Kişinev’de Görülmesi Gereken Yerler

Moldova’nın Başkenti Kişinev Doğu Avrupa’da sakin ve mütevazi bir şehir. 1 milyona yakın nüfusuyla Moldova’nın Başkenti Kişinev Avrupa’da en çok yeşil alana sahip Şehir.

Gezilecek yerler genelde Ştefan Del Mare Bulvarı çevresine toplanmış. Bütün gezebileceğiniz yerleri bulvarın çevresinde yürüyerek gezebilirsiniz.

Kişinev’de şehir merkezinde çok fazla gezme alternatifi olmasa da çevresinde var. özellikle Şarap mahzeni bakımından dünyanın bir numarası. yaklaşık yarım saatlik mesafe dünyanın en büyük şarap mahzenleri var.

Türkiye’ye 2 saatlik uçak mesafesinde bulunan Kişinev Moldova Leyi kullanıyor.       (1TL= 2,68 MDL)

 

1- Ştefan Del Mare Boulevard / Ştefan Del Mare Bulvarı

Kişinev’in merkezinde bulunan en hareketli bulvarı. Oldukça uzun ve kalabalık bir bulvar. Özellikle Puşkin caddesi ile kesiştiği nokta Şehrin neredeyse en kalabalık yeri. Bulvar üzerinde bir çok devlet binası, mağaza, kafe, restoran bulunuyor.

KODAK Digital Still Camera
Ştefan Del Mare Bulvarı
KODAK Digital Still Camera
Ştefan Del Mare Bulvarı

2- Cathedral Park / Katedral Parkı

Ştefan Del Mare Bulvarı ile Puşkin caddesinin kesiştiği köşede bulunuyor. Parkın 8 girişindeki yol ortadaki Katedralde birleşiyor.

KODAK Digital Still Camera
Katedral Parkı

3- Nativity of Christ Cathedral / İsa’nın Doğuşu Katedrali

1830 Yılında inşa edilen Moldova Ortodoks Katedrali Katedral Parkın tam ortasında bulunuyor. 2. dünya savaşında bombalamalarla büyük zarar gören Katedral ve çan kulesi daha sonra restore ediliyor.

KODAK Digital Still Camera
İsa’nın Doğuşu Katedrali

4- Triumphal Arch / Zafer Takı

İsa’nın Doğuşu Katedrali ile Hükümet binası arasında Stefan Del Mare bulvarı üzerinde bulunan Zafer Takı, Osmanlı ile Rus İmparatorluğu arasındaki savaş sonrasında 1840 yılında inşa edildi. 6,4 ton ağırlığında olan Takın içinde bir çan ve yola bakan kısmında çalışır bir saat bulunuyor.

KODAK Digital Still Camera
Zafer Takı

5- Government House / Hükümet Binası

Stefan Del Mare Bulvarı üzerinde bulunan hükümet binası halen resmi olarak kullanılıyor. Oldukça heybetli olan bina büyük bir bahçenin içinde yer alıyor ve içeriye büyük merdivenlerden giriliyor. Binanın önünde, caddenin yanında 2010 yılında konulan bir anıt var. Anıt Sovyet işgali sırasında öldürülen Moldovalılar için dikilen Sovyet işgali kurbanları anıtı.

KODAK Digital Still Camera
Hükümet Binası
KODAK Digital Still Camera
Sovyet İşgali Kurbanları Anıtı

6- Ştefan Del Mare Central Park / Ştefan Del Mare Parkı

Stefan Del Mare Central Parkı Hükümet binasının yanında yer alıyor. Bulvara Bakan köşesinde Stefan Del Mare’nin anıtı, Parkın ortasında Aleksandr Puşkin’in heykeli bulunuyor. Bunun yanında parkı içinde yürüyüş yollarında sağlı sollu Moldova’nın önde gelen kişilerinin büstleri parkı süslüyor.

KODAK Digital Still Camera
Ştefan Del Mare Parkı ve anıtı
KODAK Digital Still Camera
Ştefan Del Mare Parkı ve Puşkin heykeli

7- St Teodora De La Sihla Church / Aziz Teodora De La Sihla Kilisesi

İsmini Moldovalıların ünlü komutanlarından Pyotr Potemkin’in kızı Teodora De La Sihla’dan alan kilise İtalyan mimar tarafından Bizans mimarisi tarzında yapılmış.

KODAK Digital Still Camera
Aziz Teodora De La Sihla Kilisesi

8- National Museum of History and Archeology / Ulusal Arkeoloji ve Tarih Müzesi

236bin eserin sergilendiği Arkeoloji ve Tarih Müzesi, Moldova’nın en değerli ve en büyük müzesi. Toplam Dört kat, Hazine odası ve Bahçeden oluşan müzede antik çağdan günümüze Moldova ile ilgili her şeyi görebilmeniz mümkün.

KODAK Digital Still Camera
Ulusal Arkeoloji ve Tarih Müzesi
DSC_0131
Ulusal Arkeoloji ve Tarih Müzesi

9- National Museum of Ethnography and Natural History / Ulusal Etnografya ve doğal Tarih Müzesi

Tarım, doğal yaşam, el sanatları, gündelik yaşam ile ilgili Moldova hakkında her şeyin sergilendiği Müze oldukça zengin.

DSC_0126
Ulusal Etnografya ve doğal Tarih Müzesi
DSC_0096
Mamut İskeleti

10- Water Tower / Su Kulesi

22 metre yüksekliğinde ve 2000ton su kapasitesi olan kule, şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış. Günümüzde bu işlevini yitirdiği için müzeye çevrilmiş.

KODAK Digital Still Camera
Su Kulesi

11- Lacul valea morilor / Ölüm Vadisi Gölü

Su kulesinin arka tarafında bulunan Vadinin ismi ilk başta biraz tedirgin etse de oldukça dingin güzel bir yer. Kişinev’in en güzel yerlerinden biri. Gölün etrafına yapılan yürüyüş yolu ve peyzaj çalışmasıyla ilgi çekici bir yer olmuş.

KODAK Digital Still Camera
Lacul valea morilor

13- Pushkin House Museum / Puşkin Evi Müzesi

Ünlü Rus yazar Puşkin’in 1920 – 1923 yılları arasında 3 sene kaldığı ev. Yazar oldukça küçük olan evde hizmetçisiyle beraber kalmış. Müzeye çevrilen evde yazarın özel eşyaları, tabloları ve el yazmaları sergileniyor.

DSC_0036 (1)
Puşkin’in kaldığı ev
DSC_0025
Puşkin Evi Müzesi

14- Şarap Mahzenleri

Şarap konusunda dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Moldova’nın başkenti Kişinev’in çevresinde birçok önemli mahzen bulunuyor. Bu mahzenlerden en değerlilerinden biri Başkent Kişinev’in güneyindeki 2 milyon şişe rezervi ve 200 km uzunluğuyla dünyanın en büyük mahzeni olan Milestii Mici firmasına ait olan mahzen. Diğeri de Kişinev’in 15km kuzeyindeki 1.25 milyon şişe rezervi, 120 km uzunluğu ve 100mt derinliği ile dünyanın en büyük 2. mahzeni olan Cricova firmasına ait mahzen. Bu mahzenlere taksiyle gidebileceğiniz gibi minibüsleri de kullanabilirsiniz. detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz. https://uzaklardabiryer.com/2020/03/07/cricova-7-moldova/

DSC_0057 (1)
Cricova Şarap Mahzenleri

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s