler için hazırlanmış Kyiv Pass denilen kart. Bu kart ile bir çok müzede indirim yada ücretsiz giriş, ulaşımda indirim ve daha bir çok olanaklarından faydalanabilirsiniz. http://kyivpass.com/#Main

DSC_0015
Kiev Metrosu

Türkiye’den tek bir uçuş ile gidilebilen Kiev’de güvenlik açısından çok bir sıkıntı yaşanmıyor. Kullandığı para birimi Grivna ( 1TL=4.14UAH)

1- The Moderland / Anavatan

Bir çok eski Sovyet başkentlerinde bulunan The Moderland yani Anavatan anıtı,  Kiev’de Dinyeper nehrinin güneyindeki büyük bir park kompleksinde bulunuyor. Parkın en uç noktasında, Dinyeper Nehrine ve şehre bakan anıt 91 metre yüksekliğinde ve 650 ton ağırlığında. Anıtın en tepesine asansörle çıkılıyor. Tepede, neredeyse tüm Kiev’i gören muhteşem bir manzara var. Anıta, zemin katında bulunan Modern Innovation Museum of Ukrainian History / Ukrayna Tarihi Modern İnovasyon Müzesinden giriş yapılıyor. 5 boyutlu sahneler, dioramalar ve 100 heykelden oluşan canlandırmaların olduğu güzel bir tarih müzesi.

KODAK Digital Still Camera
The Motherland Anıtı
105_09526988460335131286788.jpg
The Motherland Anıtı ve tanklar

2- The Museum of the History of Ukraine in World War 2 / Ukrayna Tarih ve 2. Dünya Savaşı Müzesi

The Moderland’ın zemin katındaki İnovasyon müzesinin altında bulunan Ukrayna Tarihi ve 2. Dünya savaşı Müzesi, Ülkenin en büyük müzesi. Üç katlı müzenin giriş katından başlayarak gerek ülkenin yaşadığı devrimlerle ilgili gerekse 2. dünya savaşında kullanılan bir çok şey sergileniyor. Bölüm bölüm her dönemin canlandırmalarıyla ve sergilenmesiyle müze oldukça başarılı. Müzenin çevresinde savaşta kullanılan tanklar, taşıma araçları, uçaklar ve büyük silahlar sergilenirken, çok miktarda da anıt bulunuyor.

DSC_0233
Ukrayna Tarih ve 2. Dünya Savaşı Müzesi
KODAK Digital Still Camera
Kompleksin içinde yer alan anıt

3- Pechersk Lavra / Mağaralar Manastırı

1000’li yılların başında yapılan manastır, Ukrayna’nın en büyük manastırı. The Moderland anıtının olduğu komplekste yer alır. Tepede kalan Manastır’ın  Dinyeper Nehri ve Kiev manzarası büyüleyici.

KODAK Digital Still Camera
Mağaralar Manastırı

4– Maidan Nezalezhnosti / Nezalezhnosti Meydanı

Şehrin tam merkezinde bulunan Nezalezhnosti  Meydanı aynı zamanda şehrin en büyük ve en kalabalık meydanı. Meydan ülkenin yaşadığı Granit Devrimi (1990), Kuçma’sız Ukrayna devrimi (2001), Turuncu Devrim (2004) ve Euromaydan devriminde(2014) devrimcilerin ana karargahı olarak kullanılmış. Çevresinde devrimlerde ölenlerin anısına anıtlar bulunan meydanın tam merkezinde de Bağımsızlık Anıtı yer alıyor. Meydan Khreschatyk Caddesi üzerinde bulunuyor. Bunun yanında Meydanın altında 3 katlı iki bölümden oluşan büyük bir avm bulunuyor.

 

KODAK Digital Still Camera
Nezalezhnosti Meydanı
DSC_0036
Nezalezhnosti Meydanı

5- Independence Monument / Bağımsızlık Anıtı

Nezalezhnosti Meydanının tam ortasında bulunan anıt, ülkenin Sovyetler Birliğinden ayrılıp bağımsızlık kazanmasının 10. yıldönümü olan 2001 yılında yapıldı. En tepesinde Tanrıça Berehynia’nın bununduğu anıt 61 mt yüksekliğinde ve yaklaşık 20 ton ağırlığında

dsc_00351407043230976151740.jpg
Bağımsızlık Anıtı

6- Khreschatyk Street / Khreschatyk Caddesi

Bir tarafı European Meydanına , diğer tarafı Bessarabska Meydanına kadar uzanan 1,2km uzunluğundaki cadde şehrin en önemli caddesi. Tarih boyunca bir çok tarihi olaylara tanıklık eden cadde şu aralar sakin. Boydan boya, Sağlı sollu görkemli ve estetik binalar arasında uzanan caddede araç ve insan trafiği gece gündüz eksik olmuyor.

DSC_0124
Khreschatyk Caddesi
KODAK Digital Still Camera
Khreschatyk Caddesi

7– Bessarabs’ka Square / Bessarabska Meydanı

Khreschatyk Caddesinin bitişinde bulunan meydan dört büyük caddenin kesişme noktasında bulunuyor. Oldukça hareketli olan meydan Kiev’de ticaretin döndüğü önemli bir meydan

KODAK Digital Still Camera
Bessarabska Meydanı
KODAK Digital Still Camera
Bessarabska Meydanındaki büyük Bessarabska pazarı

8– European Square / Avrupa Meydanı

Khreschaty Caddesinin diğer ucunda bulunan meydan, Eski Kiev ile yeni Kiev arasında bir geçiş noktasıdır. 4 büyük caddenin kesiştiği meydan tarih boyunca bir çok defa devrim ve ayaklanmaya ev sahipliği yaptı.

KODAK Digital Still Camera
Avrupa Meydanı

9- Dnieper River / Dinyeper Nehri

2200 km uzunluğunda Olan Dinyeper Nehri Rusya’da doğar, Belarus’tan geçer ve Ukrayna’dan Karadeniz’e dökülür. Avrupa’nın en büyük nehirlerinden biri olan Nehir, Ukrayna’dan geçerken Kiev’in ortasından geçer. Şehrin içinden S çizerek geçtiği için şehir ile bütünleşir. Nehrin üzerinde yapılan bir çok liman, üstüne yapılan bir çok köprü ve kenarına yapılan parklar ile Dinyeper, Kiev’e bir başka güzellik katar.

105_08042463717398910152084.jpg
Dinyeper Nehri
KODAK Digital Still Camera
Dinyeper Nehri

10-Central Beach / Merkez Plaj

Denize kıyısı olmayan Kiev’de plaj yok sanmayın. Podil semtinde Nehrin üzerine yapılan  Cenrtal Beach deniz özlemi çeken Ukraynalıların özlemini gideriyor. Plaj yaz aylarında tıklım tıklım oluyor.

KODAK Digital Still Camera
Central Plaj

11- Podil / Podil Semti

Kiev’in nehir kenarında bulunan en eski semti. Podil’in anlamı alçak seviye demek. İlk yerleşim nehir kenarında başlamış Podil de ticaretin en işlek olduğu şehir merkeziymiş. 19. yüzyıla kadar böyle sürmüş. Daha sonra yerleşim ve merkez Şehrin üst kısmına doğru kaymış. Şu an Podil, cafeler, barlar, müzeler ve o dönemden kalma alçak katlı şirin evleri ile eğlence merkezine dönmüş.

DSC_0053
Podil

12- Square of Contracts / Sözleşmeler Meydanı

Podil’in tam merkezindeki küçük meydan. İsmini, meydanın ortasında bulunan ve zamanında şehir ile ilgili sözleşmelerin imzalandığı Contracts House’dan (Sözleşmeler evi) alır.

KODAK Digital Still Camera
Sözleşmeler Meydanı

13- Chornobyl Museum / Çernobil Müzesi

1986 yılında Sovyet zamanında patlayan Çernobil Nükleer Santrali, insan eliyle yapılmış en büyük felaket olarak kayıtlara geçer. İlk aşamada on binlerce kişinin öldüren ve zaman içinde yüzbinlerce kişinin ölümüne sebep olan ve etkisi hala bitmeyip binlerce yıl daha binlerce ölüme sebebiyet verecek olan bir felaket. Halen santralde ve çevresinde yüksek miktarda radyasyonun olduğundan girilmesi yasak. Kiev’de açılan Çernobil müzesinde Felaket anını anlatan canlandırmalar, Orada çalışanların eşyaları ölenlerin anısına hazırlanan bölümler sergileniyor.  Müze Podil’de bulunuyor.

dsc_00577435781103923414653.jpg
Çernobil Müzesi
dsc_0062400732575579113907.jpg
Çernobil Müzesi

14- Andrew’s Descent / Andrew Yokuşu

Kiev’in en eski caddelerinden biri. Aşağıda kalan Podil ile yukarıda kalan yeni yerleşim yerleri arasında bir yokuş. Arnavut kaldırımdan oluşan şirin yokuşta, cafeler, standlar, hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

KODAK Digital Still Camera
Andrew Yokuşu

15- St. Andrew’s Church / Aziz Andrew’s Kilisesi

Andrew Yokuşuna ismini veren Kilise, yokuşun üstüne bulunuyor. 18. yüzyılda İtalyan mimar tarafından yapılan Kilise, Kiev’in en gösterişli kiliselerinden biri.

KODAK Digital Still Camera
Aziz Andrew’s Kilisesi

16- St. Sophia Cathedral / Aziz Sofya Katedrali

İsmini İstanbul’daki Ayasofya Camisinden alan Katedral 1000’li yılların başında inşa edilmiş. Mimarisi, büyüklüğü ve içindeki işçiliği ile Ukrayna’nın en önemli Katedrallerinden biri. 13 tane altın kubbesi bulunan Katedral, UNESCO dünya mirasları listesinde yer alıyor.

KODAK Digital Still Camera
Aziz Sofya Katedrali

18- St. Michael’s Golden Domed Monastery / Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır

Ukrayna’nın en önemli manastırlarından bir biri olan St. Michael’s Golden Domed Monastery, 1713 yılında yapımına başlanır ve dönem içinde eklemeler yapılarak tamamlanır. Kiev’in aşağı kısmıyla yukarı kısmı arasında yer alır. Şehri yukarıdan görecek şekilde konumlanmıştır. 8 tane altın kubbesi olan manastır, Sovyet zamanında ciddi zarar görse de daha sonra restorasyonu yapılır.

KODAK Digital Still Camera
Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır

19- Golden Gate

1000’li yılların başında şehrin giriş kapısı olarak kullanılan Altın Kapı, İstanbul’un ana giriş kapısından özenilerek inşa edilmiş. Zaman içinde bir çok defa restorasyon yapılmış.

DSC_0019
Golden Gate

20- National Museum of Natural Sciences of Ukraine / Ukrayna Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi

4 katlı olan müze Ukrayna ve Kiev’deki doğal yaşamdan örneklerini, hayvan örneklerini ve fosilleri sergileyen doğal hayatı merak edenler için zengin bir müze

DSC_0180
Ukrayna Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi

21- National Museum of The History of Ukraine / Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi

Ortaçağdan günümüze kadar bölüm bölüm Ukrayna tarihindeki dönem eşyalarının sergilenerek Ukrayna tarihine ışık tutan müze, Ortaçağ meraklıları için ilgi çekici bir yer.

National_History_Museum_of_Ukraine
Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s