Odesa 4 / Ukrayna

19 saatlik Minsk – Odesa otobüs yolculuğundan sonra Odesa’ya geldiğimde direk kendimi kiraladığım eve attım ve bir kaç saat uyudum. Odesa’nın gezilecek yerlerine baktığında 3kmye 1km alanında bir dikdörtgenden ibaret olduğu için ilk gün bir keyif yaptım.

Otogar

Karadeniz’de Samsun’dan sonra en büyük liman kenti olan Odesa aynı zamanda Ukrayna’nın denize açılan kapılarından biri. Liman kenti olması ve kültürel mirasının diğer Ukrayna şehirlerinden farklı olması şehre çok farklı bir hava katmış. Yunan uygarlığı, Akdeniz’de olduğu kadar Karadeniz’e de ulaşmış ve günümüze kadar gelen izler bırakmış.

Vorontsov lighthouse
Odesa limanı

Odesa’nın dünyaca ünlü yeri 194 basamaktan oluşan merdivenleri. Merdivenlerin alt kısmı limana açılıyor. Üstü de şehre gidiyor. Başlarda Odesa, Liman ve Richelieu merdivenleri olarak anılan merdivenler, yönetmen Sergei Eisenstein tarafından 1925 yılında çekilen Potemkin Zırhlısı filmiyle adı Potemkin Merdivenleri olarak kalmış. Devrimcilerin Çarı devirmek için yaptırdığı filmin en önemli sahnesi olan katliam sahnesi bu merdivenlerde geçiyor. Ve film başarlı oluyor. Film ayrıca ilk film olarak önemini koruyor.

Potemkin merdivenleri
Merdivenin üstündeki Odesa ‘nın ilk valisi olan Duc de Richelieu

Benim kiraladığım ev merdivenlerin yanında kaldığı için her gün bir kac defa 194 basamak inip çıkmak zorunda kaldım.

Potemkin merdivenleri
Merdivenlerin yanındaki İstanbul Park

Odesa diğer Ukrayna sehirlerine göre daha hareketli. En hareketli yerlerinden biri Derybasivska Caddesi. Cadde sağlı sollu kafeleri dükkanlar iler gece gündüz hareketli bir cadde.

Derybasivska Caddesi
Derybasivska Caddesi

Şehrin diğer hareketli yeri de ülkenin en büyük pazar olan Privoz Pazarı. 1827 yılından günümüze giderek büyüyerek gelmiş. Şu an büyük kapalı et pazarından, kapalı çarşısından, meyve pazarından ve kıyafet pazarından oluşan dev bir pazar olmuş ve hala kalabalık.

Privoz pazarı
Kurtulmuş balıklar
Ucu sonu görünmeyen kıyafet standı koridoru

Odesa’da küçüklü büyüklü çok fazla müze var. Resmi müzeleri saymazsak, kıyafet müzesi, çikolata müzesi, saksafon müzesi, Puşkin Müzesi ve bir cok değişik müze. Ben çikolata müzesine, Puşkin Müzesine, Arkeoloji Müzesine ve Holocaust Müzesine gittim.

Puşkin Müzesi
Holocaust (Yahudi soykırımı) Müzesi
Çikolata Müzesi (170 kiloluk ejderha çikolatası)

Her köşe başında mükemmel bir bina cıkan Odesa’nın en mimari örnekleri Opera Binası, Flarmoni Orkstrası binası. Ben fırsat bulamadım ama gelmeden bir bilet alınırsa burada bir gösteri izlemek eminim muhteşem olur.

Opera Binası
Flarmoni Orkestrası binası
Ortodoks Katedrali
Grivni