Beyazın büyüsü; Tuz Gölü

Doğada hakim olan kahverengi toprak, yeşil ağaçlar ve sarı ekinler arasında simsiyah asfaltın üzerinde Tuz gölüne vardıktan sonra heyecanla tuz gölüne doğru yürümeye başladık. Önce gördüklerimize inanamadık daha sonra hafif ıslak tuz tenimize deydi. Gölün üzerinde ilerledikçe burnumuza daha önce hiç koklamadığımız bir koku geldi. Beyazın büyüsü bunlarla da kalmadı. Gölün iyice içlerine doğru ilerleyince kulaklarımızdan çekilen sesin yerini alan sessizliğin o garip halini hissettik. Tuzu dilimize deyirip o ekşimtrak tadını tatmamızla, bütün duyu organlarımız beyazın büyüsüne kapıldı.

IMG_0224
Tuz Gölü
IMG_0263
Tuz Gölü

 

Tuz gölü, üzerinde teknelerin olduğu masmavi göllerin aksine bembeyaz, inişli çıkışlı dağların aksine dümdüz, kalabalık şehir gürültüsünün aksine sessizlikten öte bir sessiz ve ıssız.

IMG_0227
Tesisler
IMG_0255
Tuz gölüne giriş
IMG_0257
Tuz gölü

İç Anadolu’da, Konya, Ankara ve Aksaray’ın il sınırlarının kesiştiği yerde bulunan Tuz gölünün gezilebilecek noktası Ankara’nın  Şereflikoçhisar İlçesinde yer alır. Biz de beyazın büyüsüne kapılmak için Ankara’dan Şereflikoçhisar’a gittik. İlçeye varmadan yaklaşık 10 km öncesinde gölü gezmek için yapılan tesise girdik. Tesiste yok yok. Restoran, dinlenme alanı, hediyelik eşya ve kozmetik ürünlerin satıldığı dükkanlar.

IMG_0234
Tuz Gölü
IMG_0243
Tuz Gölü
DSC_0284
Tuz Gölü
IMG_0238
Yakından bakış

Hiç bir yere uğramadan kendimizi göle attık. Göl yukarıda bahsettiğim gibi insanın bütün duyularını harekete geçirip insanın başını döndürüyor.  Tesisten göle girerken bir insan kalabalığı karşılıyor gelenleri. Kimisi fotoğraf çekiyor, kimisi tuzu inceliyor. Aralarında sandalye koyup ayaklarını tuzlu suya sokanlar bile var. Gölün içlerine doğru yürüdükçe kalabalık seyrekleşiyor ve beyaz ile baş başa kalıyorsunuz.

IMG-20160829-WA0010
İrfan, Ela, Ben
IMG_0252
Tesisler
DSC_0264
Ben
DCIM100GOPRO
selfie
DCIM100GOPRO
Ben Ela, İrfan

Tuz gölü, kışın diğer göller gibi su ile doluyor. İlkbahara kadar su tutuyor. Bu süre içinde başta flamingolar olmak üzere bir çok kuşa ev sahipliği yapıyor. Yazın gelmesi ile su miktarı azalıyor ve yaz sonu, sonbahar başı en kurak aylarını yaşıyor. Bu süre içinde çevredeki tuz fabrikaları göldeki tuzları işlemek için topluyor. Buradaki tuz üretimi Türkiye’nin sofralık tuz ihtiyacının %40 karşılıyor. Ayrıca bu tuzdan kozmetik ürünleri yapılıyor.

IMG-20160829-WA0007
Ela
DSC_0287
Su krateri
DSC_0275
Su krateri
IMG_0265
Gölün üzerinde tuz taşıyan kamyonlar

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s