Tebriz’de görülmesi gereken 10 yer

1- Tebriz Kapalı Çarşısı

Dünyanın en büyük kapalı çarşına sahip Tebriz’de ne kapalı çarşıyı gezmek biter ne de anlatmak. Ama mutlaka görmek lazım. Şehrin tam merkezinde bulunan çarşının bir girişten girip bambaşka yerlere savrulup şehrin başka ucundan çıkmamaya dikkat edin. Çarşıyı gezmeden önce ilgi alanınızda olan ürünlerin yerini sorarsanız daha verimli bir gezi olur.

DSC_1163
Tebriz ünlü halıları
DSC_1161
Tebriz kapalı çarşısı
dsc_0194
Kapalı çarşıda şekerlemeci

2- Gök Mescit

Karakoyunlular zamanında yapılan Tebriz’in en önemli camisidir. Tavanlarındaki mavi mozaiklerden dolayı Blue Mosque da deniliyor. Günümüzde çok kalmasa da tavanlarda altın boyamalar ile süslü olan Gök Mescit Binbir gece masallarına da konu olmuş. 

img_0541
Gök Mescit
DCIM100GOPRO
Gök Mescit

3- El Goli / İl Goli / Şah Goli Parkı

Tebriz’in biraz dışına Şah tarafından yapılan park, her kesimden İranlının buluşma noktası. Ortasındaki büyük göl, çevresindeki restoranlar yürüyüş yolları güneşin batışı ile kalabalıklaşıyor cıvıl cıvıl oluyor.

dsc_0103
El Goli içindeki büyük havuz

 

dsc_0092
Park girişi

4- Tarbiyat Caddesi

Tebriz’in merkezinde kapalı çarşıların yanında kapalı yürüme yolu olan Tarbiyat Caddesi, sabah akşam kalabalık bir yer. Köşesinde bucağında her yerde dükkan olan caddede aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

dsc_0031
Tarbiyat Caddesi

5- Tebriz Kalesi / Arg of Tebriz

1300’lü yıllarda yapılan Tebriz kalesi şu an için kullanılmadan duruyor. Fakat gerek mimarisinin ilginçliğinden gerekse boyutunun büyüklüğünden şehrin sembolü olmaya devam ediyor.

 

img_0498
Tebriz Kalesi 

6- Municipality ve Saat Kulesi

Eskiden belediye binasıyken müzeye çevrilmiş. Tebriz ile ilgili herşeyin sergilendiği bir bakıma şehir müzesi olan müzenin üst katında ünlü Tebriz halıları sergilenmektedir. Binanın ön tarafında da dev bir saat kulesi var.  

img_0511
Municipality ve saat kulesi

7- Azerbaycan Müzesi

Azerilerin çoğunlukta yaşadığı hatta Azeri toprağı olarak gördükleri Tebriz’de yaşanan Azeri kültürünü sergilemek için açılan bir müze, zengin çeşitliliği ile görülmesi gereken müzeler arasında yer alır.

img_0530
Azerbaycan Müzesi

8- Eynalı Dağı

Tebriz’in biraz dışında kalan Eynalı Dağı bütün Tebriz’i yukarıdan seyretmek için mükemmel bir yer. Yukarıya arabayla da çıkılabildiği gibi teleferikle de çıkılabiliyor. Eynalı dağında şehitler anıtı ve On İbni Ali Türbesi de bulunmakta.

img_0646
Eynalı Dağı
img_0683
Tebriz manzarası
img_0672
Şehitler anıtı

9- Kajar Müzesi

İran yüzyıllarca Kajar Hanedanlığı yönetimine kalmış. Kajar hanedanlığı her açıdan İran’ı değiştirmiş. Kajar müzesinde de o dönemden kalan kültürel miras sergiliyor. 

img_0872
Kajar Müzesi

10- Şehriyar Türbesi ve Şairler Mezarlığı

Tam bir şiir ülkesi olan İran’da şairlere büyük önem veriliyor. Bunun için de Tebriz de onlar adına görkemli bir mezar hazırlanmış. 400 yüze kadar şairin olduğu mezarda Tebriz’li ünlü bir şair Şehriyar için de ayrı bir türbe yapılmış.

img_0594
Şairler Mezarlığı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s