Odesa’da Görülmesi Gereken yerler

Karadeniz’de Samsun’dan sonra en büyük liman kenti olan Odesa aynı zamanda Ukrayna’nın denize açılan kapılarından biri. Odesa 1 milyonu geçen nüfusunun yanında ziyaret eden turistlerle oldukça hareketli bir şehir. Şehrin adı Tatar Türkleri yaşadığı dönemlerde Hacıbey’miş daha sonra Ruslar şehri ele geçirince adını Odesa olarak değiştirmiş.

Liman kenti olması ve kültürel mirasının diğer Ukrayna şehirlerinden farklı olması şehre çok farklı bir hava katmış. Yunan uygarlığı, Akdeniz’de olduğu kadar Karadeniz’e de ulaşmış ve günümüze kadar gelen izler bırakmış. Odesa, Yunan uygarlığının bıraktığı izleriyle, Sovyet izleri bırakmış diğer Ukrayna şehirlerinden çok farklı.

Odesa’ya hava yolu ulaşımının yanında deniz yolu ile ulaşım da olduğu için Odesa’da çok fazla Türk ile karşılaşılıyor. Her sokakta Türkçe sohbet kulağınıza geliyor.

DSC_0224
Odesa

Plajları, sahil kesimi ve parklarıyla Odesa yazın daha canlı daha hareketli oluyor. Odesa sokakları yazın neredeyse sabaha kadar uyumuyor. Odesa’da, Akdeniz sahillerindeki  kadar uzun sürmese de kısa süreli yaz ayları plajlarının güzelliği ve şehrin enerjisiyle dolu dolu yaşanıyor.

Odesa’da güvenlik açısından çok bir sıkıntı yaşanmıyor. Kullandığı para birimi Grivna ( 1TL=4.14UAH)

1- Potemkin Stairs / Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri Odesa’nın en popüler yeridir. 1787 yılında Çariçe 2. Ekaterina’nın emriyle yapılan limana ulaşımın sağlanması için ahşaptan yapılan 220 basamaklı merdiven zaman içerisindeki tadilatlar, düzenlemelerden dolayı 192 basamağa inerek şimdiki halini alır. Merdivenin yüksekliği 142 metredir. En alttaki basamağın uzunluğu 21.6mt, en üst basamağın uzunluğu 12.25mt olmasına rağmen merdivenlere bakıldığında bu fark edilmez. Ayrıca basamakların arasındaki sahanlıklardan dolayı alttan bakıldığında merdiven gökyüzüne çıkıyor gibi görünür. Üstten bakıldığında da merdivenlerin sonu görünmez. Merdivenler ismini, merdivenlerde çekilen Potemkin Zırhlısı filminden alır. Detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz: https://uzaklardabiryer.com/2020/03/08/potemkin-merdivenleri/

DSC_0166
Potemkin Merdivenleri
DSC_0014
Potemkin Merdivenleri

2- Port of Odessa / Odesa Limanı

Odesa Limanı, Yıllık 40 milyon tonluk işlem kapasitesiyle Ukrayna’nın en büyük, Karadeniz’in de en ikinci büyük Limanıdır. Liman hem tarihi, hem de turistiktir. Şehirle bağlantısını Potemkin Merdivenleriyle sağlayan Liman’da otel, gezi yerleri ve restoranlar bulunur.

KODAK Digital Still Camera
Odesa Limanı
KODAK Digital Still Camera
Odesa Limanı

3- Prymorsky Boulevard / Prymorsky Bulva

Prymorsky Bulvarı, Potemkin Merdivenlerinin Üst kısmındaki büyük bulvar. Yukarıdan Liman ve deniz manzarasına bakan bulvarın bir ucunda City Hall, diğer ucunda Vorontsov Sarayı ve kolonlarını bulunur. Tam ortasında ise ilk Odesa valisi olan Duke De Richelieu’nun heykeli var. Bulvarın denize bakan kısmının bir tarafında Şehir parkı, diğer tarafında ise İstanbul Parkı bulunur. Ayrıca Limandan Bulvara çıkmak için merdivenlere alternatif bir de füniküler çalışıyor.

DSC_0005 (1)
Prymorsky Bulvarı
DSC_0013
Prymorsky Bulvarı

4- Odesa Archeological Museum / Odesa Arkeoloji Müzesi

4 Katlı oldukça büyük ve gösterişli bir müze olan Arkeoloji müzesi City Hall’ün hemen arkasında bulunur. Müzede antik zamandan günümüze bölgede yaşayan tüm uygarlıklardan kalma yaklaşık 160bin parça sergilenmektedir.

DSC_0046
Odesa Arkeoloji Müzesi
DSC_0051
Müzede bulunan bir mumya

5- Odesa Opera and Ballet Theater / Odesa Opera ve Bale Tiyatrosu

Ukrayna’nın gösterişli Tiyatrolarından biri de Odesa’da bulunuyor. 1810 yılında açılan Tiyatro yaşadığı büyük yangında çok hasar görür fakat sonrasında restore edilir. Odesa Opera ve Bale Tiyatrosu muhteşem mimarisi ile Odesa’nın en gözde yerlerinden biri. Arkeoloji müzesinin tam karşısında bulunan Tiyatro’da yıl boyu değişik gösterilere ev sahipliği yapıyor. Gitmeden takvime bakıp bilet almak için linki inceleyebilirsiniz: http://opera.odessa.ua/en/

DSC_0016 (1)
Opera ve Bale Tiyatrosu

6- Museum of Chocolate / Çikolata Müzesi

Ukrayna’nın genelinde çok yaygın bir çikolata kültürü var. Odesa’da bulunan Çikolata müzesi de Ukraynalıların çikolataya verdiği önemin bir göstergesi. Bodrum katta bulunan müzede sergilenen her şey çikolatadan yapılmış. Bunların arasında 150kg ağırlığındaki ejderha, 70kg ağırlığındaki Odesa Opera Binası, ve bir köy maketi en dikkat çekenleri. Müzede ayrıca çikolatadan yapılan tablolar ve çikolatadan yapılan bir film yer alıyor. Bu kadar çikolata içinde çıkışta bir de sıcak çikolata ikram ediyorlar.

DSC_0198
Çikolatadan yapılmış Ejderha
DSC_0196
Çikolatadan yapılan objeler

7- Pushkin Museum / Puşkin Müzesi

Sürgün için gönderildiği Odesa’da kaldığı ev, Puşkin hayranları tarafından müzeye çevrilmiş. İçeride Puşkin’in kullandığı masa, özel eşyaları ve elyazmaları bulunuyor. Müze yine Puşkin’in adını taşıyan Puşkin caddesinde yer alıyor.

DSC_0053
Puşkin
DSC_0056
Puşkin Müzesi

8- Derybasivska Street / Derybasivska Caddesi

Şüphesiz Derbasivka Caddesi Odesa’nın en eğlenceli ve kalabalık caddesi. Şehrin merkezinde bulunan caddede Sağlı sollu cafeler, hediyelik eşya dükkanları, mağazalar, stantlar bulunuyor ve sürekli bir etkinlik yapılıyor. Cadde özellikle yaz aylarında 24 saat hareketli bir cadde.

DSC_0135
Derybasivska Caddesi
KODAK Digital Still Camera
Derybasivska Caddesi

9- City Garden / Şehir Bahçesi

Derybasivska Caddesi üzerinde bulunan Şehir Bahçesi’sinin tarihi, içindeki ağaçlardan da anlaşılacağı üzeri çok eskilere 1800’lü yılların başlarına dayanıyor. Ortasındaki fıskiyeli havuz ve çevresindeki bir çok heykel çok süslü bir bahçe. City Garden, şehir yoğunluğu arasında dinlenip rahat bir nefes almak için ideal bir yer.

KODAK Digital Still Camera
City Garden

10- Transfiguration Cathedral / Transfiguration Katedrali

Derybasivska Caddesinin bitiminde Soborna Meydanı’nın ortasında Bulunan kilise 1800’lü yıllarının başında inşa edilmiş. Ortodoks Katedrali olan Transfiguration Katedrali, 1936 yılında Sovyet güçleri tarafından ağır hasara uğrar ve yıllar sonra 1999 yılında restore edilir.

KODAK Digital Still Camera
Transfiguration Katedrali
DSC_0126
Transfiguration Katedrali

11- Al Salam Mosque / El- Selam Camisi

Ukrayna’da nadir bulunan camilerden biri Olan Al Salam Camisi bir önceki adı, Camiyi yaptıran kişinin adı olan Hacı Bey’dir. Bir Tatar camisi olan Cami, günümüzde Arap Kültür merkezini, Arap kütüphanesini barındırır.

KODAK Digital Still Camera
Al salam Camisi

12-Privoz Bazaar / Privoz Pazarı

Otogarın ve Tren istasyonun hemen yanında bulunan pazar, 1827 yılında kurulmuş ve pazar genişleyerek Ukrayna’nın en büyük pazarı olmuş.  Bizim bildiğimiz pazarlardan biraz farklı. Devasa bir binanın içinde ürünlere göre bölümlere ayrılmış. Bir bölümde et, bir bölümde meyve, bir bölümde kuru gıdalar, bir bölümde tatlı şeyler satılıyor. Binanın hemen arkasında devam eden Privoz pazarı, kapalı çarşı gibi sokak sokak uzuyor, kıyafetler, ayakkabılar ve çeşitli eşyalar satılıyor. Hemen yanında bizim semt pazarı gibi iki büyük bölüm var orada da bizim pazarlarda olan ürünler satılıyor. Ayrıca Privoz’un çevresinde de her çeşit şeyi bulabileceğiniz yüzlerce seyyar satıcı stantları bulunuyor. Bir çok bölümden oluşan Privoz Pazarını kaybolmadan dolaşmak imkansız.

DSC_0094
Privoz Pazarı
DSC_0103
Privoz

13- Otrada Beach / Otrada Plajı

Odesa’nın Karadeniz sahili boyunca uzanan bir çok plajı bulunur. Bunların en büyük ve kalabalık olanı Otrada Plajıdır. Cafelerin restoranların bulunduğu plajda gün boyu süren partiler gece de devam ediyor.

Odesabeach
Otrada Plajı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s