İsfahan’da görülmesi gereken 10 Yer

1- Naqsh-e Jahan Square / Nakş-i Cihan Meydanı

Safevi döneminde başkentlik yapmış olan İsfahan, özel olarak inşa edilmiş bir şehir. Bu süreçte “Dünyanın resmi” anlamına gelen Nakş-i Cihan meydanı binlerce usta tarafından yapılmış. İran’ın en büyük dünyanın sayılı büyük meydanlarından olan Nak–i Cihan Meydanının dört tarafında çok önemli yapılar var. Bu yapıları listenin diğer maddelerinde görebilirsiniz. Meydanı çevreleyen koca kapalı çarşı da gündüz alışveriş yapabilirsiniz. Gece de ışıklandırmayla ışıl ışıl olan meydanda çimler üzerinde piknik yapabilirsiniz. İran’da açık alanda çok fazla kafe mevcut değil. İran’lılar akşam gezmeleri piknik olarak yapılıyor ve şehrin bütün parklarında çimlerin üzerine yiyeceklerini getirip saatlerce vakit geçiriyor. Bu yerlerin en revaçta olanı da bu meydanın çimleri.

img_2063
Nakş-i Cihan Meydanı

2- Masdjed-e Emam / İmam Camisi

Meydanın güney tarafında Bulunan İmam Camisi meydana yakışır bir büyüklükte. Caminin yüksek tavanlı bir bölümün akustik bir geometriyle yapıldığı için tam ortasına gelip konuşulduğu zaman çıkan sesler, konuşan kişinin kulağına yankı yapıyor. 

img_2104
İmam Camisi

3- Ali Qapou Palace / Ali Kapı Sarayı

İlk olarak meydanın doğusuna ana kapı olarak yapılmış ve yıllar sonra eklemelerle 52 odalı bir saraya dönmüş. Sarayın bir kısmı açık. Sarayın teras kısmı meydanı en güzel gören yerdir.

img_2144
Ali Qapou Palace

4- Gheysarieh Bazaar Entrance / Kayseriyye Kapalı Çarşısı Girişi

Kayseriyye girişi, İsfahan Kapalı Çarşısının meydana bakan girişi. Giriş İmam Camisinin karşısında yer alıyor. Dönemimin kapı mimarisine uygun büyük ve ince işlemeli yapılan inşa edilmiş kapının küçük girişi oldukça küçük.

img_2032
Gheysarieh Kapalı Çarşısı Girişi

5- Sheikh Lotfollah Mosque / Şeyh Lütfullah Camisi

Ali Kapı Sarayının tam karşısında bulunan Şeyh Lütfullah Camisi İran’ın en güzel ve gösterişli camilerinden biri. Şah Abbas burayı haremindeki kadınlar için özel yaptırmış ve yapımı yıllarca bitmemiş. 

img_2125
Şeyh Lütfullah Camisi
img_2122
Şeyh Lütfullah Camisi

6- Zayanderud Nehri

İsfahan’a gelip şehrin ortasından geçen Zayandeh nehrini görmeden olmaz. Nehir denize ulaşmadan çölde kaybolan bir nehir. Hatta bazı aylarda İsfahan’ın içinden geçen kısmı bile kuruyor. Nehrin üstünde 11 tane köprü bulunuyor.

img_2233
Zayandehrud Nehri
img_2192
Zayandehrud Nehri

7- Khadjou / Hacu Köprüsü

Zayanderud Nehri üzerindeki en gösterişli köprüsü olan Hacu köprüsü 130 metre uzunluğunda ve 24 kemerden oluşuyor. Köprü 1650 yılında Şah Abbas tarafından yapılmış ve uzun yıllar Şah Abbas ve ailesi dışında kimsenin geçişine yasaklanmış.

img_2226
Khadjou Köprüsü
img_2190
Khadjou Köprüsü

8- Si-O-Seh Pol / Siesopol Köprüsü

Türkçesi 33 kemerli köprü anlamına gelen Siesopol köprüsü Zayanderud Nehrinin en güzel köprülerinden biri. 300 metre uzunluğunda olan köprü şehir merkezine yakın olduğu için en hareketli köprüsü. 

img_2208
Siesopol Köprüsü
img_2221
Siesopol Köprüsü

9-  Manar-e Jonban / Sallanan Minareler

1300 yılında yapılan Amu Abdullah Garladani türbesine ek olarak sonradan yapılan minarelerin yapımında bazı bölümlerinde ahşap tuğlalar kullanılmış. Bundan dolayı minareler esneyebiliyor. Saat başı bir görevli çıkıp minareleri sallıyor. 

img_2331
Sallanan Minareler

10- Bazaar -e Bozok

İran’ın ünlü kapalı çarşılarına alternatif olarak modern mimari ile yapılan alışveriş merkezi Olan Bazaar-e Bozok İsfahan’ın tam merkezinde farklı bir alışveriş yapmak isteyenlerin adresi.

img_2021

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s