Çin Seddi

Gerçek adı Büyük Duvar olan ve Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi, Po Hay körfezinden başlar, Pekinin kuzeyinden ve Gobi çölünden geçer ve güney batıya doğru uzanır.  Yapımı yüzyıllarca sürdüğünden, yapımına katkıda bulunan hanedanlıklar, kullanılan materyaller, yapım teknikleri ve yapım amaçları değişir ve günümüze kadar gelir. Çin Seddi sadece bir duvar olmaktan çok adeta Çinliler için yaşamın ve tarihin her noktasını etkileyen bir kültür halini almıştır.

IMG_1261

IMG_1263

Milattan önce 211. Yılında Çin’de hüküm süren bir hanedanlık zamanında korunma amaçlı küçük bir duvar olarak yapımı başlamış. O tarihten bu yana önemli bir kısmını Ming Hanedanlığı yapmış olsa da 20den fazla Çin hanedanlığı tarafından günümüzdeki halini almıştır. Toplam mesafesi 6000km olan Seddi’n büyük kısmı zaman içinde yıkılmış ve onarımlar görmüş. Çin Seddi’nin düz duvar olan yerleri dışında, 200 metre de bir gözetleme kuleleri ve kaleler, 9 km’de bir fener kuleleri ve değişik mesafe uzaklıkta yerleşim yerleri vardır. Yüksekliği 4 ile 6 metre arasında değişiklik gösteren duvarın genişliği ise 6 ile 7 metre arasında değişiklik gösterir.

Çin Seddi
Çin Seddi
Çin Seddi
Çin Seddi
Mu Tian Yu bölümü
Mu Tian Yu bölümü

Çin Seddi’nin yapım amacı halen tartışılan bir konudur. Genel olarak bilinen amaç Moğol ve Türk saldırılarından korunmaktır. Bunun yanında çok sayıda yıkılan ve kurulan Çin Hanedanlıklarının sınırlarını çizmek için kullanıldığını düşünenlerin olduğu gibi Çin’de yerleşik yaşama geçen halkların arazilerini korumak amacı ile yapıldığını düşünenler de vardır. Ayrıca yapımı sırasında suç işleyenlerin Seddi’n inşasında çalışma cezaları, her hanedanlık tarafından ortak ve yaygın bir uygulama olmuştur.

Geçitlerden birinin açıklaması
Geçitlerden birinin açıklaması
Çin Seddi üzerindeki toplardan biri
Çin Seddi üzerindeki toplardan biri

Günümüzde Çin Seddi’nin hiçbir koruyuculuk ve ayrıştırma görevi kalmamış, tamamen dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin uğrak yeri olmuştur. Uzaydan görünen, insan eli ile yapılan tek yapı olması ve dünyanın yedi harikasından biri olması ile dünya çapında birçok kişinin görmek istedi bir yerdir. Çinliler de bunun nimetlerinden oldukça faydalanmakta. Çin Seddi Pekin’in yaklaşık 100km kuzeyinden geçiyor. Bundan dolayı Pekin’de Çin Seddi için çok fazla turistik çalışmalar yapılır ve Çin Seddi’ni gezmek isteyenler için çok fazla sayıda tur vardır.  Turların fiyatı yaklaşık 250-300 yuan. (1TL = 2.41Yuan)

Çin Seddi
Çin Seddi
Çin Seddi
Çin Seddi

Çin Seddi’nin toplam üç bölümü turizme açık. Badaling, MuTian Yu ve Simatai bölümleri. Badaling ilk açılan ve en kalabalık bölümü. MuTian Yu, daha sonra açılmış. Pekin’e biraz uzak olsa da Seddi, manzara açısından en güzel yerden gören bölümü. Simatai ise en son açılan bölüm. Şehre en uzak bölüm olduğundan ve Pekin’in en tehlikeli yerleşim yerlerinden biri olduğu için henüz beklenen ilgiyi görememiş bir bölüm.

Çin Seddinden bir manzara
Çin Seddinden bir manzara
Çin Seddinden bir manzara
Çin Seddinden bir manzara

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s