Tiflis 3/4

Yağmurlu bir Tiflis sabahına uyandığımız için kapalı mekân gezmelerini ön plana aldık. İlk Durağımız Rustavelli bulvarındaki National Museum (Ulusal Müze). Bu coğrafyalarda milattan önce 7. Yüzyıllara kadar uzanan insan yaşamından, günümüze kadar olan Gürcistan ilgili tarihi merak edenler için çok güzel bir müze. Müzede bu coğrafyada yaşayan ilk insanların dönemi, Sovyet dönemi ve sonrası dönem ile ilgili çok değerli eserler sergileniyor.

DSC_0839
Hostel pushkin 10
DSC_0854
Old Tbilisi’de duvar süsü
DSC_0858
Barış Köprüsü
DSC_0916
National Museum
IMG_7419
National Museum
DSC_0903
National Museum
DSC_0909
National Museum

Müzeden çıkıp hemen yanındaki Kashueti Kilisesine girdiğimizde bizi bir sürpriz bekliyordu. Kilisenin içinde gördüğümüz kalabalığı ve kalabalığın sürekli fotoğraf çekmesini ilk başta anlamasak da yeni doğan bebeği ve vaftiz küvetini görünce hemen durumun farkına vardık. Vaftiz töreni hazırlıkları yapıyorlardı. Biz de hayatımızda ilk defa katılacak olduğumuz vaftiz törenini kaçırmamak için beklemeye karar verdik. Peder cübbesi ile geldi. Annesinin kucağında bebeğe uzun uzun dualar etti. Daha sonrasında babası bebeği soydu ve içi su dolu vaftiz küvetine daldırdı. Kiliseyi bir anda bebek ağlaması inletmeye başladı. Bu esnada bebeğin ailesindeki heyecan ve gözlerindeki parıltı görülmeye değerdi. Biz olayın ruhani boyutunu tam olarak yaşayamasak da çocuğun ağlamasıyla kalabalık arasında ağlayanlar olması ve mutluluktan ağızlarının kulaklarına varması törenin ne kadar önemli olduğunu anlamamızı sağladı.

IMG_7409
Vaftiz töreni
IMG_7415
Vaftiz Töreni
DSC_0889
Vaftiz Töreni

Törenden sonra dışarı çıktığımızda güneşte açmıştı. Tiflis’i çevreleyen dağların en yükseği olan Mtatsminda dağına çıkmaya karar verdik. Buraya da şehrin biraz dışından teleferikle çıkılıyor. Neredeyse Tiflis’in her yeri buradan görülüyor. Dağda, her yerden görülen televizyon kulesi ve Mtatsminda eğlence merkezi var. Dağ zirvesinin yetmediği daha da üstüne çıkmak isteyenler için burada bir de dev dönme dolap var. Mtatsminda, Soloka tepesinin anıtsal tarihi bir zirve olmasına karşılık daha güncel ve eğlencelik. Eğlence merkezi kış oluğundan ve havanın bir kapanıp bir açıldığından dolayı oldukça boştu. Tek içimizde kalan kapalı olduğundan binemediğimiz dev roller coaster oldu.

IMG_9622
Mtatsminda Dağı
IMG_7421
Teleferik
DSC_0932
Tiflis
DSC_0951
Roller Coaster
DSC_0963
Mtatsminda eğlence parkı
DSC_0957
Mtatsminda eğlence parkı

Mtatsminda dağının eteklerinde Mama David kilisesi ve Gürcistan yazar ve sanatçılarının gömüldüğü Mtatsminda Pantheon’u bulunuyor. Ünlülerin gömüldüğü bu mezarlıktaki mezar taşlarının hepsi bir sanatçıya ait özel tasarımlar.

DSC_0972
Tiflis
DSC_0919
teleferik
DSC_0976
Mtatsminda Pantheon
DSC_0977
Mama David Kilisesi

Mtatsminda dağından eteklerindeki Mama David kilisesinden inip hostele gidene kadar yine akşamı bulmuştuk. Biraz dinlenme ile kendimizi Eski Tiflis’in ışıl ışıl sokaklarına attık. Soluğu bir gürcü restoranında aldık. Gürcülerin en çok tükettiği hamur işlerinden biri olan Khachapuri (Haçapuri) yedik. İçinde bol miktarda peynir ve tereyağının bulunduğu ve üzerine de bir tane yumurta kırıldığı Haçapuirinin en küçüğünü tek başına yemek zor. Genelde porsiyonlarının büyük olduğu Gürcü mutfağında bunlar da çok büyük. Haçapurinin bölgelere göre çok çeşitleri var ama en ünlüsü olan göze benzeyen haçapuri, Adjara Haçapurisi.

DSC_0867
Adjara Khachapuri
IMG_7653
Şarap dükkanı
IMG_7688
Yöresel Gürcü kıyafeti
IMG_7701
Gece kulübü
IMG_7717
Çaça şişede durduğu gibi durmuyor

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s