Suluada

Suluada, Adrasan ile Gelidonya arasında Akdeniz’de ender bulunan beyaz kumsallı bir doğa harikası. Çok fazla bilinen bir ada olmamasına rağmen bilinen çoğu yerden daha güzel ve gizemli. Durum böyle olunca kanoyu atlayıp keşfe gitmek için yola koyulduk.

DSC_0239

DSC_0002

Adrasan’da hazırlıklarımızı tamamlayıp kano ile yola çıktık. Google haritasında yaptığım plana göre yaklaşık 10kmlik bir yolculuktan sonra adaya ulaşacağız.

DSC_0009

DSC_0021

Akşamüstü yola çıktığımız için güneş çok fazla rahatsız etmedi. İlk burnu döndükten sonra rüzgarı karşımıza alıp biraz zorlansak da nefes kesici bir manzara karşısında halimizden oldukça memnunduk. Sağımızda uzanan dağları, masmavi koyları keşfetmenin sevinciyle son sürat adaya doğru ilerledik.

 

DSC_0033

Ve ada karşımızda… İlk başta biraz uzak göründü tabi ama yılmak yok 🙂

 

DSC_0042

DSC_0049

Biz kafa rüzgarı ile kürekleri çekerken, rüzgarı arkasına alan yelkenlinin yanımızdan süzülerek geçmesini ister istemez kıskandık.

DSC_0056

Suluada… Fotoğrafı çektiğimizde Nüfusu 0 olan adanın, o gece nüfusu 2 oldu.

Screenshot_20160620-194828

Yorgun bir şekilde adaya varıp yerleştik. Kumu o kadar güzel ki, bir yorgunluğu unutup kayalardan fotoğraf çekindik, çevreyi keşfe çıktık, denize girdik.

DSC_0098

DSC_0104

DSC_0114

Bir de şansımıza dolunay vardı.

DSC_0128

DSC_0142

Biz yorgunluktan bittik artık uyuyalım derken gecenin yeni başladığının farkında değildik. Adrasan’dan gelen bir gezi teknesi sahile yanaştı. Olimpos’taki Salinas Pansiyonun sahibi Konur abi misafirlerine ve personeline sürpriz yapmış  Suluada’ya getirmiş. Bizim ateşi de görünce yanımıza geldiler. Hepsi bir birinden eğlenceli, samimi yaklaşık 15 kişi ile ateşimizi paylaştık. 2 saat sohbet ettik.

DSC_0150

Neşeli sohbetin ardından misafirlerimizi uğurladık ve yattık.

DSC_0168

DSC_0171

DSC_0164

DSC_0175

Sabah, sağlam bir rüzgar ile uyandık. Hava durumuna göre rüzgar 2’ye kadar devam edecekti. Biz de öğlene kadar dün akşamın yorgunluğunu çıkartık. Bir o gölgede bir bu gölgede uyuduk.

DSC_0179

DSC_0189

Saat bir gibi rüzgar biraz azaldığında adanın etrafında bir tur atıp dönmek için yola koyulduk. Söylenenlere göre adada şifalı bir tatlı su kaynağı varmış. Ada ismini de oradan almış. Onu bulmak için yola çıktık. Bütün adanın çevresini dolaşmamıza rağmen tatlı su kaynağını bulamadık.

DSC_0199

DSC_0207

DSC_0210

Ada’da, birisi kuzeyde diğeri orta kısmının batısında olmak üzere 2 adet plaj var. orta kısmından aşağı doğru küçüklü büyüklü bir çok mağara var. Bir de adanın ortasında diğer tarafa geçilen bir tünel var.

Sulaada kano ile keşfedilmek için muhteşem bir yer. Fakat Adrasan’dan adaya gelme konusunda dikkatli olunması gerek. Adrasan, konum itibari ile açık deniz hava olaylarından etkilenen bir burun. Bunun yanında 3-4 km açıktaki adaya gitmek için biraz daha açılmak gerekiyor. Denizdeki rüzgar tahminlerini dikkatli incelemek ve Anakara ile ada arasında kalan kısımdaki akıntılara karşı dikkatli olunması gerekir.

Video:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s