Tokyo 2

Japonya’nın başkenti Tokyo 23 semtten oluşuyor ve her birinin kendi havası var. Kimi semti modern bir görünüme sahip, kimi semti geleneksel, kimi semtinde dingin bir atmosfer varken, kimi semtinde çılgın bir atmosfere sahip.

Tokyo’nun en ünlü semtlerinden biri geleneksel mimari ve yaşam tarzı ile Asakusa. Asakusa, merkezinde Tokyo’nun en eski tapınağı olan Sensöji Tapınağının, çevresinde de geleneksel alışveriş sokaklarının bulunduğu önemli bir tapınak ve eğlence bölgesidir. Turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri. Sensöji Tapınağına kadar uzanan alış veriş caddesi Nakamise Shopping Street, geleneksel Japon mimarisiyle yapılmış, sağlı sollu küçük dükkânların sıralandığı çok sevimli bir cadde. Budist tapınağı olan Sensoji Tapınağı yanında Japonların inancı olan Şinto inancının ibadet yeri Asakusa Shrine var. Genelde Japonya’nın çoğu yerinde Budist tapınağı ve Şinto mabedi yan yana bulunuyor. Yine o bölgede bulunan Budistlerce kutsal sayılan 5 katlı Pagoda ve tapınaklara giriş kapıları Asakusa’ya çok mistik bir hava katıyor.

20140929_094415
Asakusa
20141001_121120
Asakusa Merkezi

Şintoizm Japonların, Budizm gelmeden önce inandıkları milli bir din, inanç ya da bir felsefe. Bu hala tartışma konusu. Şintoizm genel olarak, doğanın komple bir tanrı olduğuna inanıp doğayı kutsal sayıyor. Budizm’in etkisini göstermeye başlayınca Şinto ile Budizm birbirine karışmış ortaya değişik bir inanç çıkmış.

2014-10-02 13.21.14
Şinto Ayini

Kafelerin, restoranların bulunduğu canlı Asakusa sokaklarında Kago’lar gelenleri şaşırtıyor. Kago, faytonları insanların çektiği bir taşıma sistemi. 1800’lü yıllara dayanan Kagolar yük ve insan taşıması olarak oldukça yaygın kullanılıyordu. Günümüzde turist taşımak için kısa mesafeli kullanılıyor. En gelişmiş teknolojiye sahip ülkede insanların çektiği faytonları görmek şaşırtıyor.

IMG_2185
Asakusa’da Kagolar

Ben de birçok turist gibi Tokyo’da Asakusa’da kaldım. Kendine özgü mimarisini bozmayan Asakusa’da oteller de geleneksel. Benim kaldığım otelin üç kısmı var. Bir yer yataklı odaların olduğu geleneksel kısım, bir normal batı standardında odaların bulunduğu modern kısım bir de kapsülden oluşan kısım. Kapsül oteli yıllar önce bir belgeselde ilginç otelleri tanıtırken görmüştüm ve çok şaşırmıştım. Acaba bu oteli neden yaptılar? Bu otelde kimler kalır diye düşünürken yıllar sonra karşıma çıktı. Kaldığım kapsül otel Japonya’da ilk açılan. Daha sonra talep gördükçe başka otellerde bu şekilde kapsüller açmaya başlamış. Görevli beni üst üste dizilmiş kapsüllerin bulunduğu morg gibi odaya getirdiğinde ne yalan söyleyeyim, şok oldum. Ertesi gün hemen daha düzgün bir yer bulurum diye  düşündüm. Ama kaldıkça sevdim, sevdikçe daha çok kaldım. Kapsülün içinde Tv, radyo, raf ve havalandırması var. Dışarıdan göründüğünde dar gibi görünüyor fakat çok rahat yatılıyor.

2014-09-30 01.56.11-3
Kapsül odaları
2014-09-30 01.56.51
Kapsülün içi

Ueno, Asakusa’nın komşu semti. Genelde doğal yaşamı ve parkları sevenler için ideal bir semttir. Ueno’da Japonya’nın en büyük parkı olan Ueno Parkı bulunuyor. Bir günde gezilemeyecek kadar büyük olan parkın yürüyüş yolları boyunca yüzlerce kiraz ağacı sıralanmış. Baharda kiraz çiçeklerinin açmasıyla inanılmaz bir görüntü yaratıyor. Parkta Bentendo Tapınağı, Toshogu Shrine, Tokyo Ulusal Müzesi, Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, Ueno hayvanat bahçesi, Tokyo Bilim Müzesi, Tokyo Batı Sanatları Müzesi, Ueno Royal Müzesi ve bunlara benzer birçok müze ve bir kaç tane tapınak var.

IMG_2280
Ueno

IMG_2263
Ueno Parkı

Parkın içinde bulunan Ueno Hayvanat bahçesi gerek botanik açıdan gerekse hayvan çeşidi açısından zengin bir hayvanat bahçesi. Dünyanın dört bir tarafından getirilmiş hayvanlar, doğal yaşam alanına uygun yapılmış yerlerinde yaşıyor. Parkın içinde bir gölet ve çok çeşitli ağaçlar var. İçeriye girer girmez herkesin merak ettiği, hayvanat bahçesinin maskotu olan pandaların kafesleri karşımıza çıkıyor. Hayvanat bahçesinde akla gelebilecek her hayvan yaşıyor. Sürüngenlerden, kanatlı hayvanlara, vahşi hayvanlardan, çok minik hayvanlara kadar her çeşit var.

DSC_0083 (1)
Mirket
IMG_2260
Ueno Parkı

Ueno Hayvanat Bahçesinin peyzaj düzenlemesi en az içindeki hayvan çeşitliliği kadar zengin. Çok çeşitli bölümler yapmışlar örneğin gece yaşayan hayvanları görmek için mağara konseptinde yerlere girip çok az ışıkta hayvanları  görebiliyorsunuz. Çok minik vitrinlerin içinde çok küçük canlıları görebiliyorsunuz. Bir de işin güzel tarafı hayvanların yaşadığı yerlerin gerçek hayatta yaşadığı yerlere çok benzemesi. Kafeslerin ve cam vitrinlerin içinde bitkisinden ağacına, doğal akarsuyundan göletine kadar her şeyi yapılmış.

DSC_0150 (1)
Hayvanat Bahçesi

Ueno da bu kadar doğal güzellik yanında Japonların vazgeçilmez alış veriş caddelerinden biri olan Ameyoko Caddesi var. Japonya’da alış veriş çılgınlığı had safhada. Çok fazla alışveriş caddesi var ve bu caddeler tıklım tıklım. Mağaza raflarında binlerce ürün ışıl ışıl alıcılarını bekliyor. Yarattıkları çizgi film, film ve dergi kahramanlarının yüzlerce çeşit oyuncağı ve hediyelik eşyası üretiliyor. Ameyayoko da böyle bir binlerce çeşit ürünün satıldığı, renkli, canlı ve kalabalık bir cadde.

IMG_2283
Ameyayoko caddesi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s