Sırt Çantası Yazıları

Lavanta Kokulu Köy; Kuyucak

 

Son yıllarda hepimiz sağdan soldan, lavanta tarlaları olan köyden haberler almaya başladık. Köyün her yerinde lavantalar varmış, köy lavanta kokuyormuş. Köy deyince burnumuzda hissettiğimiz tezek kokusu dururken şimdi Lavanta kokusu da nereden çıktı? Koca köy lavanta mı kokar? Deyip merak ettik  ve düştük yollara.

DSC_0035

Lavanta Tarlası

DSC_0038

Lavanta Tarlası

Kuyucak köyü Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde, Isparta’ya 47 km uzaklıkta, Burdur gölü ve Süleyman Demirel Havaalanının yanında oldukça küçük bir köy. 1300’lü yıllardan kalan köyün nüfusu 250 kişi.

DSC_0037

Lavanta

Köy girişinin bir kaç kilometre yakınlarında, yol kenarında lavanta tarlaları görünmeye başlıyor. Gelip geçen araçların fotoğraf çektirmek için durduğunu görünce dayanamayıp biz de durduk ve tarlada ilk fotoğrafları çektik.

DSC_0032

Amcam, Babam, Annem, Yengem

Köyün merkezine yaklaşırken köyün gerçekten sıra dışı bir köy olduğu hissediliyor. Evlerin arasından, yolların kenarından lavantalar fışkırmış. Yamaçlardan esen rüzgârın bu fışkıran lavantaların arasından geçmesiyle bütün köyü lavanta kokusu sarmış. Köyün merkezine gelip durduğumuzda nereye gitmeliyiz? Neler yapmalıyız? Diye düşünürken sıcakkanlı köy halkı bir rehber edasıyla bize köyde yapabileceklerimizi anlattı. Köy halkı gönüllü rehber gibiler. Son yıllarda sayıları iyice artan misafirlere alışmış ve oldukça sıcak bir karşılama ile köyü tanıtmaya başlıyorlar.

DSC_0054

Kuyucak Köyü

IMG_0203

Kuyucak Köyü

Biz de kısa bir bilgilendirme sonrası köylülerin dediği gibi köyün dışına doğru tarlalara ilerledik. Köy çıkışında lavanta tarlalarının çoğunlukta olduğu bölgeye vardık. Çevremizdeki tarlalara bakınarak gezerken Tarlasının bir köşesine çadır kurmuş Avcı ailesinin lavanta çayı ikramıyla indik arabadan. Avcı ailesi köyün en eski lavanta üreticilerinden biri. Gelen geçen herkese lavanta çayı ikram ediyor. Biz de tarlanın ortasındaki çadıra oturup lavanta çayımızı içmeye başladık. Çevremizde lavanta çiçekleri, bir yanımızda köy manzarası diğer yanımızda Burdur gölü manzarası eşliğinde koyu bir sohbete daldık.

DSC_0039

Lavanta Tarlaları

IMG_0177

Lavanta Tarlaları

IMG_0180

Tarla içindeki çadırda dinlenirken

Lavanta çiçekleri Haziran başında tomurcuklanıyor. Haziranın ortasında mor renkli çiçekler açmaya başlıyor. Köyü mosmor görmek için tam zamanı Haziran ortası ile Temmuz ortası arasındaki bir aylık süre. Temmuz sonlarına doğru çiçekler kurumaya başlıyor. Ağustos ayı ise hasat zamanı. Ağustosun son haftasına kadar tarla tarla bütün lavantalar toplanıyor.

Biz Ağustos başı geldiğimiz için köyü kaplayan mor tarlaları göremedik tarladaki lavanta çiçeklerini ve hasadı yapılan lavantaları gördük.

IMG_0185

Kuyucak Köyü

IMG_0189

Tarlaların arasından Burdur Gölü

IMG_0190

Burdur gölü

Bu toplanan lavantalardan, kurutulmuş lavanta demetleri, lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta suyu, sabun, kolonya, krem, koku kesecikleri, dondurma gibi çok çeşitli ürünler elde ediliyor. Bunlara ek olarak, Lavanta balı dedikleri balı da dolayı olarak lavanta ürünleri içine sokabiliriz. Üç ay boyunca lavanta çiçeğinden beslenen arıların yaptığı balda lavanta tadını bulabiliyorsunuz.

IMG_0196

Lavanta Tarlası

IMG_0179

Lavanta Tarlası

Kuyucak köyünde insanı etkileyen sadece lavantalar değil, köyün hikâyesi ve köy insanı da oldukça etkileyici. Köylüler ilk olarak 1975 yılında tanışmışlar lavanta ile yurt dışından gelen lavantalar 30 aileye 15’er kök şeklinde dağıtılmış. Başlarda hobi olarak evlerin bahçelerine, gül bahçelerinin kenarlarına dikilmiş. Zamanla ticaret amacıyla tarlaya dikilmeye başlanmış ve bu tarlalar çoğalmaya başlamış. Köy önceden ağırlıklı olarak gül ticareti yaparken şimdilerdeyse her yeri lavanta tarlaları sarmış. Türkiye’nin lavanta ihtiyacının %95’i bu köyden karşılanıyormuş.

IMG_0204

lavantayı işleyen kadınlar

IMG_0210

Bağlanmış Lavantalar

IMG_0208

Kurutulan Lavantalar

Lavanta tarlalarından, köy merkezine geri dönüp kadın girişimciler kooperatifinin çadırına gittik. Köydeki kadın girişimciler, lavanta hasadından sonraki  her türlü lavanta ürünleri yapımında eğitim almışlar ve uygulamaya geçmişler. Koca bir restoran açmışlar, bir tarafta lavanta işliyorlar, diğer taraftan köye gelen turistlere hediyelik ürünler satıyorlar. Restoranda lavanta ürünlerinin yanında gül ürünleri de satılıyor. Çalışan herkes kadın girişimci. Köyde karşılaştığımız herkes gibi onlarında yüzü gülüyor ve her türlü isteklerimize cevap vermeye çalışıyorlar.

IMG_0218

Lavanta kokulu köy

DSC_0055

Çadır

IMG_0201

Gözleme yapan kadınlar

Lavanta ürünleri arasında en çok hoşuma giden şey olan Lavantalı dondurmadan bahsetmeden geçmek istemiyorum. Bir dondurmaya lavantanın bu kadar yakışacağını hayatta düşünmezdim. Lavantanın dondurmaya yakışması yanında dondurmanın kıvamındaki ustalığı da atlamamak gerekir.

DSC_0056

Restoran

DSC_0059

Lavanta ürünleri tezgahı

DSC_0058

Lavanta Dondurması

Fotoğraf meraklıları için köyde foto safari yapılıyor ve fotoğraf yarışmaları düzenleniyor. En güzel fotoğrafların çekildiği yerlerin koordinatlarını saptamışlar:

N 37 50,602, E 030 16,422

N 37 50,403, E 030 16,154

N 37 50,613, E 030 15,009

N 37 51,196, E030 16,213

Adsız

Köyün Haritadaki yeri ( Kırmızı olan yer)

Yaklaşık 3 saat süren gezi sonrası lavanta diyarının kendine has büyüsü yanında böyle köylerin de olduğunu bilmenin mutluluğu insanı sarıyor.

IMG_0214

Bağlanmış lavantalar

Kuyucak köyü söylendiği gibi gerçekten lavanta kokuyor. Ama sadece lavanta değil, birlik ve beraberliğin yarattığı güç kokuyor, samimiyet kokuyor, güler yüz kokuyor, alın teri kokuyor.

IMG_0178

Lavanta Tarlaları

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s