Üç Adalar

Üç Adalar Tekirova’ya 5 km uzaklıkta üç büyük adadan oluşan ve değişik resif yapısı ile gözde bir dalış noktası. Aslında ada üç büyük bir de küçük olmak üzere dört adadan oluşur ama küçük olan en batıdaki büyük adanın arkasında kaldığı için görünmez.

DSC_0061
Tekirova Sahili
DSC_0071
Tekirova

Üç adaların en batısındaki adanın iç tarafında küçük bir kumsal var. Biz de bu sefer kürekleri o kumsala doğru çekmeye karar verdik.

DSC_0078
Kano üstünde
DSC_0081
kürek çekerken

Saat 3 gibi Tekirova kumsalından hazırlıklarımızı kanoyu denize indirdik ve 8,7 knotlık (15km/s) kafa rüzgarı ile adaya doğru kürek çekmeye başladık. Normalde kanoda çok hoşlanmadığım bir rüzgar hızı ve yönü ama kısa mesafeli yolculukta ve dar bir zaman içinde bu duruma katlanılabiliyor. Ayrıca yolda bizim en büyük şansımız bu rüzgara karşı dalganın çok olmamasıydı.

DSC_0096
Üç Adalar
DSC_0101
Üç Adalar

Oldukça düşük bir hızla yol alarak 3 saatte adalara vardık.  Mesafe çok uzak olmadığı için çok fazla yorulmadık ve kanoyu kıyıya çıkartır çıkartmaz hemen kamp kurmak için hazırlıklara başladık. Adaya çıkar çıkmaz bizi ilk karşılayan bir arı sürüsü oldu. Arılardan kurtulup adayı keşfe çıktık. Fotoğraflar çektik, yakacak odunlar bulduk, denize girdik derken güneş iyice batmaya başladı.

DSC_0098
Gün batımı
DSC_0108
Üç Adalar
DSC_0109
Üç Adalar

Adada sadece arıların olmadığını kamp ateşi başında sucuklarımızı çalmaya çalışan bir fareyi gördüğümüzde anladık. Maalesef tek bir fare değildi. sağdan soldan fareler ile çevrelendiğimizi fark edince bir an önce yemeğimizi yedik ve çok geçmeden çadıra girdik. O sıcak gecede farelerin içeri girmemesi için fermuarları kapatınca içerisi buhar banyosuna döndü. Her yerimizden ter akarken bir an önce sabahın olmasını diliyorduk.

DSC_0118
Gizli kumsal
DSC_0120
Kumsal
DSC_0125
Kamp alanımız
DSC_0132
Kamp alanımız
DSC_0133.JPG
Zeytinliklerden kumsal
DSC_0139.JPG
Anakara
DSC_0141
Ana Kara

Sabah altıda hava aydınlanmaya başladığında gözümüzü açar açmaz kendimizi çadırın dışına attık. Mis gibi yeni bir gün başlıyor derken adada karşılaştığımız son hayvan istilasına uğradık. Sivrisinek. İstila diyorum çünkü hayatımda hiç bu kadar çok ısırılmadım. Kaşına kaşına kendimizi denize attık. fakat nafile… Deniz dışında kalan yerlerimizden ısırmaya devam ettiler.

DSC_0152
Dolunay
DSC_0157
Sabahın ilk ışıkları
DSC_0159
Gün doğumu ve ay

Biz de çok fazla beklemeden atladık kanoya ve adaların arasında kısa bir tur atmaya çıktık. Adaların arası kano ile gezmek için mükemmel bir yer. Ufak tefek mağaraları, koyları fonda Tahtalı dağı manzarası ile gezmek çok zevkli. Turun ardından Tekirova’ya doğru kürek çekmeye başladık. Dünkü rüzgardan sonra dönüş yolundaki 1 knotlık rüzgar ve dümdüz deniz gecenin tüm olumsuzluklarını unutturmaya yetti.

DSC_0169
Tahtalı Dağı
DSC_0173
Gün doğumu

 

DSC_0174
Üç Adalar
DSC_0178
Üç Adalar

Üç adalar dalış için olduğu kadar kano içinde çok güzel bir yer. Tekirovaya çok uzak olmaması ve ada çevresinde küçüklü büyüklü koyların, mağaraların olması kano ile gezmek için harika bir yer yapıyor.

 

 

Üç Adalar” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, Benimde hep planladığım bir kano turuydu. Elinize sağlık. Fare ve sivri sinek durumunu da düşünmüştüm. Ve doğru cıktı. Sulu ada da konaklamak daha mı avantajlı acaba?

    1. Genelde bu tür turların doğasıdır bu tür hayvanlar. Bu tür hayvanlar suluada da var tabi. Daha değişik hayvanlar bile çıkabiliyor. Bir keresinde sabah uyandığımızda keçilerin bile istilasıyla karşılaştık. Gıda maddelerini açıkta bırakmadıkça çok sıkıntı olacağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s