Belarus

Minsk’te Görülmesi Gereken Yerler

Doğu Avrupa’nın ortasında yer alan Minsk, Beyaz Rusya’nın (Belarus) Başkenti. 3 milyon Nüfusu ile Belarus’un en büyük şehri.

Tarihinde, Sovyetler Birliğinin değişen rejimlerinden dolayı, Çarlık düzeni, Bolşevik devrim, Sosyalizim, Cumhuriyet gibi çok değişken dönemler yaşar. Bunun yanında 2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sı ve Sovyetler birliği arasında çok kanlı çatışmalara ev sahipliği yapar. Hatta Naziler, ünlü Barborossa Harekatı kapsamında Minsk’i yerle bir eder.  Şu an Sovyetlerden ayrılıp Bağımsızlığına kavuşmasıyla gelişmekte olan sakin, güvenli zamanlarını yaşıyor.

DSC_0310

Minsk

Her eski Sovyet şehirlerinde ki gibi Minsk’te de geniş geniş yollar, estetik dev binalardan oluşuyor. Yıl boyunca hava sıcaklığının düşük olmasından dolayı genelde kafeler, restoranlar kalın duvarları binaların içinde. Şehir neredeyse terk edilmiş gibi sakin. İnsanın aklına o kadar büyük binalarda kalanların nerede olduğu sorusu geliyor.

KODAK Digital Still Camera

Minsk

Tam ortasından geçen Svislach Nehri, meydanları, heykelleri ve parkları ile hem estetik hem de kalabalık ve koşuşturmadan uzak yaşaması rahat bir şehir.

Türkiye’ye yaklaşık 2 saatlik uçak mesafesinde olan Minsk’in para birimi Belarus Rublesi (1TL=390BYR)

1- Pryvakzalnaja Square (Gate of Minsk) / Pryvakzalnaja Meydanı ( Minsk Kapısı)

Minsk Kapısı, Zamanında büyük bir intizamla planlanan Minsk Şehrine tek giriş yeriymiş. Daha sonra şehrin bir çok giriş çıkışı olsa da burası gelişmiş, büyümüş ve büyük bir meydan halini almış, Otogar ve Tren garı yapılmış ve hala şehrin girişi olma özelliğini korumayı başarmış.

DSC_0288 (1)

City Gate

2- Minsk City Hall / Şehir Merkezi

Minsk’in belediye binasının bulunduğu alan. Şehrin en kalabalık ve turistik yeri. Gezilecek bir çok yer de bunun çevresinde bulunuyor.

DSC_0133

City Hall

KODAK Digital Still Camera

City Hall

3- Holy Spirit Cathedral / Kutsal Ruh Kadetrali

1600’lü yılların başlarında kurulan Holy Spirit Katedrali bir Ortodoks Katedrali. Şehir merkezindeki Svobody Meydanında bulunan Katedral mükemmel bir Svislach Nehri manzarasına bakıyor. Büyük bir yangınla ciddi hasar gören Katedral restorasyon ile günümüze kadar gelmiş.

KODAK Digital Still Camera

Holy Spirit Katedrali

4- Svislach River

Belarus topraklarında doğup, Önce Belarus topraklarında Berezina nehriyle, daha sonra Dinyeper nehriyle birleşip Karadeniz’e akan Svislach küçük bir nehir. Misnk’in tam ortasından S çizerek geçen nehir Şehre çok güzel bir görüntü kazandırıyor. Nehrin sağına soluna yürüyüş ve bisiklet yolu var. Böylece şehrin içinde boydan boya nehrin kenarında gezilebiliyor.

DSC_0206

Svislach Nehri

DSC_0193

Svislach Nehri

5- Trinity Suburb / Trinity Semti

Minsk’in ilk Yerleşim yeri olan Trinity semti, Svislach Nehri’nin kıyısında bulunuyor. Daha sonrasında Minsk büyüyüp gelişse de küçük binalardan, arnavut kaldırımlarından oluşan semt, cafeleri, otelleri, barları ve dükkanları ile hem Belarusluların hem de turistlerin hala ilgi odağı konumunda.

DSC_0201

Trinity

KODAK Digital Still Camera

Trinity

6- The Island of Courage and Tears / Cesaret ve Gözyaşı Adası

Gözyaşı Adası, Trinity semtinde Svislach Nehrinin üzerinde oldukça küçük ve şirin. Afganistan’da ölen yaklaşık 700 asker anısına adanın adını Cesaret ve Gözyaşı koymuşlar. Cesareti askerlerin cesaretinden, Gözyaşını da asker annelerinin gözyaşlarından alıyor.  Anakarayla bir köprü ile bağladıkları yerde küçük bir şapel var. Şapelin çevresinde Askerler için yas tutan annelerin heykelleri bulunuyor. Bunun yanında adanın sağında solunda küçük anıtlar yer alıyor.

KODAK Digital Still Camera

Gözyaşı Adadasındaki Şapel

7- Bolshoi Theatre of Belarus / Belarus Bolşov Tiyatrosu

Yıl boyunca çeşitli birçok gösterinin yapıldığı Opera ve Bale Tiyatrosu, Belarus’un en büyük Tiyatrosu.  Trinity Semtinde büyük bir parkın içinde yer alıyor. Takvime bakmak veya online bilet almak için ziyaret edebilirsiniz. https://bolshoibelarus.by/eng/schedule-ticket/month.calendar/2020/03/18/-.html

DSC_0298

Belarus Bolşov Tiyatrosu

8- Palace of The Republic / Cumhuriyet Sarayı

İlk olarak Komünist parti binası olarak inşa edilen bina, şu an devletin resmi, toplantıları, konferansları ve buna benzer organizasyonlar için kullanılıyor. Cumhuriyet Sarayı şehir merkezinde Kastrycnickaja Meydanında bulunuyor.

KODAK Digital Still Camera

Cumhuriyet Sarayı

9- Gorky Park / Gorki Parkı

Kastrycnickaja ve Zafer meydanı arasında bulunan park çocuk ağırlıklı bir park. İçinde lunapark, dönme dolap, planetaryum ve çocuklar için oyun alanlarının bulunduğu park aynı zamanda yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için ideal bir yer.

DSC_0217

Gorky Parkı

DSC_0227

Gorky Parkı

10- Belarusian State Circus / Belarus Devlet Sirki

1900’lü yılların başında kurulan sirk, Belarus’un en büyük sirki. Oldukça estetik ve gösterişli olan Sirk, gerek çocuklar için gerekse büyükler için olsun bir çok gösteriye ev sahipliği yapıyor. Online bilet almak için ziyaret edebilirsiniz. https://www.kvitki.by/eng/tickets/cirk/

KODAK Digital Still Camera

Belarus Devlet Sirki

11- Pabedy (Victory) Square / Zafer Meydanı

Zafer Meydanı, Bağımsızlık Bulvarı ve Zakharau Caddesinin birleştiği yerde bulunan küçük bir meydan. Meydanın tam ortasında 38 metre yüksekliğinde dev bir sütun bulunur. Sütunun üstünde de Moskova’daki Kızıl Meydanda bulunan saat kulesi üzerindeki, Sovyet ordusunun en büyük nişanı olan Zafer nişanı bulunuyor. Şehrin yoğunluğu bu meydandan sonra azalıyor.

DSC_0101

Zafer Meydanı

KODAK Digital Still Camera

Tepesindeki Sovyet Nişanı

12- Church of St. Simon And Helena / Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Bağımsızlık Meydanında bulunan Roma Katolik Kilisesi aynı zamanda Kızıl Kilise olarak da anılır. 1900’lü yılların başında yapılan kilise ismini, kilisenin yapımında finans sağlayan Edward Woynillowicz’in ölen iki çocuğundan alır.

KODAK Digital Still Camera

Aziz Simon ve Helena Kilisesi

DSC_0075

Aziz Simon ve Helena Kilisesi

13- Niezalieznasci ( Independence) Square / Bağımsızlık Meydanı

Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan Bağımsızlık Meydanı Bir tarafında Belarus State Üniversitesi, Diğer tarafında Minsk Konsey binası, Sovyet Hükümet Binası ve Aziz Simon ve Helena kilisesi yer alır. Ayrıca Meydanın üstünü havuz, oturma yerleri, peyzaj alanları ve heykeller süslerken alt tarafında da 3 katlı devasa bir alışveriş merkezi bulunur.

KODAK Digital Still Camera

Bağımsızlık Meydanı

DSC_0086

Meydanın altındaki AVM

14- Belarus National History Museum / Belarus Ulusal Tarih Müzesi

Dört kattan oluşan müzede 450 bin parça sergileniyor. Belarus tarihinden sinema, kıyafet, müzik, kitap gibi bölümlere ayrılan müzede ayrıca eski çağlardan günümüze bulunan tarihi kalıntılar ve doğal yaşam bölümleri de bulunuyor. Bunun yanında en altta hazine bölümünde değerli mücevherler ve antik çağdan günümüze kadar gelen para koleksiyonu sergileniyor.

DSC_0265

Eski kitaplar bölümü

DSC_0254

Ortaçağdan Günümüze metal paralar bölümü

15- Belarusian Great Patriotic War Museum / Belarus Büyük Vatanseverlik Savaş Müzesi

  1. Dünya savaşı sırasında kullanılan silah ve eşyaların, canlandırma yapılarak sergilendiği müzede 145 bin parça yer alıyor. Bunun yanında Nazi soykırımı için ayrılan büyük bir bölümde o dönemin şartları anlatılıyor. Bunların yanında savaşta kullanılan, tank, silah, kamyonet, top uçak gibi araçlar da sergileniyor. Müzenin girişinde 45 metre boyunda Hero City Stella (Kahraman Şehir dikilitaşı) ve Mother Moderland Anıtı bulunuyor.
KODAK Digital Still Camera

Müze ve Hero City Stella, Mother Moderland

DSC_0034

Belarus Büyük Vatanseverlik Savaş Müzesi

DSC_0049

 

Kategoriler:Belarus, Doğu Avrupa, Görülmesi Gereken Yerler, Genel

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s