Tiflis’te Görülmesi Gereken 20 Yer

1- Old Tbilisi / Eski Tiflis

4. Yüzyıla dayanan geçmişi ile Eski Tiflis, Tiflis’in en hareketli yerlerinden biri. İpek Yolunda bulunduğu için oldukça da değerli bir yerleşim yeri. Arnavut kaldırımlı sokaklarını çevreleyen eski Tiflis evlerinin yanında çok sayıda otel, restoran, Kilise, Cami, Sinagog,  bar, cafe ve dükkanlar Eski Tiflis’e canlılık katıyor. 

img_9705
Old Tbilisi

2- Gabriadze Theatre

Eski Tiflis’in ara sokaklarında bulunan Gabriadze Tiyatrosu, Rezo Gabriadze tarafından kurulan bir kukla tiyatrosu. Her gün bir sefer perdelerini açan kukla tiyatrosunda oyun izlemek ve o büyüleyici tiyatroyu yakından görmek güzel bir deneyim.

DSC_0853
Gabriadze Kukla Tiyatrosu

3- Museum Of Fine Arts / Güzel Sanatlar Müzesi

Gürcistan’ın değerli tablolarının sergilendiği müzede aynı zamanda kalıcı ve belli zamanlarda açılan resim sergileri yer alıyor. Tablolara ve resim sanatına ilgi duyanların mutlaka gitmesi gereken yerler arasında. Müze Old Tbilis’nin içinde yer alıyor. 

img_9764
Gürcistan’ın yöresel müzik aletleri

4- Kartlis Deda

Tiflis’in kuruluşunun 1500. yılı anısına, 1958 yılında Eski Tiflis’in hemen üstündeki Sololaki Tepesine dikilen Kartlis Deda anıtı 20 metre yüksekliğinde. Kentin simgesi olan  Kartlis Deda, geleneksel bir Gürcü Kadını temsil eder. Bir elinde misafirlerine ikram etmek için şarap, diğer elinde ise düşmanları ile savaşmak için kılıç taşır. Kartlis Deda heykeline merkezdeki teleferikle ya da Eski Tiflis’in ara sokaklarından yürüyerek çıkılır.

IMG_9471
Kartlis Deda

5-Narikala Fortress / Narikala Kalesi

4. Yüzyılda Kurulan Narikala kalesinden günümüzde eski gösterişli hali yok fakat Eski Tiflis’in üstünde Tiflis’i yukarıdan gören bir konumda olan kalenin duvarlarının büyük kısmı duruyor. Kalenin içinde St. Nicholas Kilisesi bulunuyor.

img_7931
Narikala Kalesi ve St Nicholas Kilisesi

6-Sülfür Banyoları

Tiflis, adını Sülfür banyolarının sıcak suyundan almış. Old Tiflis’in hemen yanında bulunan bölgede bir çok tarihi sülfür banyosu mevcut. Sülfür bakımından zengin olan bu banyoların kokusu çok iyi olmasa da söylediklerine göre sağlık yönünden çok faydalı. Özellikle soğuk Tiflis kışında gidildiğinde sıcak sülfür banyolar daha güzel oluyor. 

IMG_9758
Sülfür Banyoları
IMG_9718
Sülfür Banyoları

7- Abanotubani Waterfall / Abanotubani Şelalesi

Sülfür Banyolarının arkasına doğru giden yol bir anda derin bir vadi şeklini alır. O vadiden yürümeye devam ederseniz karşınıza şehrin ortasında gizlenmiş Abanotubani Şelalesi çıkar. Yaklaşık 30 metre yüksekten akan şelale görülmeye değer yerler arasındadır. Yazın sıcağında bile o vadi ve şelaleden akan su soğuk olur.

IMG_9735
Abanotubani Şelalesi
IMG_9737
Şelaleye giden vadi

8-Juma Mosque / Cuma Cami

1864 Yılında Şah Abbas tarafından yapılan ve yıkıldıktan sonra bir kez daha yapılan Cuma Camisi, Tiflis’in en önemli Camisidir. Old Tbilis’in içinde yer alır.

IMG_9753
Cuma Camisi

9- Metekhi Kilisesi

Metekhi Köprüsünün bitiminde, Metekhi Falezinin üstünde bulunan Metekhi Kilisesi bir Ortodoks kilisesidir. Hemen yanında Tiflis’in kurucusu olan Kral Vakhtang’ın heykeli yer alır.

IMG_9698
Metekhi Kilisesi, Kral Vakhtang Heykeli, St. Abo Kilisesi (Altta)

10- St. Abo Kilisesi

Metekhi köprüsünün bitiminde, Metheki kilisesi altında, Kura Nehrinin hizasında bulunan St Abo Kilisesi, Bağdat’ta Müslüman olarak doğan sonradan Hristiyan olan St. Abo tarafından yapılmış küçük bir kilisedir.

11- Teleferik ve Füniküler sistem

Tiflis Teleferik, Metekhi köprüsünün yanından kalkıp, Kartlis Deda’nın bulunduğu Eski Tiflis’in hemen arkasındaki Solalaki Tepesine çıkar. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor. Tiflis’i yukarıdan görmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat. 

img_9493
Tiflis Teleferik

 

Füniküler Sistem ise şehrin biraz uç kısmında yer alan Daniel Chonqadze Caddesinden, kalkıp, Tiflis’in en yüksek yeri olan Mtatsminda Dağına çıkar. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Mtatsminda Dağından Tiflis’in her yeri ve çevresindeki göller, dağlar görünüyor. Füniküler sistem ile dağın tepesine çıkarken yolun ortasında, Mtatsminda Pantheon’a gitmek isteyenler için bir durak var. Mtatsminda Pantheon’u, Gürcistan’ın ünlü kişilerinin gömüldüğü mezarlıktır. 

DSC_0919
Füniküler sistem
DSC_0976
Mtatsminda Pantheon’u

12- Mtsheta River / Kura Nehri

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’dan geçip Hazar Denizine dökülen Kura Nehrin’in toplam uzunluğu 1500 km’dir. Nehir, Tiflis’in tam ortasından geçer ve Tiflis’in silüetini oluşturur. Kura Nehri üzerindeki köprüler ve nehrin yanında yükselen falezlerin üstlerine yapılan evler görülmeye değer.

IMG_9787
Kura Nehri
img_9494
Kura Nehri

13 – Dry Bridge Flea Market / Dry köprüsü Antikacılar Pazarı

Dry Köprüsü üstüne kurulan antikacılar pazarı o coğrafyanın en büyük pazarı. Akla gelebilecek her türlü 2. el ya da antika eşya bulmak mümkün. Pazarda, Sovyet madalyasından, elektrik sigortasına, yemek takımından, plaklara, binlerce liralık tablolardan, ameliyat bıçaklarına kadar her türlü eşyayı bulmak mümkün. 

IMG_9580
Antikacılar Pazarı

14- Sameba Katedrali / Holy Trinity Cathedral

Yapımı 2004 yılında tamamlanan, Gürcü Ortdodoks Katetrali dünyanın en büyük dini binalarından biri. Bütün Tiflis’i gören bir konuma inşa edilen Katedralin içi de dışı gibi büyüleyici. 

IMG_9543
Sameba Katedral
IMG_9495
Sameba Katedrali

15- Agmashenebeli Avenue / Agmashenebeli Bulvarı

Agmashenebeli Bulvarı, Tiflis’in en önemli iki bulvarından biri. Tarih boyunca adı sürekli değişen bulvar üzerinde çok sayıda tarihi sinema, tiyatro, belediye binası, restoran ve dükkanlar var. Ayrıca bu cadde üzerinde Türk otelleri, restoranları, marketleri ve berberleri de bulunur. 

IMG_9611
Agmashenebeli Bulvarı
IMG_9614
Agmashenebeli Bulvarı

16- Marjanishvili Square / Marjanishvili Meydanı

Kote Marjanishvili caddesi ile Agmashenebeli bulvarının kesişme noktasında yer alan Marjanishvili Meydanı küçük fakat oldukça güzel bir meydandır. Çevresindeki binaların tümü 19. Yüzyıl mimarisinde görkemli ve son derece estetik yapılmış. Binaların altında ise çok sayıda restoran ve kafeler var.

17- Rustaveli Avenue / Rustaveli Bulvarı

1,5 km Uzunluğundaki Bulvar Tiflis’in en önemli bulvarı. Bulvar üzerinde Parlamento binası, Ulusal opera binası, Gürcistan Ulusal Müzesi, Tiyatrolar, Sinemalar, Kiliseler, Oteller, restoranlar ve kafeler bulunur. Bulvarın en canlı yeri tam ortasında bulunan ve bulvara adını veren Şota Rustaveli heykelinin bulunduğu yerdir.  

img_9653
Rustaveli Bulvarı
img_9648
Rustaveli Bulvarındaki Şota Rustaveli Heykeli

18- Georgia National Museum / Gürcistan Ulusal Müzesi

Tarih boyunca bu coğrafyada yaşayan tüm medeniyetlerin kültürel miraslarının sergilendiği salonlardan, Gürcistan’ın önemli ressamlarının resimlerine,  Gürcistan’ın ulusal mücevherlerinden, o bölgede bulunan mumyaya kadar bir çok değerli eserin sergilendiği müze Gürcistan’ın en önemli müzesidir. Ayrıca müzede Sovyet dönemindeki Gürcistan’ın yaşam şartlarını anlatan özel bir bölüm de vardır. Rustavelli bulvarında bulunur.

DSC_0916
Gürcistan Ulusal Müzesi
DSC_0903
Gürcistan Ulusal Müzesi

19- Freedom Square / Özgürlük Meydanı

Daha önce Erivan ve Lenin meydanı isimlerini alan meydanın ismi, Gürscistan’ın bağımsızlığını kazanması ile Özgürlük Meydanı adını almıştır. Rustavelli Bulvarının doğu ucunda bulunur ve çevresinde Gürcistan Bankası, Marriott Oteli ve Old Tbilisi yer alır. Oldukça büyük olan meydanın ortasında atın üstüne binmiş St. George heykeli var.

IMG_9462
Özgürlük Meydanı
IMG_9466
St. George Heykeli

20- Mtatsminda Park

Mtatsminda Park,  Füniküler sistem ile çıkılan dağın tepesine kurulmuş Eğlence parkı. Roller coaster, dönme dolap ve bunun gibi bir çok eğlencenin bulunduğu parkta konserler ve festivaller düzenleniyor.

IMG_9622
Mtatsminda 
DSC_0963
Mtatsminda Park

 

Tiflis’te Görülmesi Gereken 20 Yer” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s