Sazak (Korsan) Koyu

sazak koyu

Akdeniz’in denize paralel uzanan dağların denize dik uzanmaya başladığı bölge, Adrasan, Olimpos ve Çıralı’nın olduğu bölgedir. Bu bölgede artık koylar, burunlar ve seyrine doyulmayan manzaralar başlar.

Bu bölgenin en güzel koylarından biri de şüphesiz Sazak ve Porto Ceneviz koylarıdır. Bir burnun kuzey ve güney koylarını oluşturan bu koylardan Porto Ceneviz koyuna karadan ulaşım yoktur. Fakat Sazak koyuna, yolu çok iyi olmasa da karadan ulaşabilirsiniz.

Antalya – Kumluca kara yolundan Adrasan’a (Çavuşköy) doğru aşağıya doğru inmeye başlayınca çok sürmeden Adrasan’ın merkezine ulaşırsınız. Merkezindeki camiden sola dönüp, dere kenarına doğru ilerleyerek devam edin. Dereyi geçtikten sonra sağa sapınca yol sizi direkt Sazak koyuna götürür. 

IMG_6768
Adrasan – Sazak Koyu Yolu
IMG_6773
Adrasan – Sazak Koyu Yolu

Yol bozuk olsa da manzarası mükemmel. Ayrıca yol boyunca dua edin ki karşıdan araba gelmesin. Çünkü yol bir arabanın anca geçebileceği kadar dar. Çok az noktalarda iki arabanın geçmesine imkan veriyor. Ayrıca yol boyunca sağa doğru inen bir kaç yol var. Bu yollara girmeden soldan devam edeceksiniz. 

IMG_6795
Adrasan
IMG_6790
Adrasan
IMG_6789
Mavi Yolculuk yapan tekne

Yolun sonuna geldiğinizde sizi iki büyük tepenin çevirdiği Sazak Koyuna varmış olacaksınız. İlk başta bizde de olduğu gibi nefesiniz kesilebilir. Biraz dinlenip manzarayı içimize sindirdikten sonra hemen çadırımızı kurduk ve kanolarımızı şişirdik. Artık kendimizi denize bırakma zamanı geldi.

IMG_6748
Sazak Koyu
IMG_6751
Sazak Koyu

 

IMG_6752
Kamp Alanımız
IMG_6753
Arabanın üstündeki çadırımız

Normalde o gün kanoyla soldaki burnun hemen arkasındaki Porto Ceneviz Koyuna gitmeyi düşünüyorduk fakat rüzgar biraz sertti. Batıdan estiği için Sazak Koyunun içi güzel olmasına rağmen koydan dışarıya çıkmak pek güvenli değildi. Biz de kanolara atlayıp koyun içinde yaklaşık 4 saat kıyıları gezdik.

IMG_6730
Sazak Koyu içinde turkuaz deniz
IMG_6731
Sazak koyu
IMG_6738
Sazak Koyu

 

IMG_6739
Sazak koyu

Sazak Koyuna araçla gelinebileceği gibi Adrasan’dan ya da Çıralı’dan kano ile denizden de gelinebilir. Kano ile gelirken Adrasan’dan yola çıkmak yolu biraz daha uzatır. Çıralı daha yakın. Fakat her iki yolda da manzara insanı büyüler. 

IMG_6729
Kumsal
IMG_6744
Sazak Koyu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sazak (Korsan) Koyu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s