Tiflis-Kazbegi 15-16/08/2014

Sabah erkenden Batum’dan çıktım. Hesabı dünya haritası ile yaptığım için Batum ile Tiflis arasının bu kadar uzun olduğunu tahmin etmemiştim. Tam 6 saatmiş. Saat üç gibi Tiflis’e geldim.

Batum Tiflis yolu
Batum Tiflis yolu

Tiflis çok büyük bir yer. Gürcistan’ın başkenti. Ayrıca ipek yolunun bir durağı ve Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının merkezi.

Özgürlük meydanı
Özgürlük meydanı
Tiflis metrosu
Tiflis metrosu

Otogara indim. Her şey karmaşık ve çok kalabalık. Atladım taksiye ve merkeze gittim. Eski Tiflis dedikleri yerde bir otel buldum. Biraz dinlenip kısa bir şehir turu attım.

Tarihi Tiflis duvarları
Tarihi Tiflis duvarları
IMG_7880
Tiflis

Ertesi sabah meşhur kırmızı otobüslere bindim ve şehri dolaştım. Tiflis Devlet Tiyatrosu, Tiflis Sanat Müzesi, Tiflis Tarih Müzesi, Kasveti Kilisesi, Barış Köprüsü, Anchiskhati Bazilikası, Rusavelli Caddesi ve bol miktarda kilise, heykel ve buna benzer gezilecek yerler var. Tam gezmek belki haftalar alır. Tiflis de Batum kadar güzel bir yer. Gezi planı yapan arkadaşlar mutlaka Gürcistan’ı düşünün.

Rustavi caddesi
Rustavi caddesi
Sokak satıcıları
Sokak satıcıları
Gürcistan'ın annesi
Gürcistan’ın annesi
Kuta nehri
Kura nehri
IMG_7957
Kura nehri
IMG_7968
Tiflis

Tabi ki teleferiğe binmeden olmaz. Bir de şehri yukarıdan görmek gerekir.

IMG_7975
Tiflis
IMG_7983
Tiflis
IMG_7981
Tiflis

Gürcistan’da Rusları pek sevmiyorlar. Yıllarca süren savaş bitse de içlerinde bir miktar kalıntı kalmış. Sanki kuzeyde bir ülke yokmuş gibi davranıyorlar. Biraz zor oldu ama sorup soruşturup, tek bir kapı olduğunu öğrendim. O da Kazbegi dağındaki yeni açılan Kazbegi sınır kapısı. Atladım Kazbegi (yeni adı Stepatsminda )minibüsüne.

Yolda gördüğüm manzaraları anlatmaya kelimeler yetmez. Fotoğraflar aşağıda.

Kafkaslar
Kafkaslar

IMG_8018

IMG_8010
Sanki Heidi çıkıverecekmiş gibi biryerden yanında dedesi ile
IMG_8028
Kazbegi
Dikkatli bakanlar inekleri görecek
Dikkatli bakanlar inekleri görecek:)
IMG_8043
Kafkaslar

4 saat sonra 5074 mt yüksekliğindeki Kazbegi’ye geldim. Çadır kuracağım yeri ayarladım ve şimdi karşımda 7-8 bin yüksekliğindeki karı erimemiş dağ manzarası eşliğinde yazımı yazıyorum.

Kazbegi
Kazbegi
Kazbegi
Kazbegi
Öncelik ineklerin
Öncelik ineklerin

Kazbegi gerçekten mükemmel bir yer. Bakmayın dağ olduğuna burası büyük şehirden daha medeni. Etrafa bir dünya turistler, dağcılar, gezginler var. Herkes yiyor içiyor eğleniyor.

Not: Gürcistan’da da Hindistan da olduğu gibi her yerden inek çıkabiliyor. Kimsede yadırgamıyor. Durup geçmesini bekliyor.

Not: Tiflis’te metro durakları çok değişik. İki saat metro durağı ararken karşıma bir Azeri genç çıktı. Süper Türkçe mutlu son. Durağıma kadar götürdü.

Not: Kazbegi’de kaldığım Nunu’s guesthouse da çalışan az İngilizcesi olan kadına iki saat derdimi anlatmaya çalışırken. Türk olduğumu öğrendi. Sonrasına sular seller gibi Türkçe konuştuk. Kadın 9 sene İstanbul’da yaşamış bir Kazbegiliymiş. Diksiyonu fevkalade 🙂

Tiflis-Kazbegi 15-16/08/2014” üzerine 4 yorum

  1. Onur sen muhakkak Gastronomi’ye de girerdin, hala bekliyorum. Gürcistanı hiç şarap içmeden mi geçeceksin?

    1. Amca girecek o kadar çok konu var ki. Zaman kısa oradan oraya, hem yaz hem sitede yayınla hem de gez. Hepsi bir den zor oluyor. Burada millet sabah akşam içiyor. Ben de denedim tabi gürcü şarabı, gürcü birası hemde çok ucuz ve her yerde bulunuyor. Yiyecekleride Karadeniz mutfağına benziyor. Bol yağlı. Geldiğimde bunların meşhur bir pidesini yedim. Sonrasında iki gün bir şey yiyemedim. Hiç açlıkta hissetmedim. İşime geldi yemek parasından yırttım 🙂

      1. Evet ya, bu işin bir de ekonomik boyutu var. Bu seyahat için bir sponsor mu ayarlamak lazımdı ne?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s