Lviv’de Görülmesi Gereken yerler

Ukrayna’nın yedinci büyük şehri olan Lviv, Avrupa ve Sovyet kültürü arasında Avrupa kültürüne daha yakın, oldukça eğlenceli bir şehir. Nüfusu 860 bin olmasına rağmen şehir oldukça hareketli . Şehirde çok fazla resmi ve özel müze var. Bunun yanında bir çok kültüre ev sahipliği yaptığı için çok sayıda ibadethanelere ev sahipliği yapıyor. Bütün bunların yanında. Özellikle şehir merkezindeki binaların mimarileri görenleri hayrete düşürecek derecede güzel. Çok sayıda tiyatro, opera ve baleler ve bunların görkemli binaları şehrin kültürel seviyesinin ne derece yüksek olduğunun kanıtı.

Gündüz hareketli olan Lviv sokaklarında, gece ışıklar altında da eğlence devam ediyor.

DSC_0032
Lviv

Türkiye’den tek bir uçuş ile gidilebilen Lviv’de güvenlik açısından çok bir sıkıntı yaşanmıyor. Kullandığı para birimi Grivna ( 1TL=4.14UAH)

Lviv’de çok fazla görülmesi gereken çok fazla yer olmasına rağmen hepsi bir birine yakın yerlerde. o yüzden normal bir gezme temposu ile 4 ya da 5 günde keyifle gezilebilir. Lviv’de turistler için 450UA’ya Lviv City Card satılıyor bu kar hem ulaşım hem de müzeler de hem de şehrin değişik yerlerinde indirim ve ücretsiz giriş sağlıyor. Liviv’e gider gitmez bu karttan almak çok karlı. https://lviv.travel/en/city-card

1- Old Town / Eski yerleşim yeri

Lviv’de görülmesi gereken yerler listesi oldukça uzun fakat bunların bir çoğu Old Town denilen şehrin tam ortasındaki yerde. Old Town, cafeleri, caddeleri, görkemli binaları ve şehir kalabalığıyla sevimli bir yer. Mimari açıdan mükemmel binaların çevrelediği sokakları adım adım gezmek oldukça keyifli

DSC_0046.JPG
Old Town
KODAK Digital Still Camera
Old Town

2- City Hall / Şehir Merkezi

1830 yılında yapımına başlanan ve 5 yıl süren City Hall günümüzde de halen şehrin yönetim binası olarak kullanılmaya devam ediyor. Old Town’ın tam ortasına bulunuyor. Bir tarafından çalışmaya devam bina diğer taraftan turistlere ev sahipliği yapıyor. Binanın girişte sol köşesinde Turist İnformation bulunuyor. Binanın ortasında Lviv’in 5 kulesinden biri var. Binanın içine girip 103 basamak çıkıp bilet aldıktan sonra 305 basamak daha çıkarak kulenin tepesine ulaşıyorsunuz. Gittikçe daralan merdivenlerden çıkmak biraz zor fakat tepedeki Lviv manzarasını seyrederken bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz.

KODAK Digital Still Camera
City Hall

3- Rynok Square / Rynok Meydanı

Rynok Square, City Hall’ü çevreleyen meydan. Meydanın dört köşesinde Neptün, Amphitrite, Adonis ve Diana fıskiyeleri bulunuyor. Meydan gece gündüz sürekli kalabalık. Meydanın bir yanında kışın buz pisti kuruluyor.

DSC_0061
Rynok Meydanı
DSC_0062
Rynok Meydanı

4- Cathedral Basilica of the Assumption / Assumption Katedrali

Rynok Meydanının köşesinde bulunan Assumption Latin Katolik Katedrali 14. yüzyıldan kalan Lviv’in en eski binalarından biri. Katedralin içi de dışı kadar gösterişli.

DSC_0063
Assumption Katedrali

5– Pharmacy Museum / Eczane Müzesi

Rynok Square’nin köşesinde bulunan müze 1966 yılında açıldı. Tam köşede hizmete devam eden Eczane’den içeri giriliyor. Eczaneden bileti alıp müzeye giriş yapıyorsunuz. Toplam 16 odadan müze, yerin altında bir labirent şeklinde. değişik odalardan geçip bir yer altına giriyor, bir de yukarıya çıkıyor en sonunda Müze sizi başka bir sokaktan çıkartıyor. İçinde eskiden ilaç yapımında kullanılan malzemelerin sergilendiği müzenin mistik bir havası var.

KODAK Digital Still Camera
Eczane Müzesi
DSC_0137
Eczane Müzesi

6- Dominican Cathedral / Dominikan Katedrali

Eczane müzesinin bir üst sokağında bulunan Dominican Katedrali bir Yunan Katolik Katedral. Barok mimarisi ile yapılan Katedral oldukça görkemli.

KODAK Digital Still Camera
Dominican Katedrali

7– Lviv Handmade Chocolate / Lviv El yapımı Çikolata

Lviv’de her köşe başında kahve ve çikolata satan kafe, her caddede Kahve ve çikolata satan seyyar satıcı görmek mümkün. Fakat Çikolata fabrikası işi biraz büyütmüş. 5 kattan oluşan fabrikanın ilk katı resepsiyon, ikinci katı imalathane, 3. ve 4. katı satış bölümü son katı da cafe olarak çalışıyor. Fabrika o kadar renkli ve güzel ki çikolata sevmeyen bir kişi bile yemeden çıkamıyor.

DSC_0123
El yapımı çikolata
DSC_0121
Çikolata Yapımı

8– Arsenal Museum / Arsenal Müzesi

Arsenal müzesi Lviv’in en eski yapılarından biri. 14. yüzyıldan kalan bu binanın içindeki müze, Tarihi boyunca yaşadığı savaşlardan kalan materyalleri ve asker kıyafetlerinin sergilendiği bir müze. Müzenin altında da gece gündüz hiç boş kalmayan çok ilginç bir restoran var.

50f024bfd2d578.96271703.1292
Arsenal Müzesi

9- Bit Pazarı

Arsenal Müzesinin yanındaki küçük Na Valakh meydanında yer alan pazar biraz küçük. ama gerek ikinci el eşya, gerek tablo, gerek se hediyelik eşya almak isteyenler için ideal bir yer.

KODAK Digital Still Camera
Bit Pazarı

10– Lviv National Academic Opera and Ballet Theatre / Lviv Ulusal Akedemik Opera ve Bale Tiyatrosu

Old Town’u çevreleyen büyük Svobody Bulvarının başında bulunan Opera binası görkemli büyüklüğü ve  olağanüstü mimarisiyle Ukrayna’nın en büyük opera binası. Yılın her günü bir gösteri yapılıyor. Online bilet almak için ziyaret edebilirsiniz : http://opera.lviv.ua/en/

KODAK Digital Still Camera
Opera ve Bale binası
KODAK Digital Still Camera
Opera Binası

11- Andrey Sheptytsky National Museum  / Andrey Sheptytsky Ulusal Müzesi

Opera Binasının çaprazında yer alan müze 2 katlı bir müze ilk katında değişik ülkelerden gelen ikonları, ikinci katında da değişik ülkelerden gelen tablolar sergileniyor.

DSC_0088
Ulusal Müze

12- Miskevycha Square / Msikevycha Meydanı

Opera Binasının bulunduğu Svobody Bulvarının diğer ucunda bulunan meydan oldukça büyüleyici. Çevresini süsleyen görkemli binaların altlarında dükkanlar, restoranlar ve kafeler yer alıyor. Meydan bir çok heykelle süslenmiş.

KODAK Digital Still Camera
Miskevycha Meydanı
KODAK Digital Still Camera
Meryem Ana heykeli

13- Museum of Ethnography and Crafts / Etnografya ve Elişi müzesi

Miskevycha Meydanı’nın köşesinde yer alan müze, üç katlı büyük bir müze. İçinde Ukrayna ve Sovyet Kültüründen örneklere yer veriyor. Yaşam içinde kullanılan her türlü alet, kıyafet ve eşyaların sergilendiği zengin bir müze.

DSC_0105
Etnografya Müzesi
DSC_0108
Müzik aletlerinin olduğu bölüm

14- Ivan Franko Park

Şehir Merkezinin biraz batısına doğru gidince Ivan Franko Park karşımıza çıkar. Çeşitli heykeller ise süslenen parkın girişinde Ivan Franko’nun büyük heykeli var. Ivan Franko, Ukrayna’nın yetiştirdiği en büyük şair yazar ve gazeteci.

KODAK Digital Still Camera
Ivan Franko Parkı

15- St. George’s Cathedral / Aziz George Katedrali

Ivan Franko parkının batı ucunda yer alan kilise şehre yukarıdan bakan bir tepenin üstünde. 1744 yılında yapımına başlanan ve 16 yıl süren St George Katedrali Lviv’in en büyük ve en önemli yerlerinden biri.

KODAK Digital Still Camera
Aziz George Katedrali

16- Bernardine Church / Bernardine Kilisesi

Şehir Merkezinin güneyinde kalan kilise Lviv’in 14. yüzyıldan kalan en eski Kilisesinden biri. Yunan Katolik kilisesi olan kilise tarih boyunca bir çok defa zarar görmüş ve onarılmış.

KODAK Digital Still Camera
Bernardine Kilisesi

 

17- Lviv High Castle Park

Lviv’in kuzeyinde bulunan park bir tepeyi çevreliyor ve yürüyüş yoluyla tepeye kadar çıkılıyor.  Lviv şehir manzarasını izlemek için ideal bir yer. Park şehrin en önemli parkı. İçinde bir çok anıt heykel ve eski bir kale bulunuyor.

KODAK Digital Still Camera
High Castle Park

18- Lonsky Prison National Memorial Museum / Longsky Ulusal Hapishane Müzesi

Uzun yıllar hapishane olarak kullanılan binayı hiç ellemeden müzeye çevirmişler. Eski zamanlardaki atmosferin içinde insanın kanını donduran bir müze. Müze Son dönemlerinde Naziler tarafından Yahudilerin kapatılıp öldürüldüğü yer olarak kullanılmış. http://www.lonckoho.lviv.ua/

KODAK Digital Still Camera
Hapishane Müzesi

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s