Sırt Çantası Yazıları

Beyazın büyüsü; Tuz Gölü

Doğada hakim olan kahverengi toprak, yeşil ağaçlar ve sarı ekinler arasında simsiyah asfaltın üzerinde Tuz gölüne vardıktan sonra heyecanla tuz gölüne doğru yürümeye başladık. Önce gördüklerimize inanamadık daha sonra hafif ıslak tuz tenimize deydi. Gölün üzerinde ilerledikçe burnumuza daha önce hiç koklamadığımız bir koku geldi. Beyazın büyüsü bunlarla da kalmadı. Gölün iyice içlerine doğru ilerleyince kulaklarımızdan çekilen sesin yerini alan sessizliğin o garip halini hissettik. Tuzu dilimize deyirip o ekşimtrak tadını tatmamızla, bütün duyu organlarımız beyazın büyüsüne kapıldı.

IMG_0224

Tuz Gölü

IMG_0263

Tuz Gölü

 

Tuz gölü, üzerinde teknelerin olduğu masmavi göllerin aksine bembeyaz, inişli çıkışlı dağların aksine dümdüz, kalabalık şehir gürültüsünün aksine sessizlikten öte bir sessiz ve ıssız.

IMG_0227

Tesisler

IMG_0255

Tuz gölüne giriş

IMG_0257

Tuz gölü

İç Anadolu’da, Konya, Ankara ve Aksaray’ın il sınırlarının kesiştiği yerde bulunan Tuz gölünün gezilebilecek noktası Ankara’nın  Şereflikoçhisar İlçesinde yer alır. Biz de beyazın büyüsüne kapılmak için Ankara’dan Şereflikoçhisar’a gittik. İlçeye varmadan yaklaşık 10 km öncesinde gölü gezmek için yapılan tesise girdik. Tesiste yok yok. Restoran, dinlenme alanı, hediyelik eşya ve kozmetik ürünlerin satıldığı dükkanlar.

IMG_0234

Tuz Gölü

IMG_0243

Tuz Gölü

DSC_0284

Tuz Gölü

IMG_0238

Yakından bakış

Hiç bir yere uğramadan kendimizi göle attık. Göl yukarıda bahsettiğim gibi insanın bütün duyularını harekete geçirip insanın başını döndürüyor.  Tesisten göle girerken bir insan kalabalığı karşılıyor gelenleri. Kimisi fotoğraf çekiyor, kimisi tuzu inceliyor. Aralarında sandalye koyup ayaklarını tuzlu suya sokanlar bile var. Gölün içlerine doğru yürüdükçe kalabalık seyrekleşiyor ve beyaz ile baş başa kalıyorsunuz.

IMG-20160829-WA0010

İrfan, Ela, Ben

IMG_0252

Tesisler

DSC_0264

Ben

DCIM100GOPRO

selfie

DCIM100GOPRO

Ben Ela, İrfan

Tuz gölü, kışın diğer göller gibi su ile doluyor. İlkbahara kadar su tutuyor. Bu süre içinde başta flamingolar olmak üzere bir çok kuşa ev sahipliği yapıyor. Yazın gelmesi ile su miktarı azalıyor ve yaz sonu, sonbahar başı en kurak aylarını yaşıyor. Bu süre içinde çevredeki tuz fabrikaları göldeki tuzları işlemek için topluyor. Buradaki tuz üretimi Türkiye’nin sofralık tuz ihtiyacının %40 karşılıyor. Ayrıca bu tuzdan kozmetik ürünleri yapılıyor.

IMG-20160829-WA0007

Ela

DSC_0287

Su krateri

DSC_0275

Su krateri

IMG_0265

Gölün üzerinde tuz taşıyan kamyonlar

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s