Pekin 23/09/2014

Bir kaç gündür düşündüğüm bir plan vardı. Buradan Xi An’a geçip oradan mı Şanghay’a gideyim. Yoksa buradan direk Şanghay’a mı gideyim, sonra mı Xi An’a geçeyim. Bu gün sabah direk Şanghay’a gitmeye karar verdim. Agatha, Xi an’a gitti. O bana güzel olup olmadığının bilgisini verecek.

Tren istasyonuna gitmek için metroyu kullandım. Pekin’de ilk defa metroya bindim. Moskova’da ki kadar estetik değil ama oldukça geniş ağı var. İngilizce anons yapıyor ve istasyon bilgileri İngilizce. Başta biraz karışık gibi görünse de kullanımı Moskova’dakinden daha kolay.

Pekin metro haritası
Pekin metro haritası
Metro durağı
Metro durağı
Pekin metrosu
Pekin metrosu
Pekin metrosu
Pekin metrosu

Bu akşam 21:16 treni ile Şangaya 309 yuana bilet aldım. Yataklı olanlar 600 yuan. Hiç gerek yok biliyorum, yataklı olmayanlarda da bir şekilde yatacağım. Tecrübem var. Çin’in otobüsleri çok şaşırttı bakalım trenleri nasıl olacak? Tren istasyonu inanılmaz büyüklükte ve çok lüks. Bizim Atatürk havaalanından daha büyük olabilir. Ortalıkta hiç trende görmedim.  Tren istasyonu, havaalanına benziyor.

Tren istasyonu
Tren istasyonu

Tren istasyonunda bir kungfu lokantasına girdim. 20 yuana yenilebilir bir yemek söyledim. Tavuklu, mantarlı, patlıcanlı bir şeydi. Yemek çok güzeldi ama benim asıl şaşırdığım konu, yemeği çöple yedim. Hem kısa zamanda hem de hiç zorlanmadan. Daha dün değil ondan önceki gün yiyememiştim. Sanırım keramet yediğim akrepte. Akrebi yiyince daha mı bir Çinliye benzedim bilmem.

Kungfu restoran
Kungfu restoran
Öğle yemeğim
Öğle yemeğim

Neyse karnımı doyurduktan sonra Pekin’de son olarak Pekin’in en önemli tapınağı olan Cennet Tapınağına ( Temple of Heaven) gittim. Tiantan Parkının içinde bulunun tapınak 15. Yüzyılda yapılmış. Tapınak bünyesinde, Hasat duası sarayı, yuvarlak sunak ve yankı duvarı yer alıyor. Giriş ücreti 35 yuan.(hatırlatma 1tl=35 yuan)

Huzur tapınağı
Cennet tapınağı
Huzur tapınağı
Cennet tapınağı

Video

Yuvarlak sunak
Yuvarlak sunak
Davet odası
Davet odası
Ejderha
Ejderha

Dünkü güzel hava yerini çok kötü bir hava bıraktı. Soğudu ve hafif yağmur sabahtan beri durmadı. O yağmurun altında Tiantan Parkın pek tadını çıkartamadım tabi.

Tapınağın bahçesi
Tapınağın bahçesi

Açık söylemek gerekirse Pekin’i pek sevmedim. Çin Seddi, Tian An Men Meydanı, Bahia Parkı, Jinshan Parkını ve yasak şehir dışında benim için çok gezilecek bir yeri yok. Tabi bunlara Çin’in daracık, kalabalık kırmızı sokaklarını da eklememiz lazım.

Bir sürü müze var ama çok cezp edici müzeler değil. Çinin daracık, kalabalık, kırmızı sokaklarında dolaşmak insanı daha çok etkiliyor. Özellikle 2008 olimpiyatlarından sonra Çin’de turizmin daha da hızlandığını söylüyorlar. Pekin’de hayvanat bahçesi, akvaryum, dönme dolap, park gibi insanları çeken eğlence yeri çok var ama hepsine gitmeye ne para dayanır, ne zaman.

Bu kadar Pekin yeter. Hostele dönüm eşyalarımı hazırladım. Daha sonra tren istasyonun yolunu tuttum.

İstasyon dediğim gibi havaalanına benziyor daha tren görmedim. Her yer kafe, mağaza. Burada da havaalanlarında uçağa binerken gittiğimiz kapılar gibi kapılar var. Vakit yaklaşınca benim treninin kapısı olan 6nolu kapıya gittim. Bilet kontrolünden geçip içeri girdim. Bu kadar benzerlikten sonra karşıma uçak çıksa şaşırmam. Neyse tren çıktı. Aşağı inince raylar, trenler göründü. Tren ama tren demeye bin şahit. Sanki uçak. Son derece lüks ve görünüş süper. Trene bindim oturdum. Bu sefer herkes erkek. Üç kişi karşımda iki kişi yanımda. Yolculuğun başında yanımdaki üst tarafa yatmaya çıktı. Diğer yanımdaki de karşı tarafa yatmaya çıktı. Benim bulunduğum yer bomboş kaldı. Sabaha kadar yata geldim. Karşımda ki üç kişi de kıvrıldı kaldı birbirlerine.

Pekin tren istasyonu
Pekin tren istasyonu
Tren
Tren

Tren kalitesi bakımından en kötüsü Moğolistan, sonra Rusya, en kalitesi Çin treniydi. Fakat en kötü dediğim Moğol treninin içindeki insanlar hepsinden daha kaliteliydi. Moğol treninde saatlerce güldük, sohbet ettik eğlendik. Çin treninde hepsinin suratı asık, tipsiz kişilerdi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s