Ulan Batur 13/09/2014

Önceden yazdığım gibi Ulan Batur’da çok gezilecek yer yok. Dün neredeyse her yeri gezdim o yüzden bu gün kendime tatil ilan ettim. Orhun yazıtları, Göktürkler, Bilge Kağan konusunda araştırma yaptım. Saatlerce yan gelip yattım. Geçen bir ayın acısını çıkartmakta kararlıyım.

Ulan Batur
Ulan Batur
Bize her yer Trabzon
Bize her yer Trabzon

Fakat öğleden sonra yine kanım kaynamaya başladı. Guesthouse’a yürüme mesafesinde Ulan Batur’un en büyük tapınağı varmış adı Megjid Janraisig Tapınağı. Saat 3 gibi ( bu arada Moğolistan ile saat farkı 5 saat) tapınağın yolunu tuttum.

Tapınak yolu
Tapınak yolu
Budistlerin kaldığı yer
Budistlerin kaldığı yer

Tapınak kültürüm yok. Daha dün bir bu gün iki. O yüzden kocaman tapınak kompleksine girince doğal olarak şaşırdım hangisine gireceğimi. Meğer orada çalışan görevli budistlerin kaldığı yere girmişim. Neyse budist kardeş bana girilmeyeceğini söyleyince ben de çıktım. Bu sefer çoğunluğun gittiği yere doğru gittim. Kocaman bir tapınak çıktı karşıma. İçeri girdim. Meğer doğru yer burasıymış karşıma metrelerce uzunluğunda kocaman bir buda çıktı. Etrafımdaki herkes minnettar bir şekilde tapınıyor. İçeri giren herkes, altın rengi dönen, şeyleri çeviriyor. Yüzlerini heykellere sürüyor. Ben de budanın etrafında bir tur attım. Bu arada fotoğraf çekmek yasak ama ben çaktırmadan iki tane çektim. ( Bu tapınağın panaromik fotoğrafı http://www.360cities.net/image/megjid-janraisig-asia adresinde var. Çok da güzel yapmışlar.)

Budistlerin kaldığı yer
Budistlerin kaldığı yer
Tapınak
Tapınak
Küçük bir tapınak daha
Küçük bir tapınak daha
Megjid jansaisig Tapınağı
Megjid janraisig Tapınağı
Tapınağın içi
Tapınağın içi
Metrelerce uzunluğundaki buda
Metrelerce uzunluğundaki buda

Dışarıda çok fazla güvercin var. Hatta bazıları tapınağa bile girmiş. Kimse bir şey demiyor. Biraz güvercinlerin fotoğrafını çekip geri döndüm. Tapınağa giden yol üzerinde çoğunlukla iki çeşit dükkan var birisi hediyelik eşyacı diğeri falcıların dükkanı. Ama buradaki falcıların dükkanı bizimkilerden biraz daha ürpertici.

Tapınağın dışı
Tapınağın dışı
Tapınağın dışı
Tapınağın dışı

Ulan Batur’da en çok dikkatimi çeken şey her köşe başında karaoke barın olması. Ama istisnasız, her mahallede, her cadde de her yer de en az bir tane karaoke bar var. Tabi ben sınır dışı edilmemek için birine girip şarkı söylemedim.

Ulan Batur Videosu:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s