Kano Turu Yazıları 11

Akdeniz’e veda edip Ege sularına açılmak için Datça’dan saat 7’de denize açkldık. 2-3knot yanlı rüzgar olsa da deniz çok sakin olmasına rağmen Datça Yarımadasını dönmeden Mesudiye sonrasında Simi Adasını solumuza alıp Tilos ve Nikia Adasını karşımıza alıp bir kumsalda konakladık. Ege sularına ertesi gün geçebildik.

image

image

image

image

Ege Denizi ile Akdeniz’in ayrıldığı nokta Datça Yarımadasının ucundaki Knidos antik kenti olarak kabul ediliyor. Datça da her sene bunun için bir yürüyüş bile düzenleniyormuş. Ege Denizi’nin suyunu alan Datçalılar yürüyerek gidip Akdeniz’e döküyorlarmış. Biz de Akdeniz’den Ege’ye geçmek için saat 7’de kalkıp kürek çekmeye başladık. Öğle saatlerinde Knidos antik kentine uğrayıp Gökova Körfezi’ni aşmak için yola koyulduk. Deniz durgun, hava da rüzgarsız olmasına rağmen Gökova Körfezi’nin ortalarındaki dalgalar biraz büyükçeydi. Akşamüstü Karaada’nın arkasından Bodrum’un merkezine vardık. Merkeze girmeden direk Gümbet’e doğru kürek çektik. Gümbet Koyu’na girdikçe deniz iyice durgunlaştı. Gümbet’te bizi WOW Bodrum Resort ağırladı.

image

image

image

image

image

image

Ege sularına girer girmez iki gün fırtınamsı rüzgar ve yağmur bizim neşemizi biraz kaçırsa da Gümbet Koyu manzaralı WOW Bodrum Resort ilgi ve sıcak kanlılığıyla bize misafirperverliğini gösterdiği için iki gün boyunca keyifli bir şekilde dinlendik.

image

image

image

image

Gümbet’ten öğle rüzgarına yakalanmamak için saat 6’da denize açıldık. Gümbet Burnunu dönüp, açıktan Bitez ve Ortakent’i geçip Akyarlar’a öğleden önce vardık. Akyarlar, Yunanistan’ın Kos Adası’na çok yakın. Zaten ilk Yunan sahil güvenliğini de burada gördük. Akyarlar Burnunu dönmeden önce bir Yunan sahil güvenlik botu Kos Adası açıklarında bizi bir süre izledi. Daha sonra bir şeye benzetememiş olacak ki dönüp gitti. Arkasından Türk sahil güvenliği geldi. Nereye gittiğimizi sordu. “İstanbul” cevabına biraz şaşırsalar da konuyu anlatıp, Turunç’ta tanıştığımız Yüzbaşının ve bize selam gönderen Albayın isimlerini verince, onlar bize iyi yolculuklar diledi, biz de onlara iyi görevler diledik ve ayrıldık.

image

image

image

image

image

image

Akyarlar’a vardığımızda bizi misafir edecek olan Sentido Bellazure’nin kumsalından karaya çıktık. Bizi Öger Tour’un üst düzey yetkilileri karşıladı. Bir süre sohbet edip fotoğraf  çektirdikten sonra eşyalarımızı alıp odalarımıza yerleştik.

image

image

image

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s